Dvě nové knihy Nakladatelství Academia
V prvním březnovém týdnu vydává Nakladatelství Academia dvě zajímavé novinky. První novinkou jsou paměti redaktora a překladatele Jindřicha Vacka – Všechny moje toulky. Druhá novinka od autora Johna Luckase představuje historický portrét Budapešti.
Jindřich Vacek – Všechny moje toulky
Všechny moje toulky jsou knihou pamětí Jindřicha Vacka. Autor v ní vzpomíná na dětství v Plzni, na středoškolská a vysokoškolská studia a zejména na dvanáctiletý pobyt v Bukurešti, kde jako vysokoškolský pedagog prožíval nelítostnou realitu Ceauşeskova režimu i Ilieskův brutální neokomunismus. Značná pozornost je v knize věnována cestám do Lužice, Albánie, Moldavské republiky, Izraele i jinam a setkáním se spisovateli z těchto zemí. Knihu uzavírají autorovy vzpomínky na jeho činnost překladatele – mimo jiné jako první uváděl do Česka překlady izraelské literatury přímo z novohebrejštiny – a nakladatelského redaktora.
Jindřich Vacek (* 3. ledna 1955) je český překladatel, redaktor a bývalý pedagog. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obor rumunština-francouzština, v letech 1980-1984 a 1985-1993 působil jako lektor češtiny na univerzitě v Bukurešti, kde vedl také fakultativní kurz hornolužické srbštiny. Rumunsky napsal několik učebnic češtiny, v nichž studenty soustavně připravuje na práci s literárním textem, a učebnici hornolužické srbštiny.
Jako překladatel se zaměřuje především na odbornou literaturu z humanitních oborů (z francouzštiny) a na náročnější beletrii, zejména z hebrejštiny. V roce 2007 mu byla udělena Jungmannova cena za překlad renesančního díla Majsebuch z jazyka jidiš.
John Lukacs – Budapesť 1900
Budapešť, stejně jako Paříž či Vídeň, zažila na konci devatenáctého století dobu náhlého rozkvětu. Stala se jednou z předních metropolí tehdejšího světa, s rychle rostoucí populací, výstavbou a překotně se rozvíjející kulturou, kolébkou, z níž vyšli světově proslulí hudební skladatelé Béla Bartók a Zoltán Kodály, spisovatelé Gyula Krúdy, Endre Ady, Ferenc Molnár, Arthur Koestler a mnozí další. Uznávaný historik a budapešťský rodák John Lukacs ve své knize předkládá barvitý obraz jednoho z evropských měst v době jeho největší slávy. Nabízí kulturní a historický portrét Budapešti – jejího vzhledu, zvuků a obyvatel, umělecké komunity, tehdejší spleti sociálních a politických vztahů a v neposlední řadě také významné role, již zde hrála židovská populace – a také historickou perspektivu, jež zachycuje vzestup města a jeho pády ve víru dvacátého století.
John Lukacs (1924–2019) se narodil v Maďarsku a v roce 1946 emigroval do USA. Desítky let přednášel historii ve Filadelfii a je autorem řady odborných historických knih a studií.