Co to je investiční zlato a jak jej nakoupit?
Slyšeli jste o tom, že zlato funguje jako tzv. bezpečný přístav a zejména v době ekonomické nestability dokáže investiční zlato ochránit vaše peníze před znehodnocením? V článku se na problematiku investování do zlata podíváme podrobněji.
Fyzické zlato není nejlepší volbou
Když se řekne investiční zlato, většina laiků si (zcela logicky) představí zlato ve fyzické podobě – například ve formě mincí či zlatých cihel. Této představy využívají nejrůznější firmy, které právě nezkušeným investorům nabízejí na první pohled atraktivní možnost investice do fyzického zlata.
Výhody fyzického zlata
Fyzické zlato má jednu zásadní výhodu – pokud by došlo k celosvětové apokalypse (např. k jaderné válce), budete disponovat cenným aktivem, které si pravděpodobně i v případě takového scénáře zachová svou hodnotu, a budete jej moci použít jako platidlo. Zde však výhody končí, fyzické zlato je tedy jakousi pojistkou pro nejhorší případy. Je však otázkou, zda při nastalé katastrofě budete mít za své zlato co kupovat.
Nevýhody fyzického zlata
Zlato v podobě mincí či cihliček má totiž i mnoho nevýhod. Oproti jiným formám je investice do zlata za běžných okolností nelikvidní – pro majitele bude poměrně obtížné takové zlato v případě potřeby prodat. U větších obnosů navíc rostou náklady na zabezpečení (není moudré nechávat velké hodnotné obnosy nezabezpečené doma) a manipulaci (zlato je těžké). Zlato tedy budete muset uložit např. v bance, což může vyvolat značné náklady.
Jak tedy investovat do zlata?
Kvůli výše zmíněným nevýhodám existuje celá řada nástrojů, prostřednictvím nichž lze do zlata investovat alternativním způsobem.
Jedním z nejvyužívanějších je koupě akcií, jejichž hodnota se od ceny zlata odvíjí. Jde například o akcie společností, které zlato těží. Pokud cena zlata roste, tyto společnosti těží hodnotnější kov, který prodávají za vyšší částky. A mají díky tomu vyšší zisky (jelikož náklady na těžbu v krátkém období tak zásadně nerostou). Vývoj ceny akcií těchto firem proto zpravidla takřka koreluje s vývojem ceny zlata.
Alternativou mohou být veřejně obchodované fondy (ETF). Existuje několik fondů, které se soustředí právě na investiční zlato a také jejich hodnota v případě růstu ceny zlata míří vzhůru.
Hlavní výhodou investice do zlata skrz veřejně obchodované tituly je, že v případě potřeby můžete „zlato“ během obchodních hodin takřka ihned prodat, a to s poměrně nízkými poplatky (dle sazebníku vašeho brokera). Odpadají i rizika zcizení zlata či náklady na jeho skladování.