Praha 10 udělila čestné občanství Františku Pláničkovi
Městská část Praha 10 udělila čestné občanství in memoriam Františku Pláničkovi, legendárnímu fotbalovému brankáři, který se nesmazatelně zapsal do historie československého a světového fotbalu. Slavnostní ceremoniál proběhl v parku u Sasankové ulice za účasti vedení Prahy 10 a SK Slavia Praha. Čestné občanství převzala Pláničkova dcera paní Dana Lukešová spolu s vnukem Martinem Lukešem. Na jeho počest byla v den české státnosti také symbolicky vysazen národní symbol – lípa srdčitá.
František Plánička, známý svou věrností jednomu klubu a příkladným přístupem k životu i sportu, se stal symbolem nejen sportovních úspěchů, ale i morálních hodnot. Po celý svůj život projevoval oddanost hodnotám, respekt k soupeřům a výjimečnou disciplinovanost. „František Plánička byl nejen skvělý brankář, ale také výjimečný člověk. Jeho skromnost, pevné zásady a oddanost hodnotám jsou pro nás inspirací. Jeho odkaz zůstává živý a připomíná, že skutečná velikost nespočívá jen ve sportovních úspěších, ale i v charakteru, který člověk přináší do svého okolí. Udělením čestného občanství oceňujeme nejen jeho sportovní úspěchy, ale i jeho morální odkaz,“ uvedl k udělení čestného občanství starosta Prahy 10 Martin Valovič.
Celý rok 2024 byl v Praze 10 věnován právě Františku Pláničkovi, a to u příležitosti 120. výročí jeho narození. Tento tematický rok měl za cíl přiblížit veřejnosti nejen mimořádné sportovní úspěchy této fotbalové legendy, ale i jeho přístup k životu, který ho činil výjimečným. Program roku zahrnoval akce zaměřené na různé generace, včetně sportovních a kulturních aktivit, které odrážely Pláničkovu oddanost sportu a fair play. „Vyvrcholením tematického roku je právě slavnostní akt udělení čestného občanství. Cílem bylo nejen připomenout sportovní úspěchy Františka Pláničky, ale i jeho hodnoty, které jsou aktuální i pro dnešní generace,“ řekl k akci místostarosta Pavel Šutka.
František Plánička je dodnes považován za jednoho z nejlepších brankářů 20. století. Během své kariéry odchytal za Slavii Praha téměř tisíc zápasů, z nichž 742 skončilo vítězstvím. Za národní tým odchytal 73 mezistátních utkání a jako kapitán dovedl Československo až do finále mistrovství světa v roce 1934. Svými výkony si získal respekt a obdiv fanoušků i odborníků po celém světě. Oceňovali ho nejen spoluhráči, ale také soupeři.
„Celý rok si společně s Prahou 10 a našimi fanoušky připomínáme jednu z největších legend červenobílých barev. František Plánička byl skromný, férový a zásadový člověk. Na hřišti i mimo něj. Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo předat jeho odkaz i těm, kterým fotbal tolik neříká. Je skvělé pozorovat, že Pláničkův životní příběh oslovuje všechny bez rozdílu. Nejvíce mě pak potěšilo to, že se díky tematickému roku o této osobnosti dozvěděli zástupci nejmladší generace. Osobnosti naší země si totiž musíme připomínat a naším úkolem je i to, aby jejich odkaz přetrval a inspiroval,“ dodal Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.
Po celý svůj život zůstával věrný klubu, ve kterém strávil celou svou kariéru. Přestože mu byla nabízena angažmá v jiných klubech, dokonce ve věhlasném Arsenalu, nikdy neopustil slávistický dres. Pláničkovu loajalitu ocenili i fanoušci, pro které se stal symbolem oddanosti a věrnosti. Jeho přístup k tréninku i životu, kdy dodržoval přísnou životosprávu a zásady fair play, je inspirací i pro současné generace sportovců.
Udělení čestného občanství bylo sice vrcholem tematického roku Františka Pláničky, ale s jeho jménem se budou pojit další akce. Na konci listopadu se chystá promítání krátkých dokumentárních filmů o tomto legendárním brankáři v kině Pilotů a zájemci mohou také stále zhlédnout divadelní představení o životě Františka Pláničky ve Strašnickém divadle.