Pro e-shopy je vánoční nákupní horečka jako zkouška ohněm
Datacentra a agentury vytvářející e-shopy mají pohotovost. Návštěvnost zákazníků, která aktuálně trhá rekordy, však není to jediné, co je potřeba funkčně zajistit. Kromě zvýšeného náporu na servery je cítit i tlak na logistiku, marketing a další formy součinnosti. Informace poskytuje hostingová společnost vshosting~, která v současné době zajišťuje provoz více než 50 % elektronických obchodů na českém a slovenském trhu, a společnosti Shopsys, jež se soustředí na technologický vývoj a kontinuální rozvoj velkých e-shopů a B2B portálů na míru.
Od vzniku prvních e-shopů u nás uplynulo již 20 let a během této doby jich bylo na území České a Slovenské republiky spuštěno více než 43 tisíc. Největší žně mají tradičně v období Vánoc a během oblíbené akce Black Friday, kdy nápor na servery například letos představoval průměrně pěti až sedminásobný nárůst oproti průměrné návštěvnosti.
Z velkých hráčů se na vánoční sezonu připravuje více jak polovina e-shopů, a to v podobě tzv. performance testů (tj. testují, kolik návštěvnosti e-shop „vydrží“) a navyšování kapacity serverové infrastruktury (akvizice serverů, navyšování výkonu stávajících serverů apod.). „Přípravy obvykle zanedbávají spíše menší a střední e-shopy, které využívají 1–2 servery. Větší projekty obvykle využívají tzv. clustery, tedy soubor několika serverů,“ uvádí Damir Špoljarič, CEO společnosti vshosting~, a dodává: „Tato řešení jsou již z definice lépe připravena zvládat sezonní výkyvy a zároveň klienti, kteří clustery využívají, mají větší povědomí o tom, jak je příprava na vánoční sezonu důležitá.”
Míra, o kterou klienti před svátky kapacitu navyšují, je velmi individuální, ale obvykle ji zvedají řádově o desítky procent, protože jejich řešení už v sobě má zabudovanou určitou rezervu. “Největší zvýšení kapacity, které jsme realizovali, byl nárůst výkonu o 200 % (ze 2 serverů na 6). Po sezoně jsme kapacitu částečně snižovali”, zakončuje Špoljarič.
Nejpalčivější oblastí pro e-shopy je jednoznačně logistika. Důležitá je zejména predikce prodejů, aby zboží vystačilo „tak akorát“. Neprodané zboží představuje vysoké náklady, nedostatečné množství zase znamená ušlý zisk a možné poškození dobrého jména firmy. „Velmi důležité je mít zajištěné logistické prvky, včetně dopravců. Extrémně náročné jsou zejména procesy vrácení zboží. To je něco, co e-shopy budou řešit i v lednu, neboť je standardem, že v předvánočním období prodlužují lhůtu pro bezplatné vrácení zboží,“ uvádí Lukáš Havlásek, CEO společnosti Shopsys, a pokračuje: „Zásadní je rovněž nutnost pečlivého naplánování kampaní. V předvánočním období e-shopy výrazně investují do marketingu, a tak si musí být jisté, že reklamy budou dobře fungovat. Klíčové je, aby se zákazník na konkrétní e-shop nejen dostal, ale s co největší pravděpodobností nákup dokončil.”
Pro hladký průběh v období Black Friday a Vánoc je důležitá zejména součinnost, a to doslova “na všech frontách”. Požadavků na dodavatele mají v těchto týdnech provozovatelé e-shopu skutečně požehnaně, což je vzhledem k nutnosti zabezpečení mnoha odvětví pochopitelné. Spadá sem hosting, e-shopové platformy, spolupráce s marketingovými agenturami, ale i s grafiky či copywritery. Společnost Shopsys toto řeší prostřednictvím dlouhodobých kontraktů, v rámci nichž mají jejich klienti každý měsíc určitý počet alokovaných hodin, a tím pádem jistotu, že budou jejich požadavky obslouženy.