GASK uvádí výstavu Jiří Trnka – V zahradách imaginace
Jiří Trnka, český výtvarník, ilustrátor, spisovatel, sochař, scenárista, loutkář, kostýmního výtvarník, režisér animovaných filmů a jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu se narodil v Plzni-Petrohradu. Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. V Praze žil v letech 1938–1958 v Košířích ve vile Turbová, později v Humlově domě na Kampě, který zakoupil. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969.
V zahradách imaginace je název multimediálního projektu, který od 26. října uvádí Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Rozsáhlá výstava vzdává hold významnému výtvarníkovi a světoznámému tvůrci animovaných filmů Jiřímu Trnkovi, od jehož úmrtí uběhlo padesát let.
Instalaci, která v GASK netradičně propojí výstavní prostory – Galerii IV a konferenční sál s věží –, tvůrci rozdělili do dvou částí. Tu první tvoří pečlivý výběr exponátů, které mapují hlavní oblasti, jimž se Trnka během svého života věnoval, a díky kterým dosáhl proslulosti doma i v zahraničí. „Návštěvníkům představíme mimo jiné i exponáty, které dosud nikdy vystaveny nebyly, například restaurované loutky z Trnkova velkofilmu Sen noci svatojánské, nebo některé unikátní dřevěné plastiky Jiřího Trnky,“ uvedla ředitelka Galerie Jana Šorfová. Dodala, že vystavené předměty jsou zapůjčeny nejen od Trnkových dědiců, ale i ze soukromých sbírek a institucí včetně Národního filmového archivu.
Foto: Petr Brodecký
Druhá část výstavy přináší řadu audiovizuálních projekcí a interaktivních prvků s vizí zaujmout zejména dětského návštěvníka. „V podkroví galerie byla instalována Trnkova Zahrada 2, adaptace původní Trnkovy knížky pro děti. S tátou jezdíme se Zahradou po českých městech již několik let. Říkáme si Zahradníci. Do GASK jsme však expozici zdvojnásobili a přichystali zbrusu nové instalace. Na své si tak přijdou jak noví návštěvníci, tak stálí fanouškové – a na všechny čeká nový bleší cirkus, střelnice netopýrů, bludiště a další překvapení“ přislíbil Matyáš Trnka, jeden z autorů výstavy a vnuk legendárního Jiřího Trnky.
O tom, že GASK chce dílo Jiřího Trnky přiblížit dětem, svědčí řada doprovodných programů, které Lektorské centrum GASK k výstavě připravilo. „Pro mateřské školy i první stupeň základních škol to jsou edukační programy, připraveny jsou také prosincové výtvarné dílny pro děti GASK dětem a mezigenerační programy pro rodiny GASK rodinám,“ řekla vedoucí Lektorského centra GASK Karin Vrátná Militká. Doprovodný program k výstavě dále nabídne komentované prohlídky, cyklus přednášek a besed s projekcemi a výtvarné dílny animace pro seniory.
GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o. Barborská 51–53, Kutná Hora, www.gask.cz
Otevírací doba: úterý – neděle, 10.00 – 18.00 hodin, výstava trvá do 22. března 2020.