Signal Festival promění Hradčany v uměleckou zónu, ovládne i Pražský hrad
Signal Festival poprvé promění areál Pražského hradu na projekční plochu a galerijní zónu. Hradčany povede jedna ze dvou tras dvanáctého ročníku, který od 10. do 13. října představí to nejlepší z digitální a kreativní kultury. Druhá trasa ukáže návštěvníkům tvorbu renomovaných českých i zahraničních umělkyň a umělců v centru Prahy. Letošní Signal Festival nabídne dvacet dva instalací, sedm z nich je exkluzivně za branami Galerijní zóny. Vstupenky do ní jsou již v prodeji. K lákadlům programu patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
Návštěvníci Signal Festivalu se mohou v říjnu těšit na dvě trasy po známých i dosud neobjevených místech Prahy. První z nich je festivalovou premiérou – poprvé oživí Pražský hrad. „O možnost proměnit historicky a architektonicky jedinečnou lokaci Pražského hradu usiloval Signal Festival dlouhodobě a po dvanácti letech se toto přání stalo skutečností. Signal Festival tak může na Hradčanech nabídnout instalace a projekce v prostorách zde sídlících galerií, s nimiž letos spolupracujeme,“ těší ředitele Signal Festivalu Martina Poštu. „Pražský hrad je významná historická památka a sídlo prezidenta, to ale neznamená, že zde není místo pro současné umění. My naopak chceme hledat cesty, jak sem tyto prvky přirozeně vnášet. Spolupráce se Signal Festivalem je tak logickým vyústěním těchto snah a já věřím, že spojení moderních instalací na pozadí monumentální architektury Hradu zanechá v návštěvnících hluboké dojmy,“ dodává kulturní a programová ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Veronika Wolf.
Hradčanská trasa začíná v Jízdárně Pražského hradu a pokračuje přes paláce na Hradčanském náměstí a skrze Jižní zahrady, které budou díky festivalu exkluzivně otevřeny i ve večerních hodinách, do galerie Kunsthalle Praha. Ve Šternberském paláci se například návštěvníci setkají s tvorbou jednoho z nejvýraznějších současných českých umělců Jiřího Příhody. Skrze objekt Capriccio se návštěvníci dostanou k oválnému objektu UAPs, na kterém uvidí projekci s využitím umělé inteligence odkazující na malířskou techniku renesančních mistrů. Třetí instalací od Příhody je experimentální příbytek s názvem Karbola, který působí dojmem, že v palácové zahradě přistála mimozemská loď.
Český 3D umělec a grafik Filip Hodas, jehož tvorba se stává virální, vytvořil na míru Arcibiskupskému paláci vrstevnatý videomapping Eternal Recurrence. Vypráví digitální ságu o vzniku a vývoji forem života. Pojem ve světě digitálních médií, londýnské studio United Visual Artist (UVA) pro Signal Festival a Kunsthalle Praha připravilo projekt Strange Attractions kombinující kinetická kyvadla a multimediální instalace.
Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v centru Prahy. Návštěvníci se mohou těšit na instalace na Staroměstském náměstí a v jeho okolí. Fasádu Městské knihovny na Mariánském náměstí promění v hlubiny oceánu videomapping The Rhythm of the Ocean, a to za hudebního doprovodu od držitelky pěti nominací Grammy Suzanne Ciani. Abstraktní rej je dílem španělsko-dánského vizuálního dua Desilence. Ve skrytém Barokním refektáři dominikánského kláštera překvapí zvuková instalace Silent Echoes od průkopníka zvukového umění Billa Fontany. Ten svá díla prezentoval od Brooklynského mostu přes Vítězný oblouk po Big Ben. V Silent Echoes k uším návštěvníků dolehnou zvony katedrály Notre Dame a zvuky ledovcové jeskyně ve skalním masivu Dachstein.
Instalace vznikla díky spolupráci s organizací Arts Electronica. Trasu pražským centrem uzavírá v CAMPu série videí Effets de Soir. Název je zároveň označením pro přírodní jev viditelný za soumraku a za svítání, kdy světla, stíny, teplé a studené tóny přecházejí jeden v druhý. Na plátno tento podmanivý přechod zkoušeli přenést malíři od Moneta po van Gogha a nyní, inspirován výtvarníky i přírodou, také pomocí nových technologických přístrojů italský umělec Quayola.
„Letošní program přináší uznávané světové digitální umělce a umělkyně a zástupce nejžádanějších českých autorů a autorek, jako je Filip Hodas nebo Jana Bernartová. Vedle toho festival spolupracuje s předními kulturními institucemi a spolky jako jsou Pražský hrad, Kunsthalle Praha, Národní galerie v Praze, Národní divadlo, CAMP nebo rakouský festival Arts Electronica a spolek Díky, že můžem. Toto propojení přináší publiku nevídané zážitky, které propojují historické a moderní perspektivy v symbióze umění a technologie,“ říká hlavní kurátor Signal Festivalu Pavel Mrkus.
Signal Festival si váží dlouhodobých spoluprací. Mercedes-Benz, jako jeden z hlavních partnerů, který festival podporuje už jedenáct let, se představí skrze instalaci Aura v Klementinu. Prostřednictvím animace svítící na elegantní plně elektrické vozy mohou zájemci zažít intenzivní vizuální dobrodružství. K životu ji přivedou designér Václav Mlynář se studii Monument Office a Signal Creative, spolu se světelným designérem Lukášem Dřevjaným. V rámci otevřené výzvy Signal Calling ve spolupráci s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, vznikl datový totem Audire Fluctus. Transmediální sochu na pomezí světelného objektu a interaktivního díla vytvořil intermediální umělec Kryštof Brůha. Na Piazzettě Národního divadla bude monitorovat rušnou technologickou aktivitu okolí a zviditelňovat ji jako barevnou a dynamickou texturu.
„Jednou z vizí festivalu je přinášet nejmodernější umění co nejširšímu publiku. Věříme, že umění by mělo být přístupné všem bez ohledu na jejich finanční situaci. V této snaze, abychom mohli festival nechat dále z větší části zdarma, nás mohou podpořit diváci skrze návštěvu placené Galerijní zóny. Díky tomu finančně podpoří festival i samotné umělce a umělkyně a k tomu dostanou i ojedinělý zážitek,“ říká Martin Pošta. Festival nabídne i letos rozsáhlou galerijní zónu, placenou část festivalu, zahrnující sedm unikátních lokací po celé Praze. Vstupenky jsou již k zakoupení v předprodeji. Na výběr jsou dva typy: Signal Plus je pro každého návštěvníka festivalu, který chce prozkoumat vše. Signal VIP umožní zažít festival v unikátní komorní atmosféře, bez front a navíc s welcome drinkem v Kunsthalle Praha. Více informací o vstupenkách najdou zájemci na webu Signal Festivalu.
Signal Festival poprvé doplní nová platforma pro vzdělání a networking, konference Signal Forum. Nové evropské kreativní fórum vzniklo v inspirativní spolupráci se slovenským festivalem Sensorium. Uskuteční se 11. a 12. října v pražském CAMPu. Všichni, kdo se zajímají o trendy 21. století, mohou vybírat z přednášek, workshopů i doprovodných aktivit. Signal Forum propojí profesionály z oblasti umění, vědy a technologií, do Prahy přiveze osobnosti z NASA či CERNu.