Blíží se Palačinkový den, který je jako stvořený pro milovníky sladkých i slaných pochoutek

Sladké, slané, nadýchané nebo křupavé – palačinky si získaly srdce lidí po celém světě, a není proto divu, že mají dokonce i svůj vlastní svátek. Začátkem března nás čeká Palačinkový den, který nás každý rok vybízí k tomu, abychom si užili trochu sladké radosti. Víte, kde má tento svátek své kořeny a proč byste si ho letos neměli nechat ujít? 

Palačinkový den, známý také jako „Pancake day“, má své kořeny překvapivě v křesťanské tradici. Tento den tradičně připadá na úterý před Popeleční středou, která zahajuje postní období před Velikonocemi. Ve středověké Anglii byly palačinky ideálním pokrmem – umožňovaly zužitkovat zásoby mouky, vajec a másla, které by jinak během půstu přišly vniveč.

Tradice i kuriozity

V Anglii se Palačinkový den slaví poněkud netradičně. Kromě pojídání palačinek jsou oblíbenou součástí oslav tzv. „pancake races“ – závody, při nichž účastníci běží s pánví, na které během závodu otáčí palačinku. Tato tradice má původ v 15. století a údajně začala v momentě, kdy jedna žena nestíhala na bohoslužbu, a proto běžela do kostela s pánví v ruce.


Zajímavé je, že podobné tradice existují i jinde ve světě. Například v USA se slaví „Mardi Gras“, tedy „tučné úterý“, spojené s masopustem. Ve Francii mají svůj palačinkový den také, ale slaví ho už 2. února na svátek zvaný „Chandeleur“. Ten má původ v pohanských oslavách konce zimy a návratu světla. Samotné české slovo palačinka pak pochází z maďarského „palacsinta“. Maďaři toto pojmenování převzali údajně od rumunského „plăcintă“, které značí zákusek nebo koláč. 

Jak na dokonalé palačinky?

Historie je sice zajímavá, ale chuť je to hlavní! Palačinkový den je především oslavou jednoduchých potěšení – a právě tady přichází na řadu vaše kreativita. Palačinky jsou totiž univerzálním pokrmem, který můžete upravit zcela podle svých chutí. Na sladko s marmeládou, čokoládou, ovocem nebo šlehačkou? Nebo snad na slano, plněné špenátem, sýrem, uzeným lososem či šunkou? Možností je nekonečně! Díky své variabilitě se palačinky hodí na snídani, rychlý oběd i slavnostní večeři. A nejlepší je, že každý talíř může být jiný, přesně podle fantazie a chutí celé rodiny.

Pokud si chcete Palačinkový den opravdu užít, potřebujete nejen dobrý recept, ale i kvalitní náčiní. Klíčová je pánvička, která zajistí, že se palačinky nebudou trhat a připékat. Ideálním pomocníkem jsou pánve na palačinky značky Tefal, které díky nepřilnavému odolnému povrchu a rovnoměrnému rozvádění tepla zaručí, že palačinky budou perfektní hned na první pokus. Užitečný indikátor Thermo-Signal™ navíc zčervenáním napoví, že pánev dosáhla ideální teploty pro zahájení smažení.

S přípravou těsta vám ušetří práci praktický ruční mixér Tefal Pancake Express, se kterým nepotřebujete váhu, odměrku ani metličku. Stačí vložit ingredience podle jednoho ze tří integrovaných receptů, 30 vteřin tahat za lanko a máte dokonale hladké těsto. Navíc je přenosný a funguje bez elektřiny, takže ho můžete použít kdekoliv.

Palačinkový den je především oslavou jednoduchých potěšení. Ať už si palačinky dopřejete se šlehačkou a ovocem, nebo třeba naslano s lososem a špenátem.

Recept na palačinky, které zvládne každý

Budete potřebovat:

200 g špenátu, 4 vejce, 200 g hladké mouky, 200 ml mléka, 2 stroužky česneku, sůl a pepř, náplň dle chuti, ořechy na ozdobení

Postup:

Hladkou mouku, špenát, česnek, vejce a mléko rozmixujeme se špetkou soli a pepře tak, aby vznikla správná hustá směs vhodná pro palačinky (ani řídká, ani moc hustá). Na pánev s rozpáleným olejem vlijeme přibližně jednu malou naběračku směsi. Palačinku smažíme z obou stran dozlatova. Hotové palačinky ozdobíme dochutíme podle vlastních preferencí. Doporučujeme například žervé s uzeným lososem.

 A co vy? Dokážete palačinku vyhodit a otočit ve vzduchu, aniž by skončila na zemi?

You may also like...