Pohonné hmoty v Česku zlevňují, z Česka se stal eurounijní ráj levných pohonných hmot
Pohonné hmoty v Česku začaly opět zlevňovat a zlevní i nadcházejícím týdnu, zejména díky posilující koruně. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 7 haléřů na litr, na 38,44 koruny za litr. Cena nafty klesla o desetník na litr a stojí 37,10 koruny za litr.
V příštím týdnu lze očekávat další mírný pokles cen pohonných hmot v ČR. Cena ropy Brent totiž v červenci mírně klesá, přičemž zároveň dochází ke zpevňování koruny vůči americkému dolaru. Tyto tendence vyústí v příštím týdnu v pokles cen u českých čerpacích stanic o zhruba patnáct haléřů na litr, jak v případně benzínu, tak nafty.
Za mírným poklesem ceny ropy Brent stojí zejména ekonomické potíže Číny, která představuje největšího světového dovozce ropy. Čínská ekonomika podle tento týden zveřejněných dat rostla ve druhém letošním čtvrtletí meziročně pouze o 4,7 procenta. Její růst tak nadále nenaplňuje očekávání, což i ve výhledu tlumí globální poptávku po ropě. Cena ropy Brent proto v červenci klesá I přes rušnou letní sezónu, která tradičně posiluje poptávku po ropě, a i přes červnové omezování těžby v podání Ruska. Právě kvůli situaci v Číně nemá cena ropy sílu dále růst. Zůstává tak citelně pod úrovní 90 dolarů za barel, kterou překonávala letos v dubnu.
Češi přitom v červenci tankují takřka nejlevněji v celé EU. Benzín je levnější pouze v Bulharsku a na Maltě. V Rumunsku, Polsku a Slovinsku je jeho cena srovnatelná s tou v Česku. Ve všech dalších zemích EU, včetně Chorvatska, Maďarska či Slovenska je benzín dražší než v Česku. Co se týče nafty, je situace z hlediska českého řidiče ještě o něco lepší. Naftu tankují v celé EU levněji než v Česku opět jen Malťané a Bulhaři. Chorvaté ji mají na srovnatelné cenové úrovni. Všechny ostatní národy EU, včetně Polska nebo Rumunska, o Slovensku či Maďarsku ani nemluvě, ji mají dražší než Češi. Z Česka se tak nenápadně stal eurounijní „ráj levných pohonných hmot“. Je skutečně nebývalé, aby v Česku byly pohonné hmoty levnější i než v takových zemích, jako je Rumunsko nebo Polsko.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank