Hotovost, nebo karta? Čím nejlépe platit na dovolené v zahraničí
Chystáte se na dovolenou do zahraničí a přemýšlíte, jak v dané destinaci budete platit? Potřebujete měnit hotovost, nebo vám postačí platební karta? Jednoznačná odpověď neexistuje a vše záleží na místu, kam jedete. Dle průzkumů však Češi stále dávají přednost hotovosti.
Před odjezdem na dovolenou budete jistě řešit mnoho otázek. A kromě té, co si zabalit do kufru, mezi nimi bude i ta, zda si měnit hotovost, nebo si vystačíte s kartou. Odpověď se bude odvíjet od místa, kam jedete, zda se budete pohybovat spíše „mimo civilizaci“, nebo v místech, kde jsou platby kartou přijímány téměř všude. Jak to tedy vyřešit?
Platby kartou
Platební karta je již základ a každý, kdo má založen bankovní účet, jí disponuje. V současnosti jde o jednu z nejrozšířenějších platebních metod, jelikož platební kartou zaplatíte opravdu téměř všude. Co se týče cestování, tak i tady má karta nesporné výhody: nezabere žádné místo, nemusíte s sebou nosit velký obnos peněz v hotovosti a v porovnání se směnárnou máte výhodnější kurz. Navíc jsou často platby kartou v zahraničí zdarma.
Jak platit kartou v zahraničí?
- Využívejte bezkontaktní platby. Díky tomu nemusíte dávat kartu z ruky a bát se, že ji zapomenete nebo vám ji někdo ukradne.
- Vždy mějte pro jistotu po ruce číslo, na kterém případnou ztrátu či krádež karty vyřešíte. Výhodou je mobilní bankovnictví, kde kartu snadno zablokujete i nahlásíte její ztrátu, musíte však mít připojení na internet.
- Ideální je vzít si s sebou víc platebních karet, kdyby vás jedna zradila. Nemusíte se tak stresovat, jak zaplatíte, když vám platba neprojde a nemáte s sebou hotovost.
- Před návštěvou restaurace, obchodu a dalších si raději zkontrolujte, zda akceptují vaši kartu (resp. jejího vydavatele). V EU však nebudete mít problém platit kartou MasterCard či Visa.
- Před odjezdem se ujistěte, že je vaše karta platná po celou dobu dovolené a nevyprší jí v průběhu platnost.
- Mějte na kartě nastavený rozumně vysoký denní limit plateb. Pokud byste ho potřebovali zvýšit, jednoduše tak uděláte v mobilním nebo internetovém bankovnictví (pokud budete mít přístup k internetu).
Platby v hotovosti
Mnoho cestovatelů preferuje mít s sebou vždy hotovost. Je to praktické, protože vám odpadá složité hledání bankomatů i problémy se zablokovanou či nefunkční kartou.
Jak platit hotovostí v zahraničí?
- Peníze směňte ještě před odjezdem. Často tak máte mnohem výhodnější kurz, než kdybyste směňovali až v cílové destinaci.
- Výši obnosu, který si s sebou chcete vzít, přizpůsobte výdajům, které plánujete mít. Tady je potřeba si dopředu udělat průzkum, jaké jsou ceny vstupného do památek a dalších turistických míst, jaké jsou ceny v obchodech a restauracích.
- Vždy počítejte s neplánovanými výdaji.
- V destinaci s sebou nenoste všechnu hotovost, ale jen menší část. Zbytek uložte nejlépe v hotelovém trezoru.
- Zjistěte si, jaké jsou poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí. V některých případech vás totiž může výběr přijít pěkně draho.
- Před odjezdem mějte u sebe i přiměřený obnos volně směnitelné měny (nejčastěji eura, případně dolary).
Ideální je kombinace obou způsobů placení
Pravda je, že platby kartou jsou často mnohem výhodnější. Na druhou stranu je také pravděpodobné, že budete chtít nakoupit u obchodníka, který platby kartou nepřijímá. Nejčastěji to jsou menší prodejci, trhovci a podobně. Proto je vždy nejlepší variantou mít u sebe malou část peněz v hotovosti právě pro tyto případy. Ve velkých městech ale budete nejčastěji platit platební kartou.