Pohonné hmoty jsou levnější než loni. Ve srovnání s okolními zeměmi je Česko nejlevnější
Po krátkém zaváhání začátkem dubna pokračoval benzín i nafta v dalším zlevňování. Litr paliv je aktuálně téměř o 6 korun levnější než loni touto dobou. A třeba oproti Polsku je nafta v Česku v průměru levnější o 1,50 Kč/l, ve srovnání s Maďarskem dokonce o 3,70 Kč/l. Plošné ceny paliv pro firemní odběratele klesly jen v tomto týdnu o 1,60 Kč/l, u nafty na 30,89 Kč/l. To může naznačovat další zlevňování.
Ceny pohonných hmot v posledních dvou měsících s malou přestávkou výrazně klesaly. V průměru stojí litr nafty nyní asi 33,60 Kč, benzín je asi o korunu dražší. Tradičně nejlevnější čerpačky se s cenou nafty již dostaly pod 30 Kč/l. Loni touto dobou přitom stál benzín více než 40 a nafta přes 39 Kč/l.
Česko je svými cenami premiantem mezi okolními státy, vč. Maďarska. Z nejnovějších statistik EK vyplývá, že průměrným cenám na českých pumpách se blíží jen Polsko. Tam je Natural 95 dražší téměř o 50 haléřů a nafta o 1,49 Kč/l. Tradičně nejdražší je Německo s průměrnými cenami vyššími asi o 9 Kč/l u benzínu a 5,80 Kč/l u nafty ve srovnání s tuzemským trhem. Na Slovensku, v Rakousku i Maďarsku je litr paliva v průměru dražší o 3 až 4 koruny.
Výrazným tempem klesají rovněž tzv. vyhlašované plošné ceny navázané na tankovací karty, jež využívají firmy i podnikatelé. Autorizovaný distributor tankovacích karet, nákupní aliance Axigon, v tomto týdnu oznámila jejich snížení až o 1,60 Kč/l u benzínu i nafty.
„Držitelé našich tankovacích karet aktuálně tankují v celé síti čerpacích stanic Shell naftu za 31,49 Kč/l, na čerpacích stanicích EuroOil a RoBiN OIL cena spadla dokonce na 30,89 Kč/l. Plošná cena benzínu je v obou případech o 2 koruny na litru vyšší,“ popisuje Damir Duraković z Axigonu a připomíná, že plošná cena platí v dané síti univerzálně bez ohledu lokální cenové výkyvy. „V současnosti tak lze s plošnou cenou ušetřit na litru nafty skoro 2 Kč ve srovnání s průměrem trhu a až 8 Kč oproti cenám na dálničních čerpačkách,“ upřesňuje Damir Duraković.
Za výrazným zlevňováním stojí pokles ceny ropy, která se v uplynulém týdnu obchodovala i pod úrovní 60 amerických dolarů za barel. To je hranice, kterou černé zlato nepamatuje 4 roky. Dalším faktorem je příznivý kurz amerického dolaru. Česká koruna vůči dolaru výrazně posílila, a to až pod 22 USD/CZK.
Vývoj na trzích se přitom ještě nemusel naplno promítnout do cen na čerpacích stanicích. „Plošné ceny obvykle fungují jako určitý indikátor dalšího vývoje. Zatímco běžné ceny pro koncové zákazníky mají určitou setrvačnost, týdně vyhlašované plošné ceny reflektují okamžitý vývoj na trzích,“ upozorňuje Damir Duraković s tím, že pokud se nic nezmění – ropa nezačne zdražovat a koruna výrazně oslabovat – aktuální pokles plošných cen naznačuje další trend u standardních totemových cen paliv pro nejbližší týdny. „Je-li cenový vývoj hodně dynamický, stává se, že plošná cena nakrátko spadne i pod úroveň nejlevnějších diskontních čerpaček,“ uzavírá Damir Duraković.