Supraphon vydává DVD „Alfred Brendel – My Musical Life“ u příležitosti dnešních narozenin této hudební legendy
V úterý 5. ledna 2021 slaví významné životní jubileum světově proslulý rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. U příležitosti jeho devadesátin přichází vydavatelství Supraphon se speciálním dárkem, který potěší příznivce díla této velké osobnosti klasické hudby. Vychází DVD „Alfred Brendel – My Musical Life“, které obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020, kdy Brendel na pozvání Prague Music Performance a České filharmonie přijel do Prahy.
Když se Alfred Brendel v prosinci 2008 před dojatým vídeňským publikem loučil po šedesáti letech s kariérou klavíristy, nebyla to „tečka“, jak se v tu chvíli zdálo. Spíše „středník“. Uvolněnou kapacitu Brendel investoval do dalších svých „životů“ – psaní hudebních esejů a poesie, přednášení a vedení mistrovských kurzů. Sám tuto situaci s úsměvem komentoval: „Jako píšícího klavíristu mě kdosi nazval ‚divokým filozofem u klavíru‘ a v Americe ze mě dokonce udělali intelektuála. Tak to dopadne, když někdo vydává knížky, nosí brýle, a nehraje Rachmaninova.“ a k tomu ještě doplnil, jak vnímá své texty: „Jde především o výsledky sebepochybování, bez nichž by se interpret neměl obejít, jako nástroje sebekritiky a jako pokusy o pomoc sobě samému.“
Beethoven, Mozart a Schubert jsou jména nejsilněji spjatá s klavíristou Brendelem. V autobiografické přednášce Můj hudební život pak na DVD dává nahlédnout do světa plného paradoxů, z něhož povstala legenda jménem Brendel – zde odkrývá zdroje své inspirace, svého vzdělání, umění a vidění světa.
V lednu 2021 vstupuje Alfred Brendel do svých devadesátých let – se zkušeností hodnou jeho věku, ale i s chutí stále poznávat nové věci a učit se. A také s humorem, který nezřídka obrací k sobě samému. Málokterá osobnost ovlivnila interpretaci a vnímání hudby jako právě Brendel. Jako první natočil celé Beethovenovo klavírní dílo, podařilo se mu na koncertní pódia vrátit hudbu Franze Schuberta. V posledních letech se stále častěji vracel do Prahy a z jeho přednášek a masterclass v Rudolfinu vzniklo i DVD, které nyní vydává a do celosvětové distribuce posílá Supraphon.
Na vzniku dokumentů, které tvoří DVD „Alfred Brendel – My Musical Life“ se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov. O obrazovou postprodukci se postaral Jakub Mayer a v hudebních částech Alfred Brendel spolupracoval s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio.
https://www.supraphonline.cz/album/601428-my-musical-life/dvd
ALFRED BRENDEL – ŽIVOTOPIS
Alfred Brendel patří k nejvýznamnějším interpretům 20. století. Hru na klavír studoval u Edwina Fischera, Paula Baumgartnera a Eduarda Steuermanna. Má za sebou výjimečnou mezinárodní kariéru, v níž se již 60 let soustředí na interpretaci středoevropských skladatelů od Bacha po Schoenberga a také mnohých děl Franze Liszta. Je prvním klavíristou, jenž nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schoenbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií a tento koncert byl deníkem Daily Telepgraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí. Svým zaměřením, výjimečnou šíří a hloubkou se Alfred Brendel zařadil k legendárním interpretům klasického repertoáru, jaké představují Arthur Schnabel a Edwin Fischer. Zároveň se stal důležitým článkem ve velké linii, jež pochází přímo od Beethovena (Ludwig van Beethoven – Carl Czerny – Franz Liszt – Martin Krause – Edwin Fischer – Alfred Brendel). V roce 2016 firma Decca vydala komplet všech Brendelových vydaných nahrávek, čítající neuvěřitelných 114 CD.
Alfred Brendel obdržel čestné doktoráty na mnoha univerzitách včetně Oxfordu a Yale a v roce 1989 se mu dostalo i čestného ocenění Řádu Britského impéria. Od Berlínských filharmoniků obdržel v roce 1992 medaili Hanse von Bülowa a Vídeňská filharmonie mu v prosinci 1998 udělila čestné členství. V roce 2001 dostal cenu za Celoživotní úspěchy v oblasti vážné hudby na MIDEM v Cannes, dále Edisonovu cenu v Holandsku a také prestižní cenu “Beethovenův prsten” od vídeňské Univerzity pro hudbu a interpretační umění. Je nositelem cen Leonie Sonningové, Roberta Schumanna, ceny South Bank Show pro interprety vážné hudby (2002), ceny Ernsta von Siemens (2004), benátské ceny “Život s hudbou” (2007), Karajanovy ceny (2008), ceny Praemium Imperiale z Tokia a Gramophone Award za celoživotní zásluhy (2010).
Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval dvě knihy esejů – Knihu hudebních nápadů a myšlenek a O čem je hudba? Za tu druhou v roce 1990 obdržel ocenění Královské filharmonické společnosti. V roce 2015 vyšla sbírka kompletních esejů a přednášek pod názvem Hudba, smysl a nesmysl (české vydání vyšlo v roce 2016 v nakladatelství Volvox Globator). Vydal také tři svazky německy psané poezie, které vyšly souborně v českém překladu pod názvem 2×2 = 13. V roce 2001 vyšla kniha rozhovorů s Martinem Meyerem; její anglická verze z roku 2002 má název The Veil of Order. Alfred Brendel přednášel a dosud přednáší, recituje svou poezii a učí mistrovské kurzy na festivalech v Salzburgu a Verbieru, ve vídeňském Musikvereinu a Konzerthausu, v londýnské Wigmore Hall a na univerzitách a v koncertních sálech nejvýznamnějších německých a evropských měst. Učí v pařížské Cité de la Musique a jako hostující profesor v Cambridgi. Na severoamerickém kontinentě působí na Julliard School, na Newyorské univerzitě, v Berkeley, na McGill University v Montrealu, v Princetonu a na Yale.