Karíma Al-Mukhtarová otevírá dialog skrz tělo v pražské Ville Pellé

Pražská Galerie Villa Pellé pozve od 19. března na africké inspirace multimediální umělkyně Karímy Al-Mukhtarové. Na sólové výstavě s názvem Skrz tělo představí díla, která čerpají z jejího loňského rezidenčního pobytu ve Ville Karo v Beninu. Karíma Al-Mukhtarová ve své tvorbě mistrně kombinuje nejrůznější techniky a přístupy, do nichž nyní vnáší čerstvé africké zkušenosti. Divákům tak v dílech vytvořených přímo pro výstavu ve Ville Pellé předkládá osobitý dialog, jenž nabízí poznání odlišných kulturních přístupů. Výstava zahrnuje jak koberce, tak další rukodělné objekty, které propojují materiální a symbolickou rovinu.

Karíma je osobnost, která vás na první pohled nenechá chladným. Je velké štěstí pro nás pro všechny, že si zvolila jako životní naplnění i úděl právě výtvarné umění. Její umělecký projev je její bytostnou součástí – nespoutanost, divokost a zároveň jakási všudypřítomná racionalita. Pro mne je to jedna z nejzářivějších hvězd naší výtvarné scény, nejen v kontextu své generace,“ zve na výstavu ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová. Kurátorem výstavy je Adam Hnojil. Výstava bude veřejnosti přístupná do 27. dubna.

Karíma Al-Mukhtarová je jednou z nejvýraznějších autorek své generace. Nenechá se ovlivňovat dobovými trendy, inspiraci hledá v tradicích i řemeslných technikách, přesto však promlouvá současným jazykem. Její díla jsou inspirována vlastními zkušenostmi, a ne jinak tomu je na výstavě Skrz tělo. „Karíma čerpá z osobních zážitků, zároveň však překračuje hranice individuální zkušenosti směrem k univerzálním tématům. Oproti předchozí tvorbě nyní reflektuje poznatky o neevropském čtení symbolů v sociálních vztazích. Ovlivněna fenoménem vodunu se zajímala o rituály a iniciační praktiky s ním spojené,“ vysvětluje kurátor výstavy Adam Hnojil a dodává: „Inspirace beninskou tradicí přetvořila její přístup k práci s materiálem a dala vzniknout dílům, která kombinují introspekci s transcendentálním propojením spirituality člověka a přírody.“


Materiály, jako jsou textilie a různé přírodní suroviny, nesou specifický emocionální a symbolický význam. Propojení tradičního řemesla a duchovního přístupu proměňuje její díla v meditace o identitě a spojení s univerzálním vědomím. Jsou to uzavřené prostory introspekce, v nichž se prolínají individuální a kolektivní dějiny. Karíma tímto obohacuje svou tvorbu osobní výpovědí. Zpochybňováním hranic mezi řemeslem a uměním vytváří díla, která balancují na pomezí osobní historie a univerzální narace. „Účast na výzkumné rezidenci Vodunu ve finsko-africkém kulturním centru Villa Karo v Beninu mě inspirovala k vytvoření nových děl, která budou v dialogu s mými staršími pracemi. Fascinuje mě zejména prolínání vodunu a jeho mytologie s evropskou kulturou, která se do Beninu dostala prostřednictvím kolonialismu,“ doplňuje umělkyně Karíma Al-Mukhtarová.

Karíma Al-Mukhtarová (*1989) studovala u Jiřího Kovandy na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, v Ateliéru intermediální konfrontace Jiřího Davida na pražské UMPRUM a na intermédiích u Mileny Dopitové na AVU, kde promovala v roce 2018. Je vítězkou Essel Art Award CEE za Českou republiku (2013). V roce 2019 absolvovala několikaměsíční stáž CEAAC ve francouzském Štrasburku. V roce 2023 se účastnila prestižní rezidence v Art Omi v New Yorku. Jedním z hlavních témat její tvorby jsou otázky identity a proces socializace jedince. 

Galerie Villa Pellé, otevírací doba: po – zavřeno út, st, pá 13-18 hodin, čt 13-19, so–ne 11-18.

Foto: Marcel Rozhoň

You may also like...