Výstava v Museu Kampa – Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! je prodloužena do konce října

Nejrozsáhlejší retrospektivní výstava žijící legendy knižní ilustrace a animovaného filmu Jiřího Šalamouna nazvaná Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! se těší značnému zájmu návštěvníků všech generací.  Pořadatelé pozoruhodné expozice v Museu Kampa zareagovali prodloužením termínu jejího konání do 31. října.   Výstava atraktivní formou prezentuje košatost výtvarného jazyka Jiřího Šalamouna i jednotlivé fáze jeho tvůrčího procesu. Od prvních skic až po výslednou knihu či animovaný film.

Návštěvu výstavy Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte!  zpestří tematický doprovodný program:

Ve středu 29. září od 18.00 je připravena přednáška s Michaelou Režovou (UMPRUM) Animovaný film v 70. a 80. letech. Cena 190 Kč / 100 Kč, rezervace na rezervace@museumkampa.cz (kapacita 20 osob). 

Ve čtvrtek 21. října v 18:00 následuje Filmový večer ve výstavě Jiřího Šalamouna – projekce animovaných filmů současných tvůrců. Cena 190 Kč / 100 Kč, rezervace na rezervace@museumkampa.cz (kapacita 20 osob).

Tvorba Jiřího Šalamouna je chytrá, vtipná, jedinečná – je to evropský fenomén. Retrospektivní výstava Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte!   zahrnuje tvorbu od 60. let do počátku milénia a divákům nabízí celé spektrum jeho práce. Tak rozsáhlou výstavu v Praze Jiří Šalamoun ještě nikdy neměl a asi dlouho mít nebude. Je skvělé, že je výstava prodloužena a bude ji tak moci vidět více návštěvníků,“ konstatovala kurátorka výstavy Terezie Zemánková.

 Emeritní profesor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na UMPRUM Jiří Šalamoun (*1935) byl výtvarníkem nejen nestárnoucího Maxipsa Fíka, ale také řady dalších animovaných filmů. Vytvořil desítky volných litografií a plakátů, vydal dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů. Především však graficky upravil a svými obrázky doprovodil více než stovku knih publikovaných nejen u nás, ale také v Německu či v Polsku – například Posledního Mohykána J. F. Coopera, Kroniku Pickwickova klubu Charlese Dickense, Historii města Houpětína Saltykova-Ščedrina, Hobita J. J. R. Tolkiena, Pohřební písně J. J. Ryby či Vraždy v ulici Morgue E. A. Poea. Právě kriminální a hororový žánr, tajemno a magie patří mezi autorova nejoblíbenější témata, která se objevují i v jeho autorských knihách a volných litografiích, často zpracovaných formou komiksu.

Z návštěvnosti této výstavy mám ohromnou radost. Potvrdila se má teze, že dílo Jiřího Šalamouna zná opravdu každý Čech, i když si to možná neuvědomuje. Já jsem například na Maxipsu Fíkovi vyrostl a stejně tak má generace. Znají ho ale i současné děti. Šalamounovo dílo je opravdu věčné a já jsem moc pyšný na to, že je to právě Museum Kampa, kterému se podařilo takto rozsáhlou retrospektivní výstavu uskutečnit, a že to návštěvníci ocenili. I z tohoto důvodu prodlužujeme výstavu o celý další měsíc. Takže, kdo ji ještě neviděl, má poslední možnost,“ uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Jiří Šalamoun: Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte! / Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, U Sovových mlýnů 503/2, Praha 1 / 17. 7. – 31. 10. 2021 / PO–NE: 10–18 hodin.

You may also like...