Euromedia uvádí na trh dvě knižní novinky: Martin Nekola – Český New York a Ed James – Bez příčiny

Dvě aktuální knižní novinky, které právě vycházejí v nakladatelství Euromedia. První z nich je z nakladatelství Universum, jejím autorem se historik Martin Nekola a kniha se jmenuje Český New York.  Autor vytvořil na základě mnohaletého výzkumu unikátní publikaci o životě početné české komunity za „velkou louží“ od poloviny 19. století až po současnost. Kniha obsahuje I desítky cenných, dosud nepublikovaných fotografií.

Druhou novinkou je mrazivý thriller, který se ideálně hodí k současnému chladnému počasí. Jeho autorem je úspěšný skotský spisovatel Ed James a pod názvem Bez příčiny jej vydává nakladatelství Kalibr. Vyšetřovatelé v něm pátrají po zločinci, který své oběti nevraždí, ale zbavuje je svobody a důstojnosti, připravuje jim několikatýdenní muka a pak je zubožené a pološílené opět propouští na svobodu. Co ho k tomu asi vede…?

Martin Nekola: Český New York 

New York – zářivá perla mezi velkoměsty, pulzující metropole a vstupní brána do Nového světa – přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí, kteří se zde následně usídlili.

Po první světové válce zdejší česká komunita čítala přes 40 000 lidí. Historik Martin Nekola na základě mnohaletého výzkumu přímo v newyorských archivech připravil unikátní knihu o všech aspektech života Čechů za „velkou louží“. Vydejte se spolu s ním po stopách jejich fascinujících osudů a dozvíte se, i jak tamní česká komunita ovlivnila naše moderní dějiny. Kniha představuje bohatý krajanský život, významné spolky, osobnosti a události od poloviny 19. století až do dnešních dní. A také desítky cenných, dosud nepublikovaných fotografií.

Slovo autora:

„Rád bych touto knihou vyjádřil poděkování všem krajanům, že měli odvahu a sílu vydat se přes daleký oceán a otisknout nesmazatelnou českou stopu v duši New Yorku, hvězdě zářící nad všemi městy světa. Když se po vyčerpávající cestě lodí blížili k bráně do Nového světa, nejprve spatřili sochu Svobody, symbol všech jejich nadějí a snů. První zastávkou mezi lety 1892–1954 byla obávaná imigrační stanice na Ellisově ostrově na dohled od Manhattanu. Celkem jí prošlo přes dvanáct milionů lidí. Kdo měl štěstí, zodpověděl uspokojivě všechny úřední otázky a prokázal dobrý zdravotní stav, zakrátko obdržel povolení vstoupit na pevninu. Mnohé však nařízení lékařů nebo bezpečnostní důvody zdržely na ostrově týdny či měsíce.

4. srpna 1913 se takto v New Yorku objevila i patnáctiletá Anna Běláková z Březové na Zlínsku, moje prababička. Na obálce knihy se na vás usmívá úplně vpravo, oděná v kroji při oslavě v České národní budově. Přijela za starší sestrou, která už tu žila nějaký čas s rodinou a potřebovala pomocnici v domácnosti. Přes těžké začátky prababička naplno prožila svůj americký sen a po devíti letech se vrátila domů jako obdivovaná mladá dáma.

Zemřela pouhých pár měsíců po mém narození. Neustále si pokládám otázku, jak velký šok muselo být pro prostou dívenku z moravského venkova ocitnout se najednou uprostřed všech vjemů, lákadel a nebezpečenství, která New York poskytoval. Měnil se navíc před očima, výškové budovy i nové obytné čtvrti rostly jako houby po dešti, ani příliv imigrantů nepolevoval. Již v polovině 70. let 19. století překročil samotný Manhattan milion obyvatel, na svou dobu naprostý unikát. Populace celého New Yorku se po uplynutí dalších padesáti let zpětinásobila. Mohl jeden člověk vůbec vstřebat tak překotný vývoj města, kde žil a pracoval? Nejen prababička, ale většina českých krajanů v náročné zkoušce obstála.

Pojďme se vydat po jejich stopách…!

Martin Nekola, v Praze 9. 9. 2020 (z Úvodu knihy) 

PhDr. Martin Nekola, Ph.D. (*1982) – historik a politolog, autor patnácti monografií a tří set odborných a populárně naučných článků;  koordinátor projektu The Czechoslovak Talks, popularizátor tématu krajanů ve světě; pravidelně přednáší na amerických univerzitách; v New Yorku strávil měsíce výzkumem, úzce zde také spolupracuje s Bohemian Benevolent and Literary Association.

Mrazivý thriller na nejmrazivější večery roku… Ed James: Bez příčiny

Sarah Langtonová beze stopy zmizela. Když se po šesti týdnech náhle objeví, je napůl šílená a téměř k smrti vyhladovělá. Policie se snaží zjistit, co se stalo, ale nemá jedinou stopu.

Teprve když je nalezen další člověk, zdeptaný několikaměsíčním pobytem na samotce, začíná se rýsovat děsivý vzorec: řádí tu zvrhlý únosce, který zřejmě chce své oběti zbavit rozumu.

Vyšetřující seržant Corcoran, pronásledovaný vzpomínkami na předchozí případ, a doktorka Marie Palmerová, přední odbornice na kriminální psychiatrii, musejí spolupracovat, aby zjistili, co oběti spojuje, a rozluštili tragickou tajenku. Když pak zmizí další žena, hraje se o každičkou vteřinu…

Ukázka z knihy:

„Co tam máte dál, paní doktorko?

Yadinová poklepala prsty na tablet. „Víme, že se Sarah pohřešovala déle než čtyřicet dnů a že ztratila třetinu tělesné váhy. Podle našich odhadů neměla za poslední tři týdny žádný příjem kalorií.

„Myslíte nedostatečný příjem kalorií?

„Ne, myslím žádný. Nula celá nic. Absolutně žádné živiny. Jednoduché pravidlo říká, že bez vody člověk vydrží tři dny a bez jídla tři týdny. Ona byla hodně blízko té hranice.

Doktorka Yadinová střídavě hleděla z jednoho na druhého. „A protože už na počátku neměla tělesného tuku nazbyt, její tělo začalo na energii přeměňovat svalstvo. Veškeré.

Corcoran těžce polkl. „Její tělo požíralo samo sebe?

„I to je způsob, jak to formulovat. Ano.

Palmerová hleděla na prázdnou stránku, příliš ohromená, než aby si mohla cokoli z toho zapsat. Přesto se k tomu přinutila a poznamenávala si jednotlivé body, které mohly někam vést.

Někdo jí ublížil. Někdo, kdo chtěl, aby trpěla. Někdo s…

Přestala psát.

Jenže proč?

Nedokázala si vzpomenout na jediný podobný případ. Umořit někoho hladem byla jedna věc, ale pak ho zase pustit na svobodu? Připsala slovo „propuštěna, dvakrát je podtrhla a vzhlédla...

Ed James (*1976) se narodil v Edinburgu a je úspěšným autorem několika kriminálních románů, zejména z prostředí skotské policie. Už v době, kdy působil v oblasti řízení IT projektů, trávil veškerou volnou chvíli psaním a posléze vyměnil každotýdenní dojíždění za prací do Londýna za dráhu spisovatele na plný úvazek. Nyní žije s přítelkyní u skotských hranic ve společnosti spousty zachráněných zvířat.

Více o autorovi se dozvíte zde: https://edjamesauthor.co.uk/

You may also like...