První červencové novinky z nakladatelství Euromedia
Skvělý thriller z pera amerického autora Marka Greaneye. Jmenuje se Šedý muž (The Grey Man), vychází v nakladatelství Kalibr a potěší zejména všechny příznivce neprůstřelných hrdinů typu Jamese Bonda nebo Jacka Reachera… Je to příběh bývalého agenta CIA Courta Gentryho, který se stal nejlepším nájemným zabijákem na světě. I přesto však není úplně zavrženíhodný – spíše naopak, přijímá totiž zakázky výhradně na likvidaci zločinců. Pohybuje se jako stín, splní i nemožné a potom zase zmizí – a nikdy nemine svůj cíl…
Druhá novinka určitě potěší čtenáře, kteří si oblíbili nejslavnější ságu německé spisovatelky Anne Jacobsové Panský dům. Ta měla být původně trilogií, nicméně vzhledem k celosvětové popularitě ságy z Augsburgu a nesčetným prosbám fanoušků se autorka rozhodla ve vyprávění o průmyslnické rodině Melzerových i jejich impozantním sídle dál pokračovat… Čtvrtý díl nese názve Panský dům – Návrat a vychází v nakladatelství Ikar. A proslýchá se, že autorka pracuje už dokonce i na pátém dílu…
Poslední novinka je laděná vyloženě prázdninově – napsal ji Josef Káďa Kadeřábek, jmenuje se S motorkářem u stolu a volně navazuje na autorovy Motorkářské průvodce po Čechách (2015), Moravě (2016) a Slovensku (2018). Jak už název knihy napovídá, kromě zápisků z cest dostanou tentokrát prostor hlavně recepty na něco dobrého na zub, protože cestování bez dobrého jídla není pro správného motorkáře tím pravým zážitkem! Vydává nakladatelství Brána.
Mark Greaney: ŠEDÝ MUŽ
Právě vychází bestseller, podle kterého společnost Netflix začala v Praze natáčet svůj zatím nejdražší projekt všech dob – film s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích. Court Gentry je bývalý agent CIA a má pověst nejlepšího nájemného vraha na světě. Přezdívá se mu Šedý muž a kolují o něm doslova legendy.
Je to samotář bez rodiny, přátel i domova. Přijímá pouze zakázky na likvidaci zločinců. Pohybuje se jako stín, splní i nemožné a pak zase zmizí. A vždy zasáhne svůj cíl… Vždy! Jenže na světě existují síly smrtelnější než je Gentry. Peníze. Moc. A lidé, pro které nic jiného hodnotu nemá. Pro ně je Šedý muž problém. A tak musí Gentry prokázat, že umí zabíjet nejen pro peníze, ale i proto, aby zůstal naživu…
Mark Greaney vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Při sběru materiálu pro sérii akčních příběhů o Šedém muži navštívil desítku zemí a prošel intenzivním výcvikem v oblasti střelných zbraní, polní medicíny i taktiky boje zblízka. Podle žebříčku New York Times patří Mark k nejprodávanějším beletristům, také coby spoluautor sedmi románů Toma Clancyho. Před Tomovou smrtí v roce 2013 s ním spolupracoval na třech příbězích o Jacku Ryanovi. Mark žije v Memphisu ve státě Tennessee se dvěma louisianskými leopardími psy pojmenovanými Lobo a Ziggy. Přeložil Ivan Ryčovský.
Pokračování nejslavnější rodinné ságy Anne Jacobsové PANSKÝ DŮM – NÁVRAT
Augsburg 1930. Marie a Paul Melzerovi jsou šťastní a jejich láska je silnější než kdy jindy. Navíc je korunována třetím dítětem, v té době čtyřletým Kurtim. Světová hospodářská krize a těžké časy však dolehnou i na Paula, který musí bojovat o přežití textilní továrny. Když náhle těžce onemocní, je zase jednou na Marii, aby zachránila podnik před krachem. Ve hře totiž není nic menšího než osud celé rodiny. Je třeba učinit důležitá rozhodnutí, neboť na bedrech rodiny Melzerových leží vysoké dluhy za bankovní úvěry. Milovaný panský dům mohou zachránit, jen když budou držet všichni pospolu…
Předcházející díly veleúspěšné ságy nesou názvy Panský dům, Panský dům a jeho dcery, Panský dům a jeho dědictví. Návrat je čtvrtý díl, páté pokračování autorka připravuje.
