Jubilejní desáté keramické trhy zaplnily Bechyni návštěvníky
Tady to fakt žije, musel si říci každý, kdo v sobotu 31. července navštívil Bechyni na Táborsku. Pravé letní počasí bez jediné kapky deště a především pak jubilejní desátý ročník zdejších vyhlášených keramických trhů přilákaly do města na řece Lužnici, proslaveného lázeňstvím a právě keramikou, pravděpodobně rekordní počet návštěvníků.
Jestliže v minulých ročnících odhadovali organizátoři návštěvnost trhů na tři až čtyři tisíce lidí, není vyloučené, že letos jich dorazilo více než pět tisíc. V centru města, především pak přímo na náměstí T. G. Masaryka, nebylo téměř k hnutí. Spokojeni tak mohli být nejen prodejci, ale i provozovatelé zcela zaplněných restaurací a kaváren. Z registračních značek zaparkovaných automobilů bylo patrné, že do Bechyně zamířili hosté nejen z celé ČR, ale v hojném počtu i z Rakouska a Německa. Přes beznadějně zaplněná parkoviště v celém přilehlém okolí centra města, fungovala organizace bezvadně.
„Tak jak roste obliba keramických trhů, zvyšují se také nároky na jejich organizaci a samozřejmě náklady spojené se zajištěním doprovodného kulturního programu. Velice si proto vážíme příspěvků našich dvou hlavních partnerů, Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ a Jihočeského kraje,“ uvedl starosta Bechyně Pavel Houdek s tím, že Keramické trhy jsou už dávno nedílnou součástí bechyňského kulturního léta a patří mezi nejvýznamnější letní akce nejen na Táborsku, ale i v měřítku celých jižních Čech. Jsou však také součástí kalendáře akcí Oranžového roku v okolí temelínské elektrárny.
Kulturní program na náměstí T. G. Masaryka Trhy na náměstí zahájily už v pátek večer koncerty skupiny Jiří Schelinger Tribute a bechyňské big beatové legendy Vodovod. „Trhy byly zahájeny tradičně v sobotu v devět hodin dopoledne a doprovázel ho také již tradiční sraz přibližně stovky majitelů motocyklů, takzvaných chopperů,“ poznamenal starosta.
Pak už se program rozběhl naplno. Stánky s keramikou, ukázky lidových řemesel, občerstvení, zábava v parku pod náměstím pro nejmenší a na podiu jedna kapela za druhou. Dopoledne odstartovala legendární dechová hudba Babouci. Po ní následovaly po poledni skupiny Sem Tam, Druhá vlna, Vo106 a Roxette Revival. Večer jeviště patřilo Michalu Hrůzovi s Kapelou hrůzy, Ohňové ššššššouuuu a Retro Live.
„Kulturní léto v Bechyni je v plném proudu a místní obyvatelé i návštěvníci města na Lužnici se mají stále na co těšit. Na prázdninovém programu je například ještě festival Bechyňské doteky, oblíbený a hojně navštěvovaný Bechyňský festival dechových hudeb a celá řada dalších kulturních, sportovních a společenských akcí,“ dodal Houdek.
Město Bechyně leží v malebné lesnaté krajině na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné, zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Tábora. Bechyně byla založena Janem Lucemburským kolem roku 1323, nejvýznamnější majitelé Bechyně byli Šternberkové, které připomínají náhrobní kameny v klášterním kostele. Město má v současné přibližně 5 100 obyvatel a je proslulé zejména lázeňstvím a výrobou keramiky. Zachovalé historické jádro města představuje od roku 1990 jednu z nejhodnotnějších městských památkových zón v Čechách.
V okolí Bechyně najdou milovníci turistiky lokality s dobře značenými stezkami jak pro pěší, tak pro cykloturisty. Často navštěvovaným místem je údolí Lužnice pod Bechyní, kde skalní masiv obklopující řeku vytváří mimořádně romantická místa. Řeka Lužnice je pak oblíbenou lokalitou sportovních rybářů.