Potraviny v Česku zdražují nejrychleji za více než třináct let

Kilogram vepřové pečeně zdražil mezi prosincem a lednem o 10,70 kč. Polotučné mléko o skoro korunu. Máslo v přepočtu na kilogram bylo oproti prosinci dražší o bezmála čtyři koruny. Výsledkem toho všeho je nejprudší meziměsíční cen potravin a nealkoholických nápojů za posledních více než třináct let. V lednu 2021 totiž potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 3,1 procenta. V tomto miléniu zdražily výrazněji jen jednou, a to právě před více než třinácti lety, v listopadu 2007, kdy z měsíce na měsíc poskočily o rovná čtyři procenta.

Ceny potravin jsou tradičně rozkolísané. Jejich strmý nárůst může letos představovat potíž pro řadu domácností. Na rozdíl od zmíněného roku 2007, kdy v tuzemsko vrcholilo období tehdejší prosperity a lidé na nějakou tu korunku tolik nehleděli. 

Ceny zeleniny a například i brambor vzrostly mezi prosincem 2020 a lednem 2021 o více než deset procent. O takřka deset procent byly meziměsíčně dražší také vajíčka.

Lednový vývoj cen potravin v ČR zapadá do globálního vývoje jejich cen, neboť ty podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství v lednu rostly nejvýrazněji od července 2014. Ve světě zdražuje hlavně obilí, cukr a rostlinný olej. Za globálním růstem cen potravin stojí kombinace rapidně se zvyšující poptávky v zemích typu Číny, které se zotavují po loňském pandemickém šoku, a slabší úrody, například cukrovky v EU.

Pro statisíce domácností tak bude letošní rok nejnepříjemnější za posledních deset let. Budou totiž zároveň čelit propadu příjmů, nárůstu rizika propuštění a ještě k tomu pravděpodobně i stále poměrně citelné inflaci, včetně inflace cen potravin. Životní úroveň Čechů se tak bude vyvíjet zřejmě nejhůře od roku 2013, což může mít ve volebním roce zásadní vliv na podobě vlády, jež z říjnových voleb vzejde. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

You may also like...