Čeští vývojáři PC her vystoupí na prvním virtuálním festivalu na světě Animayo v Las Palmas

V polovině května (16 a 17. 5.) spouštějí organizátoři španělského Festivalu animace, videoher a speciálních efektů první stoprocentně virtuální přehlídku, včetně simulace festivalového prostředí. Festival s názvem Animayo se letos koná v Las Palmas na Kanárských ostrovech  za účasti on-line hvězd světové animace a  díky spolupráci Českého centra Madrid bude mít silné zastoupení také Česká republika. Na světovou scénu herního průmyslu se totiž dostávají špičkoví čeští vývojáři počítačových her: Ivan Buchta (Bohemia Interactive), Lukáš Kunce (Amanita design), Tomáš Dvořák, autor hudby a zvukových efektů počítačových her. Představení českých tvůrců na festivalu je dalším z projektů ekonomické diplomacie, za kterým stojí České centrum Madrid a Velvyslanectví ČR ve Španělsku.

Stoprocentně virtuálně

Animayo je vůbec prvním světovým festivalem animace ukotveným do virtuální platformy. Letošní 15. ročník probíhá prostřednictvím streamingu, virtuálně, on-line a prezenčně. Pro návštěvníky je připraveno více než 50 setkání s experty a odborníky zapojenými do jedné z nejvýznamnějších platforem světa animovaného filmu, zvláštních efektů a videoher.
Na letošním fóru se představí také Česká republika.

Česká republika má hodně co nabídnout

Česká studia zaměřená na počítačové hry patří ke světové špičce. Hry jako Arma 3, Day Z, Kingdom Come nebo Samorost či Machinárium dosahují celosvětově milionů prodaných kusů.   Kreativní ředitel studia Bohemia Interactive Ivan Buchta pohovoří o mezinárodně úspěšných hrách Arma 3
a DayZ z dílen brněnského studia. Prezentace Lukáše Kunceho  nazvaná „Neskutečné světy Amanita Design“ představí publiku výtvarně mimořádné hry Samorost, Machinarium a Chuchel. Na Kunceho naváže autor hudby a zvukových efektů počítačových her Tomáš Dvořák. Účast českých studií na tomto světovém poli zajistil Stanislav Škoda, ředitel Českého centra Madrid.

Stanislav Škoda, ředitel Českého centra Madrid:

„Festival Animayo začal připravovat virtuální platformu již na podzim. Organizátoři totiž chtěli uspořádat akci pro fanoušky animace a počítačových her po celém světě a nebýt závislí jen na jednom místě a španělském publiku, platit pronájmy sálů, letenky, ubytování hostů. Nyní v době coronavirové epidemie, kdy se nemohou konat akce pro veřejnost, byla tato platforma jako dar z nebes.“

Podoba virtuálního festivalu je výjimečná v tom, že debaty tvůrců se odehrávají sice s reálnými lidmi, ale v simulovaném prostředí jako v počítačové hře. Do tohoto prostředí se budou promítat přímé vstupy hostů, které se budou streamovat prostřednictvím platforem jako ZOOM Net nebo YouTube. Hlavní část programu, prezentace formou masterclass, se vysílá prostřednictvím YouTube.

Světová platforma

Spolu s českými mistry Ivanem Buchtou, Lukášem Kuncem, Tomášem Dvořákem, se na festivalu představí také uznávaní profesionálové z oblasti animovaného filmu a videoher Cinzia Angelini z Dream Works (spolupracovala například na filmu Spiderman II.), Roger Kupelian ze studia SONY Imageworks (podílel se na speciálních efektech ve všech třech dílech Pána prstenů), nebo britsko-japonská animátorka Aya Suzuki ze studia Walt Disney (na jejím profesním kontě však  figurují také jména  Hayao Miyazaki, Wes Anderson).

Damián Perea, ředitel festivalu animace, videoher a speciálních efektů:  
„Již nyní evidujeme masivní zájem veřejnosti.  Ke sledování přehlídky se prostřednictvím sociálních sítí přihlásilo více než 20 000 diváků. Takové množství lidí by za normálních okolností nemohla pojmout žádná kapacita běžného festivalového sálu. Diváci v řádech tisíců by se tak na jednotlivá vystoupení tvůrců vůbec nedostali. Internetové prostředí však tuto možnost poskytuje a počet zájemců dokládá, že tuto možnost lidé oceňují.“

Stanislav Škoda dodává, že Damián Perea projevil vážný zájem o další spolupráci s Českou republikou prostřednictvím Českých center. Ředitel festivalu totiž hodlá využít tuto platformu k pořádání akcí ve virtuálním prostoru. V předběžném plánu takovéto spolupráce je například přehlídka animovaného filmu zaměřená na techniku animace stop-motion, která má v Česku silnou tradici od éry Hermíny Týrlové, Jiřího Trnky a Jiřího Brdečky. Navíc krize pandemie nezmrazila vznik dalších zajímavých audiovizuálních děl vznikajících v ČR, velkou pozornost vzbudil například krátký film Dcera studentky FAMU Darii Kaščevové  (snímek se letos dostal do finále cen Oscar Americké filmové akademie). Propojení s Českým centrem Madrid tak nabízí daleko širší nabídku filmů ojedinělé umělecké kvality.

Celý program virtuálního festivalu Animayo bude v angličtině a zájemci se mohou zdarma přihlásit na webových stánkách www. animayo.com

You may also like...