Kapela SLZA vydává nové album 3. Zpěvák Petr Lexa se na něm poprvé představuje i jako nadějný autor
Hudební dvojice Slza, která již šestým rokem brázdí podia a zásobuje hity domácí popscénu, vydává dlouho připravované album, jehož název je symbolický – 3. Album, na kterém prakticky každá píseň může být singlem, od aktuálního 4 ráno nebo Paravanů, až k milostné svatební zpovědi Žár, jenž už nyní zabírá první místa v trendech a hitparádách. Během kreativního období plného tvorby desky spojila Slza síly s britskými producenty Oliverem Somem, Eddem Hollowayem a Nickem Atkinsonem. Album 3, na němž společně pracovali téměř dva roky, nyní spatřuje světlo světa a přináší zcela novou, produkčně svěžejší a autorsky vyspělou Slzu, opírající se výrazně o současný zvuk. Navíc 3 je první deska, na které se autorsky podílel i Petr Lexa. Deska vychází v pátek 24. dubna.
O třetí desce začala kapela přemýšlet už na konci léta 2018. Zpěvák Petr Lexa a kytarista Lukáš Bundil přiznávají, že se tehdy rozhodli zkusit pracovat jinak, než tomu bylo při předešlých albech. Shodují se v tom, že práce na albu 3 byla rozdílná hlavně v jejich vlastním přístupu k tvorbě. Nenechali se ovlivnit svou předchozí tvorbou a skládali tak, jak to v danou chvíli cítili. „Tahle deska nemá ucelenou koncepci, téma. Snažili jsme se zkrátka udělat album s 10 co nejlepšími písničkami a ničím se při tvorbě neomezovat,“ dodávají.
„Cítili jsme, že pokud nezměníme způsob práce na nových písničkách, nikam se jako kapela neposuneme a přestane nás to dříve nebo později bavit. Rozhodli jsme se tak vystoupit ze všech našich komfortních zón,“ poodhaluje vývoj Lukáš. „Pro mě byl zásadní moment,“ říká zpěvák Petr Lexa, „když tenkrát Lukáš mezi řečí zmínil, jestli taky nechci zkusit skládat. Do té doby měl totiž na svědomí hudbu on spolu s tehdejším producentama texty pro nás psal Ondřej Ládek.“
Petr se tak poprvé začal autorky podílet, a to jak na hudbě, tak textech, které na desku 3 vznikaly ve spolupráci s Ondřejem Ládkem.
O svých autorských začátcích se Lexa svěřuje a říká, že mu před pár lety Igor Timko z kapely No Name poradil, že musí psát a psát. „Prvních 100 textů nebude stát za nic, ale ten 101. může být hit. Všichni jsme to zažili,“ vzpomíná na radu od Timka. K nové desce jich dle slov Petra Lexy vzniklo opravdu mnoho. „Nad některými jsem si lámal hlavu, na druhou stranu pak například texty k písním Žár nebo Odsud tam byly hotové během pár minut,“ odhaluje Petr a přiznává, že se ve všech 10 textech odráží to, co se mu za poslední rok a půl honilo hlavou. „Někde jsem se zasnil, někde zavzpomínal na dětství a bývalé vztahy, jinde se zase trochu rozčílil, nebo naopak nadchnul. Je to zatím moje nejosobnější zpověď,” říká.
Slza na předešlých dvou deskách pracovala výhradně v Čechách. S třetí desku přišla změna, i proto poprvé zkusila oslovit zahraniční producenty. A ani nečekali, že by spolupráce mohla vyjít.
„Vždycky nás hodně inspirovala aktuální světová pop music. Vzpomínám si, jak jsme pořád řešili, jak je možný, že jim to zní takhle a takhle, a jak to ‚v tom zahraničí‘ vlastně dělají. Řekli jsme si, že kdo nic nezkusí, nic nezkazí, a oslovili řadu zahraničních producentů. Jednoduše jsme si udělali seznam současných nahrávek, které nás baví, na internetu našli kontakty na lidi, kteří je dělali, a poslali jim několik našich demáčů. K našemu překvapení se z nich velká část ozvala zpět a ani ne čtvrt roku na to jsme už seděli v letadle do londýnského studia,“ vypráví s úsměvem kytarista Lukáš Bundil a dodává ještě jednu milou vzpomínku na manažera jednoho z producentů Edda Hollowaye: „Když nám posílal referenční nahrávky, které Edd produkoval, byla mezi nimi i písnička Grace Lewise Capaldiho. V té době produkoval celé jeho album, které následně posbíralo několik světových ocenění a stalo se jednou z nejúspěšnějších desek roku. Dnes z toho jde trochu mráz po zádech – tehdy Lewise znal asi málokdo, dnes je z něj globální hvězda.“
Proces vzniku desky Slza vnímá jako fantastické dvouleté období plné uvolněnosti, nadšení a radosti z tvorby. Jak v londýnském nahrávacím studiu Edda Holloway, tak v berlínském u anglického producenta Olivera Soma, kam často jezdili skládat a nahrávat, panovala neuvěřitelně kreativní atmosféra. „Nikdo neřešil nic jiného než hudbu, a to i v době, kdy se netočilo a šli jsme třeba jen na oběd nebo procházku po okolí,“ popisuje Lukáš.
„Petr s Lukášem jsou oba neuvěřitelně talentovaní muzikanti. Mají dar pro psaní chytlavých melodií. I když jsem nerozuměl textu, tak jsem si neustále prozpěvoval úryvky melodií. Navíc Petr má velmi dobře rozpoznatelný hlas a Lukáš je výjimečný kytarista. Neznám moc muzikantských dvojic, které by stáli tak při sobě a navzájem se hudebně motivovali a posouvali dopředu,“ zaznělo od producenta Edda Hollowaye.
Foto: Mischa Babe