Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše od poloviny roku 2022. Češi se osmělují k utrácení
Důvěra v českou ekonomiku letos v listopadu vzrostla a vyrovnala tak svůj vůbec nejlepší výsledek za celou dobu od poloviny roku 2022. V polovině roku 2022 přitom Češi začali plně pociťovat nepříznivé dopady války na Ukrajině, zejména pak dramaticky stoupající ceny energií a mimořádně vysokou obecnou inflaci.
Letos v listopadu dosáhla důvěra v českou ekonomiku úrovně 98 procent svého dlouhodobého průměru uplynulých dvaceti let. Oproti říjnu se zlepšila nálada jak v segmentu spotřebitelském, tak podnikatelském. V podnikatelském se přitom meziměsíčně zlepšovala nálada ve všech klíčových sledovaných sektorech s výjimkou průmyslu, tedy ve stavebnictví, obchodě i vybraných službách.
Spotřebitelský sentiment se zlepšuje, protože díky loňskému odeznění vysoké inflace a přetrvávající nízké míře nezaměstnanosti pokračuje obnovený růst reálných mezd. Kupní síla spotřebitelů tedy narůstá a ti se proto postupně osmělují k vyšší spotřebě. Náladu jim zlepšuje i to, že mnozí z nich mají nastřádány poměrně vysoké úspory, neboť míra úspor v tuzemské ekonomice je nadále výrazně vyšší než v letech před válkou na Ukrajině a před covidem. Vyšší ochota Čechů utrácet se pak příznivě projevuje i v podnikatelské sféře služeb a obchodu. Podnikatelé ve stavebnictví mají nejlepší náladu rovněž od poloviny roku 2022, a to díky poklesu inflace i úrokových sazeb a oživení poptávky nejen po rezidenčních nemovitostech a také díky stabilizaci cen stavebních materiálů.
„Nemocným mužem“ české ekonomiky tak z hlediska sentimentu zůstává průmysl. Ten se nadále potýká s dopady problémů německého průmyslu, které může dále zhoršit zavádění vysokých cel nově zvolenou Trumpovou administrativou v USA. Česko společně s Irskem představuje zemi, jejíž ekonomika je v celé EU vůbec nejvíce ohrožena možnými Trumpovými cly, jak plyne z nedávné studie Konfederace dánského průmyslu. Cla by neblaze dolehla zejména právě na průmysl, a to skrze slabší zahraniční poptávku po tuzemské průmyslové produkci i kvůli zhoršeným vývozním možnostem tuzemských průmyslových exportérů.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank