26. MFF Praha – Febiofest
Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest letos opět nabídne pestrou paletu děl nejen současné světové kinematografie, ale znovu do Prahy přiveze také několik zajímavých filmařů. Jedno z festivalových ocenění – Kristiána – si kromě české herečky Jiřiny Bohdalové například odnese i držitel Oscara a Zlatých palem z festivalu v Cannes, dánský režisér Bille August.
Držitel Oscara a Zlatých palem se vrací do Prahy.
Pouze osm režisérů získalo za celou existenci festivalu v Cannes Zlatou palmu dvakrát. Jedním z nich je i čerstvý sedmdesátník Bille August. Festival uvede jeho filmy Pelle Dobyvatel, Tiché srdce, Dům duchů, S nejlepšími úmysly a také jeho nejnovější snímek Šťastný to muž, který zde bude promítán premiérově.
Sekce Classics – nejslavnější světové filmy opět na velkém plátně.
Během devíti dnů nabídne festival v Praze více než 150 filmů v šestnácti sekcích a jednou z nejvyhledávanějších bude jistě nová sekce Classics. Během festivalu bude letos možné vidět například přesně 50 let starý Bazén s Alainem Delonem a Romy Schneider, Nebe nad Berlínem režiséra Wima Wenderse či Zběsilost v srdci Davida Lynche. Diváci uvidí ale také režisérskou verzi hororového Vymítače ďábla Williama Friedkina nebo zásadní dílo Věry Chytilové a kameramana Jaroslava Kučery Sedmikrásky.
Sekce Docs uvede exkluzivně dokument režiséra Petera Jacksona.
Mezi deseti dokumentárními snímky v sekci Docs bude největším hitem exkluzivní projekce dokumentárního snímku režiséra Pána prstenů Petera Jacksona s názvem Nikdy nezestárnou. Film je složený z remasterovaných původních záběrů zachycujících období I. světové války pohledem běžných lidí a vojáků, který filmaři vytvořili ze 100 hodin materiálu více než sto let starých.
Central Park nabídne drama režiséra a herce Ralpha Fiennese.
Sekce představující distribuční premiéry, komedie, historická dramata či herecké hvězdy přinese velmi zajímavé snímky z aktuální tvorby, ať už jde o životopisné drama Bílá vrána režiséra a především herce Ralpha Fiennese o tanečníkovi a choreografovi Rudolfu Nureyevovi a jeho útěku ze Sovětského svazu v roce 1961.
Culinary Cinema se letos zaměří na francouzskou, marockou a španělskou kuchyni.
Ve velmi oblíbené kulinářské sekci festival letos nabídne ve třech dnech tři neopakovatelné zážitky. V pátek 22. března se promíchá Maroko s Francií ve snímku debutujícího Jeana-Philippa Gauda Tazzeka o lásce k vaření a migraci, aby si diváci následně vychutnali speciální menu k tomuto filmu od šéfkuchaře Lukáše Čížka. V sobotu 23. března se chystá Velká žranice Marca Ferreriho o opulentních gastro orgiích směřujících k jedinému cíli… Pro přeživší poté připraví šéfkuchaři Filip Sajler, Martin Staněk a Lukáš Čížek menu v podobném duchu. Neděle potom bude patřit Španělsku, dokumentárnímu snímku Albert Adrià, génius v kuchyni režisérů Jimiho Loomise a Laury Collado o cestě za michelinskými hvězdami. Večeři inspirovanou tímto filmem uvaří Filip Sajler. Partnerem sekce Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk a její Gourmet Academy.
Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 21. března 2019 v Obecním domě v Praze a bude probíhat do 29. března. Slavnostní zakončení včetně vyhlášení vítěze sekce Nová Evropa, Amnesty International Febiofest Award či soutěže I ty jsi filmařem proběhne ve čtvrtek 28. března v CineStar Anděl. Projekce budou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně.
Foto: Petr Brodecký