Fotbalové Euro přineslo trojciferný nárůst tržeb v restauracích

Bezmála trojnásobný meziroční nárůst tržeb v pohostinství přineslo mistrovství Evropy ve fotbale německým pořadatelským městům. Vůbec největší meziroční nárůst tržeb, a to o 283 procent, zaznamenal Dortmund v den utkání Francie s Polskem. Do první desítky nejlepších se dostal i zápas české reprezentace proti Portugalsku. Vyplývá to z nejnovější studie Mastercard SpendingPulse, která sleduje veškeré platby za nákupy v kamenných i internetových obchodech. 

Příliv fotbalových fanoušků ze všech částí Evropy během základní části šampionátu mezi 14. a 25. červnem vedl k meziročnímu velmi významnému navýšení tržeb ve všech pořadatelských městech. Zajímavé ovšem bylo, že se toto navýšení netýkalo jen největších pořadatelů, jako jsou Berlín, Hamburk nebo Mnichov. Ze čtyř zápasů základní části nejvíce těžil zmíněný Dortmund.

Trojciferného navýšení tržeb v porovnání s předchozím rokem dosáhly také Düsseldorf (17. června), Kolín nad Rýnem (25. června) a Stuttgart (23. června). Výrazný růst se nevyhnul ani menším městům, jako jsou například Lipsko či Gelsenkirchen, když jejich restaurace dosáhly dvouciferného meziročního zvýšení tržeb. Tyto výsledky dokládají široké přínosy pořádání zápasů šampionátu pro jednotlivé regiony pořadatelské země. K mírnému meziročnímu poklesu tržeb restaurací došlo ve dvou hracích dnech jen v Hamburku.

Na náměstí, v restauraci nebo v baru: lidé si sledování zápasů nejvíce užívají společně.

Ve všech pořadatelských městech byly návštěvníkům, kteří se nedostali přímo na stadiony, k dispozici fanzóny. Před velkoformátovými obrazovkami tak mohli fanoušci ve velkých počtech prožívat zápasy společně. Studie společnosti Mastercard zaměřená na zážitkovou ekonomiku ukazuje, jak je tenhle aspekt důležitý: téměř šest z deseti (56 procent) evropských příznivců fotbalu, kteří v posledních několika letech sledovali fotbalový zápas naživo, se při sledování živého zápasu cítí nejšťastněji. Každý druhý (51 procent) respondent studie byl přesvědčen, že sledování fotbalu spolu s dalšími fanoušky lidi sbližuje a prohlubuje vztahy s přáteli a rodinou.

Tabulka: TOP 10 zápasů, které podpořily tržby německých restaurací nejvíce

 

Místo konání 

Datum 

Zápas 

Meziroční změna tržeb v restauracích 

1.

Dortmund 

25. června 

Francie-Polsko (1:1) 

+283,10 %

2.

Dortmund 

18. června 

Turecko-Gruzie (3:1) 

+195,00 %

3.

Dortmund 

22. června 

Turecko-Portugalsko (0:3) 

+159,30 %

4.

Kolín n. R. 

19. června 

Skotsko-Švýcarsko (1:1) 

+144,20 %

5.

Dortmund 

15. června 

Itálie-Albánie (2:1) 

+134,40 %

6.

Düsseldorf 

17. června 

Francie-Rakousko (1:0) 

+107,90 %

7.

Kolín n. R.  

25. června 

Anglie-Slovinsko (0:0) 

+106,60 %

8.

Stuttgart 

23. června 

Skotsko-Maďarsko (0:1) 

+102,20 %

9.

Lipsko 

24. června 

Chorvatsko-Itálie (1:1) 

+81,50 %

10.

Lipsko 

18. června 

Portugalsko-ČR (2:1) 

+71,40 %

Příležitosti, jako je právě evropský šampionát ve fotbalu, ukazují, jak důležité jsou pro fanoušky společné zážitky. Jednotlivá místa konání zápasů přitahují velké počty návštěvníků a ti zase podporují místní hospodářství zvýšenými útratami za gastronomické služby, služby cestovního ruchu a za zábavu. Města jako Dortmund, Düsseldorf, Kolín nad Rýnem či Stuttgart pravdivost tohoto tvrzení jednoznačně potvrdila trojciferným nárůstem tržeb restaurací. Ukazují tak, jak mohou podobné události působit jako dlouhodobě pozitivní ekonomické stimuly, které dalece přesahují čistě sportovní stránku,“ říká Natalia Lechmanova, hlavní ekonomka Mastercard Economics Institute.

You may also like...