Nový fantasy román od autorky Susann Clarkové: Piranesi

První román Susanny Clarkové Jonathan Strange a pan Norrell se stal v roce 2004 senzací fantasy žánru. Postarala se o ni redaktorka knih o vaření. Dlouhých šestnáct let ale neměla tato senzace pokračování, nepočítáme-li soubor povídek. Až teď vychází nový román, jehož hlavní hrdina má jméno italského malíře z 18. století, který proslul cyklem leptů Smyšlené představy žalářů.

A v žaláři je uvězněn i hrdina románu: v Domě, vodním labyrintu se stovkami místností a chodeb, kde Piranesiho drží Ten druhý, který ho potřebuje pro vědecký výzkum „velkých a tajných vědomostí“. Piranesi se snaží svět, do něhož byl nedobrovolně uvržen, popsat, rozebrat, pochopit. Postupně vycházejí najevo důkazy o existenci dalšího člověka a možná celého světa mimo zdi Domu. Piranesi začne rozplétat pavučinu lží a nacházet pravdu, která je všechno, jen ne příjemná.

Piranesi je román, u kterého na začátku čtenář vůbec neví, na čem je: kde jsme?, co se děje?, je to pokračování Strange a Norella? – mohlo by být. Víme jen to, že se nacházíme ve vodním labyrintu, který je zároveň světem, že v něm žijí jen dva lidé, vypravěč působící trochu naivně a Ten druhý. Pak jsou tam kosti třinácti mrtvých, o které se Piranesi stará. Čtenář si říká, jak se to proboha může vyvinout, co nás tam čeká, a to je přesně to, co nemůžu prozradit. Je to román založený na odhalování tajemství, ale musí si je odhalit každý čtenář sám,“ říká Viktor Janiš, jenž je výhradním překladatelem Susanny Clarkové.  Už před mnoha lety jej okouzlila její schopnost vybudovat dokonalý fantaskní svět.

Více v podcastu Petra Viziny s Viktorem Janišem https://soundcloud.com/aktualnecz/podcast-na-dotek-viktor-janis

Knihu vydává nakladatelství Argo.

You may also like...