Online čtení do ouška na ZŠ Jakutská
O významu čtení malým dětem není pochyb. Nejenže napomáhá k rozvoji verbálních schopností, při kterém se děti učí spisovnému jazyku a správné výslovnosti, ale trénuje i paměť, posiluje udržet pozornost a soustředěnost, rozvíjí dětem fantazii a představivost. Čtení je také z velké části výchovnou metodou, která učí děti sociálním dovednostem, empatii, hodnotám a rozlišování dobra od zla.
Dovednosti získané při první distanční výuce zúročili na ZŠ Jakutská při prezenčním vyučování. V rámci projektu Online čtení do ouška se k prvňáčkům do výuky připojovali rodinní příslušníci s cílem vzbudit zájem školáků o čtení a motivovat je k jeho pravidelnému procvičování.
Předčítání se zúčastnilo několik rodičů, prarodičů, ale i starších sourozenců, kteří začínajícím čtenářům představili některou z dětských knih, jejich autora, ilustrátora a přečetli vybranou kapitolu, o které si pak povídali a výtvarně zpracovávali.
Třešničkou na projektu bylo online setkání se spisovatelkou dětských knih, paní Petrou Braunovou. Poutavě malým čtenářům vyprávěla nejen o knihách, které pro děti napsala, ale také jim přiblížila, jak taková kniha vzniká a kdo všechno se na její tvorbě podílí. Knihu „Kuba nechce číst“ představila podrobněji a samotné autorské čtení malé čtenáře natolik vtáhlo do děje, že si již knihu v rámci rotační výuky společně předčítají.
Domácí i třídní knihovničku si rozšíří o další zajímavé tituly a autorský podpis v knize s věnováním od samotné spisovatelky bude jistě silnou motivací pro prázdninové čtení své první knihy.
Autor článku Mgr. Zdenka Kočková