Na cestách s Večerkou: Ostrava a Dolní Vítkovice
Tentokrát jsme na svých cestách zamířili do Moravskoslezkého kraje, konkrétně do Vítkovic, do areálu Dolní Vítkovice. V testovacím voze VW Arteon cesta pěkně ubíhá, auto kilometry jen polyká. Vozidlo zapůjčilo autocentrum AAA Auto.
V době naší návštěvy v areálu probíhal multižánrový fest1val, který propojuje celkem tři oborové sekce: IFFO (International Film Festival Ostrava) – filmový festival představující předpremiéry a premiéry české a slovenské kinematografie – UNOS – multidisciplinární prezentaci v oblasti textilu, skla, keramiky, grafiky, objektů, fotografie – a PULSE – dlouhodobý projekt zaměřený na propojení kreativního regionu střední Evropy v oblasti architektury, urbanismu, interiérového designu a produktového designu.
Dolní Vítkovice jsou národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích. Zahrnují rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Třem na sebe navazujícím celkům, černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu se také říká „Ostravské Hradčany“. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví.
Prvotní podnět k založení Vítkovických železáren vzešel 9. prosince 1828 od olomouckého arcibiskupa Rudolfa. Provoz Rudolfovy huti byl pak zahájen v polovině září roku 1830. O rok později zde vznikla koksovna. První vysoká pec na koks byla zapálena v roce 1836, druhá o dva roky později. V roce 1852 byl v blízkosti huti založen důl Hlubina. Postupem času bylo v provozu šest vysokých pecí, které byly postupně odstavovány až do 27. září 1998, kdy byl proveden poslední odpich.
Po ukončení výroby železa proběhla diskuze, co s bývalým průmyslovým areálem. Variantu jeho zbourání převážil názor revitalizace objektu a jeho zachování jako technické památky pro budoucí generace. V červnu 2002 byla nařízením vlády Dolní oblast Vítkovic prohlášena národní kulturní památkou. V prosinci 2008 se pak jako jedna ze čtyř českých památek dostala na vznikající seznam Evropského kulturního dědictví.
V září 2009 získal projekt na oživení a nové využití vysokých pecí a dalších památkově chráněných objektů půlmiliardovou dotaci z prostředků Evropské unie a České republiky. Hlavním cílem projektu „Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice“ je reaktivace hlavních částí Národní kulturní památky Vítkovice (NKP), jejich zpřístupnění veřejnosti a následné využití potenciálu NKP pro edukativní a kulturně-společenské aktivity. V roce 2012 byla dokončena 1. část projektu a byly zpřístupněny tři základní objekty národní kulturní památky, vysoká pec č. 1, plynojem a budova VI. energetické ústředny.
Od 26. září 2014 je v Dolních Vítkovicích v provozu moderní science center Svět techniky. Obsahuje čtyři stále expozice – Dětský svět, Svět Civilizace, Svět vědy a objevů a Svět přírody. Najdete zde také množství učeben, laboratoře dílny, 3D kino a Divadlo vědy.
Otevřením Velkého světa techniky byla ukončena II. etapa projektu revitalizace Dolních Vítkovic. V roce 2015 pak dojde k zprovoznění nástavby na Vysoké peci č.1, otevření areálu Dolu Hlubina a vzájemnému propojení obou areálů. Vizí je pak umístění krajské knihovny do objektu bývalé koksovny, či výstavba vysokoškolského campusu mezi objekty čtvrté a šesté vysoké pece
PF
Zdroj: wiki a místní archívy
Foto: archív redakce