Mohou potraviny ovlivnit kazivost zubů?
Za nezdravým chrupem stojí mnohdy zdánlivě nevinně vyhlížející potraviny. Kromě kvalitní zubní pasty, kartáčku a ústní vody je tak zapotřebí hlídat si i jídelníček, protože zubní sklovinu, a obecně zuby, ovlivňuje strava. Také to vyplývá z výzkumné studie, kterou pro společnost Herbadent provedla nezávislá výzkumná agentura Perfect Crowd a kterou představil novinářům zástupce výzkumné agentury Jan Schmid.
Herbadent patří do portfolia české společnosti Herbai, rozvíjející více než stoletou tradici, jejíž počátky sahají až do roku 1897, kdy začala výrobou medicinálních vín Dr. Svatek. Dnes tvoří produktové portfolio firmy především ryze přírodní zubní pasty a gely či ústní vody a další výrobky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky značky Herbadent, spolu se Správnými zubními kartáčky.
Pozor na cukry a kyselé potraviny
Vše začíná oslabením zubní skloviny, na což má vliv především kyselé prostředí v ústech, jež může být způsobeno konzumací kyselých potravin a nápojů, které způsobí rozpouštění povrchu zubu s následným úbytkem tvrdých zubních tkání, především v oblasti zubních hrbolků a velkých ploch zubů. Druhou příčinou kyselého prostředí v ústní dutině je působení bakterií zpracovávajících cukry na kyseliny. Tím vznikají zubní kazy, nejčastěji v zubních rýhách a mezizubních prostorech.
Čistý zub se nekazí
Kvalitní péče o zuby je překvapivě snadná: stačí správná technika čištění, používání mezizubního kartáčku a pravidelné preventivní kontroly u stomatologa. Průzkum Češi a zuby potvrdil rčení, že „čistý zub se nekazí“, a tudíž správně udržovaný chrup nevyžaduje náročnou léčebnou péči a tedy ani vysoké finanční částky vynaložené za zákroky v zubní ordinaci. A tak zatímco za zubní pastu ročně zaplatíme v průměru 291 Kč, za zubní kartáčky 416 Kč a zároveň za preventivní prohlídku hrazenou pojišťovnou nemusíme doplácet nic, respondenti deklarovali průměrný doplatek u zubních implantátů ve výši 22 000 Kč. Výdaje za rekonstrukci chrupu mohou ale vyjít i na milion korun. Kdo se navíc pravidelným kontrolám u stomatologa vyhýbá, mívá za náročnější zákrok přibližně o polovinu vyšší výdaje.
Vyhýbání se zubaři znamená vyšší náklady
„Zanedbaná péče totiž pacienta typicky vychází na 10 až 100 tisíc korun,“ říká majitel společnosti Herbadent stomatolog Pavel Smažík a dále vysvětluje, že záleží samozřejmě na celkovém stavu chrupu a na ochotě si připlatit. Zubař však nad problémem způsobeným nedostatečnou hygienou stráví až tři hodiny práce navíc a tento čas generuje částku až 6600 Kč jen na kalkulovaném čase. „Špatné čištění zubů tak ve svém důsledku snižuje efektivitu práce zubařů, jejichž kapacity jsou většinou naplněné,“ dodává MUDr. Pavel Smažík.
Z ekonomických důvodů by tedy mělo být motivující navštěvovat stomatologa s železnou pravidelností. Do hry však vstupuje strach, který před každou prohlídkou pociťuje podle studie třetina respondentů. Většina populace se obává vrtání (62 procent), ale i trhání zubu (54 procent) nebo právě finančních nákladů (40 procent). Není náhodou, že strach o peníze odrazuje od návštěvy hned 52 procent lidí s mimořádně nezdravými zuby. Tím vzniká začarovaný kruh – čím déle se zubaři vyhýbáme, tím horší je stav našich zubů a tedy i strach ze zubaře a tím dražší zákroky nás čekají.
Pozitivní trend
Studie přesto odhaluje pozitivní trend: mladší lidé se o zuby starají lépe než starší generace. Více dbají na správné čištění, nebrání se pokročilé péči nebo službám dentální hygieny. Tu ve věku 50–65 let nikdy nenavštívilo 66 procent pacientů, zatímco ve věku 18–29 let ji nikdy nenavštívilo 58 procent respondentů. Stejně tak se generačně proměňuje přístup k profesi zubaře. Mladší stomatologové jsou více proaktivní a nabízejí novinky, za něž si pacient musí připlatit. U starších zubařů si lidé pochvalují jejich zaměření na léčbu bez zbytných nákladů. I přesto, nebo právě proto jsou však pacienti s mladšími zubaři podstatně spokojenější.
„Průzkumem jsme chtěli přinést pohled zubních profesionálů na pacienty a opačně. Výsledky jednoznačně ukázaly, že alfou i omegou zdravých zubů je prevence a správná péče o dutinu ústní. Potvrdilo se, jak zcela zásadní je používání mezizubního kartáčku, které je stále opomíjeno,“ uvádí stomatolog Pavel Smažík.
Máte svého zubaře?
Potvrzuje se, že většina zubařů nemůže přijímat další pacienty. Pokud pacient náhodně osloví zubaře, třeba na základě místní blízkosti nebo doporučení, s vysokou pravděpodobností bude mít zubař či zubařka zcela plno – skoro devět z deseti zubařů, kteří deklarují „plno“, musí pacienty stále telefonicky odmítat. V obcích do dvaceti tisíc obyvatel je situace ještě výrazně horší.
Situace u dentálních hygienistek je lepší než v případě ordinací zubařů. Přitom nevyužívání služeb dentální hygieny a špatná technika čištění zubů přispívají ve výsledku k celkové nedostupnosti zubařské péče. Je zde tedy efektivní prostor pro zlepšení dostupnosti péče a celkového zdraví zubů ve společnosti skrze využívání péče dentálních hygienistek.
Bohumil Brejžek
Foto: Herbadent