Nový česko-slovenský rekord v numismatické aukci. Nejdražší mince byla vydražena za 30 milionů
Tuzemský rekord za vydraženou minci zaznamenala v pátek aukční síň Macho & Chlapovič v rámci pořádané aukce. Desetidukát panovníka Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 200 tisíc EUR byl vydražen v konečném výsledku za 30 milionů korun. Majitelem se stal slovenský investor. Celkové výsledky aukce, při níž se vydražilo celkem 460 položek, včetně papírových bankovek, odznaků, medailí a vyznamenání, se stále sčítají. K dispozici budou ve čtvrtek, 12. listopadu.
I přes právě probíhající druhou vlnu pandemie koronaviru proběhla minulý pátek očekávaná numismatická aukce, kterou pořádala největší aukční síň u nás a na Slovensku, Macho & Chlapovič. Šlo již o druhou aukci pořádanou v tomto roce, přičemž ta první proběhla na konci dubna. Z důvodu vládních opatření proběhly obě zmíněné aukce prostřednictvím telefonu a internetu.
Největším lákadlem se stala téměř čtyřista let stará mince, a to desitidukát panovníka Ferdinanda III. Jedná se o pozdně renesanční ražbu kladivem z ručně rytého razidla. „Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nepřistál zpátky na Slovensku“, říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič a dodává: „Násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. jsou velmi vzácné. Důkazem je fakt, že pěti a desetidukáty daného panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.“
Vyvolávací cena tohoto nejvzácnějšího kusu páteční aukce činila rovných 200 tisíc EUR. Po napínavém souboji se zájemci z dalších zemí, získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za zmíněný desetidukát zaplatil 1 140 000 EUR, což je v přepočtu 30 milionů korun. Pokořen tak byl měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum.
„Až století mohly mince ležet v lokálních šlechtických sbírkách před rozpadem Rakousko-uherské monarchie v roce 1918 a následně odešly spolu s jejich majiteli dříve, než byly zaznamenány“ uzavírá Macho.
Kromě unikátního desetidukátu nabídla aukce další zajímavé kousky. Mezi ně patřil například pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávací cenou 30 tisíc EUR a extrémně vzácný transylvánsky tolar Štefana Bočkaja z roku 1606. Velkou hodnotu má i pražský dvojdukát Karla VI. z roku 1725 a vídeňský čtyřdukát Františka Jozefa I. z roku 1854. Poslední 3 zmíněné položky měly vyvolávací cenu každá 20 tisíc EUR.