Pohonné hmoty přestávají zdražovat. V příštím týdnu zlevní
Pohonné hmoty v ČR za poslední týden nepatrně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 35,80 koruny, před týdnem byl o haléř levnější. O tři haléře na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 34,29 koruny.
V příštím týdnu pohonné hmoty mírně zlevní, v rozsahu kolem 20 haléřů na litr. Ropa Brent totiž od poloviny října zlevnila o zhruba dvě procenta. V korunách pak barel téže ropy zlevnil za stejnou dobu jen o procento. Rozdíl má na svědomí oslabení české měny vůči dolaru, v němž se ropa na světových trzích obchoduje. Oslabování koruny vůči dolaru tak zlevňování pohonných hmot v příštím týdnu zbrzdí.
Cena ropy Brent se začátkem tohoto týdnu propadla poté, co Izrael provedl spíše jen symbolický odvetný útok na Írán. Nicméně vypjatá situace na Blízkém východě trvá a například britská banka Standard Chartered varuje, že obchodníci s ropou se uklidnili až nemístně a ve skutečnosti se blízkovýchodní konflikt může opět rozhořet mnohem snáze a dříve, než předpokládají.
Ovšem cena ropy klesá i kvůli ekonomickým nesnázím Číny, jež je světově největším dovozcem ropy. Peking se řadou stimulačních opatření snaží čínskou ekonomiku dostat na dráhu, který by vedla k letošnímu cíli v podobě dosažení vytyčeného pětiprocentního růstu, ale stále zůstává otázkou, zda se to podaří. Poptávka v Číně je nadále poměrně slabá, včetně té po ropě a ropných produktech.
Koruna vůči dolaru oslabuje bezprostředně hlavně z důvodu nejistého výsledku amerických prezidentských voleb, neboť dolar představuje v takových chvílích tradiční bezpečné útočiště. Sázkaři velmi mírně favorizují Donalda Trumpa, což je ovšem jen další důvod pro oslabování koruny vůči dolaru. Trumpova nová cla, jimž hrozí Číně i EU, by totiž zlepšila bilanci zahraničního obchodu Spojených států, zatímco by uškodila ekonomice EU. Vývozy z EU do USA by při uvedení Trumpova desetiprocentního cla klesly až o třetinu, jak spočítala nizozemská banka ABN Amro. Oboje vytváří tlak na posilování dolaru a oslabování koruny.
Navíc, další výrazné zadlužování USA, způsobené Trumpovým snížením firemních daní a dalšími kroky, by vedlo k nutnosti vydávat ještě více vládních dluhopisů USA. Jejich cena by tedy poklesla, což by se odrazilo v růstu jejich výnosů. A růst výnosů tohoto celosvětově vyhledávaného dolarového aktiva by zatraktivnil dolar samotný, což jej zpevňuje už nyní – i vůči koruně.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank