Národní den vína a zdraví oslavíme 25. května
„Vinaři jsou srdcaři“ a přiměřená konzumace vína je zdraví prospěšná. Takové je motto Národního dne vína a zdraví, který se od letošního roku bude slavit vždy 25. května, v den svátku patrona vinařů sv. Urbana, na počest známého kardiologa profesora Milana Šamánka. Ten byl jedním z prvních českých propagátorů světového názoru o prospěšnosti přiměřené konzumace vína.
Víno srdci prospívá
Podobné přesvědčení zastává také náš nejlepší kardiochirurg profesor Jan Pirk, který po Milanu Šamánkovi převzal pomyslnou štafetu a stal se hlavním popularizátorem přiměřené konzumace vína z řad lékařských kapacit. „Víno opravdu srdci prospívá,“ říká profesor Pirk a dodává: „Jak prokázal můj přítel Milan Šamánek a řada jiných, při pravidelném požívání přiměřených dávek vína dochází ke změnám ve spektru cholesterolu masných kyselin směrem ke zvyšování těch dobrých frakcí a snižování těch škodlivých“.
Současně připomíná také psychologický aspekt, neboť právě ten v současné době vystupuje do popředí: „Myslím si, že sklenka vína v rodině může vést ke zlepšení psychických traumat, která jsme všichni v posledním roce a půl utrpěli.“ Za optimální denní dávku pak považuje pro muže 4 dcl a pro ženu 2 dcl s tím, že je celkem jedno, zda se jedná o víno bílé nebo červené.
Neopomínat potřebné aktivity
„Přiměřené pití vína je jedním z drobných kaménků té mozaiky, co můžeme pro své srdce dělat,“ zdůrazňuje profesor Jan Pirk. „Je to především nekouřit, přiměřeně se stravovat tak, abychom neměli nadváhu a s tím souvisí dostatek pohybu. Měli bychom alespoň 2x týdně na hodinu běhat nebo alespoň chodit rychle, s hůlkami. Kromě toho je třeba ještě kontrolovat krevní tlak, abychom neměli jeho zvýšené hodnoty.“
Růže pro dětské kardiocentrum
Symbolem Národního dne vína a zdraví bude „vinná růže“, která se bude prodávat za 100 korun u vinařů, na vinařských akcích nebo eshopech. Výtěžek akce půjde na Dětské kardiocentrum Nemocnice v Motole, které založil jako jedno z prvních na světě právě profesor Šamánek. Proto i motto „Vinaři jsou srdcaři“.
Národní den vína a zdraví nám chce připomenout, že bychom se v životě měli umět zastavit, odpočinout si a najít si čas sami na sebe. Užít si hezké chvíle s rodinou či kamarády bez stresu u sklenky dobrého moravského nebo českého vína. Jak říká náš přední psychiatr docent Jan Cimický, „víno je lehké anxiolytikum, dovede odstranit napětí a zábrany, které brání nesmělým a podporují jejich statečnost! Třeba jen takové vyznání krásné dívce zní mnohem lépe, když je dokresleno lahodným douškem vína. Odvaha je najednou větší. A obvykle i úspěch se dostaví.“
Text a foto: Bohumil Brejžek