Lukáš Krpálek si vysadil svůj strom v rámci projektu Kořeny osobností
Ve znovuobnoveném provozu přivítá trojská botanická zahrada s velkou radostí nejen své návštěvníky, ale i významného českého sportovce Lukáše Krpálka. Olympijský vítěz v judu se stane
již 105. pokračovatelem unikátního projektu „Kořeny osobností“ a vysadí zvláštní strom původem z Japonska – kryptomerii japonskou. Zároveň se stane jubilejním 20. sportovcem tohoto projektu a zařadí se tak po bok Věry Čáslavské, Martina Doktora, Štěpánky Hilgertové, Dany Zátopkové, Emila Zátopka, Gabriely Koukalové, Josefa Masopusta, Pavla Nedvěda, Petra Čecha, Antonína Panenky, Jana Železného, Barbory Špotákové, Ester Ledecké, Adama Ondry, Josefa Váni, Jiřího Ježka, Kateřiny Teplé Šromové, Terezy Kmochové a Karla Lopraise.
Lukáš Krpálek (* 1990) je český judista, olympijský vítěz z roku 2016, mistr světa z let 2014 a 2019 a trojnásobný mistr Evropy mezi seniory. V roce 2016 se stal vítězem ankety Sportovec roku o nejlepšího sportovce České republiky a v roce 2019 toto vítězství zopakoval.
„Jsme velice šťastní, že po nucené přestávce otevřela naše zahrada své brány všem návštěvníkům, ale i zajímavým a ve sportu velmi úspěšným osobnostem, jako je právě Lukáš Krpálek, a náš projekt Kořeny osobností tímto může zdárně pokračovat,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica) je stálezelený jehličnatý strom. Jaká může být souvislost mezi jehličnatou dřevinou a judem? V případě kryptomerie nečekaně blízká. Obojí má původ v Japonsku. Kryptomerie zde tvoří velké hospodářské lesy, ale je i součástí výsadeb u japonských klášterů. „Známá je například alej starých kryptomerií u kláštera Nikkó Tóšógú, zobrazená i na malbách,“ uvádí k výběru stromu Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.„Kryptomerie, podobně jako judo, tak spojuje praktickou i duchovní rovinu. V domovině jsou tyto stromy ceněné, což dokládá jejich věkovitost a mohutnost. Dožívají se několika set let. Ti nejstarší jedinci se mohou dožít téměř tisíce let. Důkazem jsou kryptomeriové lesy na ostrově Jakušima, kde nejstarší exemplář ,Jōmon Sugi‘ má více než 900 let,“ dodává Tomáš Vencálek. Kryptomerie se svými až 70 metry patří mezi nejvyšší jehličnany Japonska. Podobnost s Lukášovou výškou mezi ostatními judisty lze už jen domýšlet.
Projekt Kořeny osobností pomáhá Botanické zahradě hl. m. Prahy již desátým rokem přitahovat pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich vysazování s nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.