Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání

V duchu hodnot první republiky startuje v pražském domě Černá labuť, Salónek Lucie Šilhové. Těšte se na setkání a kultivované rozhovory se zajímavými osobnostmi v noblesním prostředí Art&Event Gallery. Publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová, během setkání konverzuje s hosty, kteří ve své profesi dokázali uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. Od ledna 2022 se můžete během pravidelných komorních večerů setkat s věhlasným pianistou Ivo Kahánkem, výkonným ředitelem kanálu ČT art Tomášem Motlem, promotérem živých památek Milanem Svobodou, nebo fotografem Zdeňkem Lhotákem.

Salónek Lucie Šilhové navazuje na ducha prvorepublikových setkávání. Hostitelka – publicistka a spisovatelka  Lucie Šilhová, v prvních třiceti minutách osobnost představí a vyzpovídá, poté se budou moci do rozhovoru zapojit i přítomní diváci. „Nejde o talk show, kdy diváci sedí odděleně od hostů, naopak. Všichni společně na chvíli zabydlí jeden příjemný kavárenský prostor,“ přibližuje Lucie Šilhová zamýšlený koncept setkávání.

Také samotný interiér Art & Event Gallery v Černé labuti, kde Salónky budou pravidelně dvakrát do měsíce probíhat, stojí za pozornost. Je dílem architektky Evy Jiřičné, která propojila galerii s kavárnou i střešní terasou v jeden společenský prostor s výhledem na centrum Prahy. Právě sem bude Lucie Šilhová v rámci svého Salónku zvát osobnosti českého kulturního a společenského života. Na koho se můžete těšit v lednu a únoru?

Pozvání Lucie Šilhové přijaly tyto osobnosti:

Ivo Kahánek, 17. ledna

Ivo Kahanek, foto Dušan Martinče

Věhlasný pianista je považován za jednoho z vedoucích interpretů romantické klavírní hudby a za specialistu na český repertoár. Držitel cen Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, Klavírní soutěže Maria Canals v Barceloně, Vendôme Prize Vídeň a Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních koncertoval mimo jiné se Symfonickým orchestrem BBC pod vedením Jiřího Bělohlávka, s Berlínskými filharmoniky pod vedením sira Simona Rattleho, s Mahler Chamber Orchestra, s Vídeňskými filharmoniky, se Symfonickým orchestrem rozhlasu WDR a Curyšským komorním orchestrem. Ivo Kahánek se věnuje též pedagogické činnosti.

Milan Svoboda, 14. února

Bývalý hlavní kastelán Národního památkového ústavu se v současné době věnuje instalacím historických tabulí a banketů na zámcích a v dalších objektech podobného druhu. Na zámku Kynžvart realizoval banket, jenž na počest císaře Ferdinanda V. pořádal rakouský kancléř Klemens Wenzel kníže von Metternich. Na Konopišti vytvořil sladkou barokní tabuli. Je příznivcem tzv. živých památek, které nejsou pouze muzejními expozicemi, ale místy, kde se lidé dozvědí mnoho zajímavého o životě obyvatel jednotlivých objektů. Milan Svoboda jako manažer společenských eventů mimo jiné organizoval svatby tří dcer knížete Lobkowicze. Kromě toho spravuje část pozůstalosti herce a spisovatele Miroslava Horníčka.

Zdeněk Lhoták, 28. února

Fotograf, umělec a organizátor fotografických projektů. Je držitelem 2. ceny World Press Photo 1986 a titulu QEP (Qualified European Photographer). Ve své volné fotografické tvorbě se zaměřuje na lidské tělo formou autoportrétů v černobílé i barevné škále. Jeho fotografie relativizují pojmy krásy a ošklivosti i ženské a mužské symboliky.Je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů ČR, Spolku výtvarných umělců Mánes a občanského sdružení FotoForum Praha. Je autorem ikonických fotografií zablácených vojáků z Československé spartakiády. V roce 2020 získal ocenění Osobnost České fotografie.

Tomáš Motl, 14. března

Bývalý šéfdramaturg televizní společnosti Febio, kde pod jeho vedením vznikly například cykly GEN nebo Cestománie. Stál u zrodu internetové verze měsíčníku National Geographic. V současné době je výkonným ředitelem kanálu ČT art a ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, který pořádá Česká televize. V letech 2017 až 2019 byl členem výboru IMZ (The International Music and Media Centre).

Hostitelka Salónku – publicistka a spisovatelka Lucie Šilhová

Dlouhá léta pracovala v prestižních lifestylových titulech. Její oblíbenou novinářskou disciplínou jsou rozhovory s lidmi, kteří ve své profesi dokázali uspět na světové úrovni, a přitom zůstali skromní a pokorní. Zpovídala například výtvarnici Mílu Fürstovou, jejíž díla si oblíbila britská královna, pěvkyně Soňu Červenou, Magdalenu Koženou a Dagmar Peckovou, psychiatra Radkina Honzáka, neslyšící překladatelku hudby do znakové řeči Marii Basovníkovou či olympijskou vítězku Ester Ledeckou. Pro česko-německý N&N magazín, který Salónek zaštiťuje, vedla rozhovor s ředitelem České Filharmonie Davidem Marečkem.

V roce 2020 se zúčastnila stipendijního pobytu na pozvání Egon Schiele Art Centra Český Krumlov, pro které napsala povídku inspirovanou životem Egona Schieleho. V tomtéž roce byla členkou poroty literární soutěže vyhlašované Obcí spisovatelů Cena Miloslava Švandrlíka. Napsala čtyři knížky – odborně naučnou publikaci Matkou ve vyšším věku, bestseller Beru to na sebe a volně navazující Svedu to na tebe a knižní rozhovor s doktorkou Kateřinou Cajthamlovou Zázraky jsou logické, jenž nakladatelství Vyšehrad řadí rovněž mezi bestsellery. Je autorkou fejetonů, které pod názvem Očima padesátky vycházejí každé pondělí na serveru www.prozeny.cz.

Stránky pořadu www.nnmagazine.cz/salonek
Ukázku z prvního dílu pořadu můžete shlédnout zde: vimeo.com/salonek

Dům Černá labuť, Art&Event Gallery Černá labuť, 8. patro. Na Poříčí 25, Praha 1.

You may also like...