Kdo se v ČR bojí, že má na pracovišti nakaženého koronavirem, může situaci řešit několika způsoby

V souvislosti s šířením koronavirové nákazy už i v evropských, ba dokonce sousedních zemích musí čeští zaměstnanci i zaměstnavatelé řešit problémy, které by je ještě před několika dny ani nenapadly. Rizikovou osobou – tedy i rizikovým zaměstnancem – je podle doporučení ministerstva zdravotnictví z konce letošního ledna kdokoli, kdo se v posledních čtrnácti dnech zdražoval v oblastech nákazy, tedy například v severní Itálii.

Je navíc poměrně pravděpodobné, že v Česku už v tuto chvíli jsou první nakažení, jen se zatím u nich infekce neprojevila. Kvůli své delší inkubační době. To samozřejmě může nervozitu na pracovišti jen zvyšovat. Zaměstnavatel se tak může obávat, že mu třeba navrátilec z lyžovačky v severní Itálii nakazí a postupně zcela vyřadí celý pracovní kolektiv. Pracovní výkonnost a morálka samotných zaměstnanců může být zase podlomena právě tím, že mezi sebou takového navrátilce mají, ač je zatím zcela bezpříznakový.

Možným řešením je vzájemná dohoda zaměstnance a zaměstnavatele na přechodné „práci z domova“, tedy na bázi takzvané „home office“. Takové řešení však pochopitelně není možné vždy. Těžko může z domova pracovat učitel základní školy, pracovník směnného provozu v průmyslu či zdravotník.

Jestliže se tedy navrátilcovi kolegové obávají možné nákazy, nebo se jí obává sám zaměstnavatel, může se s potenciálním nakaženým dohodnout třeba na čtrnáctidenním placeném volnu. Pro zaměstnavatele může být výhodnější toto volno zaměstnanci proplatit, neboť tím potenciálně zabrání nákaze většího množství svých zaměstnanců. V rámci dohody zaměstnavatel se zaměstnancem zvolí místo zaměstnancova působení během placeného volna, náplň jeho činnosti a způsob kontroly práce. Zaměstnanec může v rámci placeného volna vykonávat sice změněnou činnost, například podpůrnou, a na dálku, ale činnost stále přínosnou z hlediska zaměstnavatele.

Zaměstnavatel se také může s navrátivším zaměstnancem dohodnout na tom, že bude čerpat další dovolenou. Nemůže mu ji ovšem nařídit zde dne na den, důležitá je tedy právě vzájemná dohoda.  

Lukáš Kovanda, Ph.D.h
hlavní ekonom, CZECH FUND

You may also like...