Anne Jacobsová (*1941) se narodila a vyrůstala ve Wiesbadenu. Vystudovala hudbu, literaturu a jazyky, po ukončení studia působila jako profesorka na gymnáziu, nějakou dobu pracovala i v knihkupectví.
Po svém otci Kurtu Sellnickovi, známém autorovi četných divadelních her, zdědila literární talent, a tak se už záhy po studiu pokoušela psát; zpočátku krátké příběhy, později divadelní hry, scénáře a posléze romány. Cesta k jejich uveřejnění byla dlouhá a trnitá, ale nevzdala to. Je přesvědčená, že každý rukopis, byť by skončil v šuplíku, má smysl a svým způsobem posune autora o kus dál. Do dnešní doby jí vyšlo kolem 20 románů v několika předních nakladatelstvích doma i v zahraničí, kde tradičně figurují mezi bestsellery. Mezi čtenářsky nejúspěšnější patří ságy Panský dům (2017 – 2018) a Venkovské sídlo (2019 – 2020). Knihu přeložil Vítězslav Čížek.
Josef Káďa Kadeřábek: S motorkářem u stolu
Kniha oblíbeného autora volně navazuje na motorkářské průvodce po Čechách (2015), Moravě (2016) a Slovensku (2018). Humorné historky a příběhy lidí, kteří mají jako svého koníčka cestování na dvou kolech se silným motorem, se tentokrát točí okolo neodmyslitelné součásti každého výletu, kterou představují chutná jídla. Samozřejmě že nechybí potřebné ingredience, postup přípravy a také fotografie výsledného pokrmu. Kuchaři z povolání jistě prominou, že někdy vše není přesně podle zásad gastronomie, ale právě proto, že řadu uvedených „mňamek“ a „gáblíků“ připravovali většinou lidé bez odborného vzdělání, tak je to i povzbuzením pro ty, co by se do nějakých náročných kuchařských akcí běžně nepustili.
Jeden recept na ukázku: Jihočeský játrovec
Suroviny (4 porce):
500 g vepřových jater, 5 větších žampionů, 2 středně velké cibule
400 ml smetany, 2 polévkové lžíce hladké mouky
sůl, pepř, majoránka, olej
Postup:
Příprava nezabere více než cca 20 minut. Na oleji orestujeme cibuli, játra nakrájíme na širší nudličky, přidáme je k cibuli, promícháme a necháme „zatáhnout“. Oloupané žampiony nakrájíme na plátky a přidáme k játrům. Podlijeme malým množstvím vody a dusíme doměkka. Ve smetaně rozkvedláme mouku, přidáme sůl, majoránku a pepř a chvilku vše provaříme. Podáváme s opečenými bramborami nebo jen s čerstvým chlebem. K tomuto pokrmu se výtečně hodí vychlazené pivečko.
Josef Káďa Kadeřábek (*1954) vyrůstal u svých prarodičů v Praze 8 na Slovance. V patnácti letech už vlastnil první řidičák a všechen volný čas věnoval motocyklům. Přes množství různých značek, s nimiž najezdil mnoho kilometrů, se nakonec dostal ke svému celoživotnímu snu – motocyklu Harley-Davidson. Byl u zrodu Prague Chapter – Harley Owners Group a později se stal i jeho ředitelem. Patřil také k organizátorům slavných srazů této značky v Praze na Džbáně. Zvláště za jeho ředitelování – po roce 2000 – patřily srazy k velmi oblíbeným a do Prahy se sjížděli motorkáři z celého světa. Je zakladatelem a předsedou MDA RIDE, největší charitativní motorkářské akce nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Výtěžek putuje na individuální pomoc lidem se svalovou dystrofií.