Firma roku se nejlépe poprala s pandemií a získala ocenění Francouzsko-české obchodní komory
Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) ocenila na slavnostním galavečeru v Lobkowiczkém paláci firmy za jejich společenský a environmentální přínos, odolnost a flexibilitu, jakož i za úspěchy, které přispívají k rozvoji francouzsko-českých ekonomických vztahů. V rámci letošního ročníku byly oceněny firmy ve třech hlavních kategoriích: Firma roku, Společenská odpovědnost firem (CSR) a Francouzský úspěch v České republice. Zároveň byly uděleny dvě Zvláštní ceny poroty v sektoru turismu a HORECA.
Ceny vítězům udělila porota složená ze zástupců Francouzského velvyslanectví v České republice, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, CzechInvestu a partnerských firem ocenění, společností Veletrhy Brno, Veolia a Komerční banka.
Společnost OXYMETAL, vítěz kategorie Firma roku, prokázala odolnost a pružnost tváří v tvář pandemii a jejím ekonomickým dopadům tím, že vyvinula novou strategii. „Porota ocenila rychlý rozvoj této mladé francouzské společnosti na českém trhu. Přestože působí v odvětví zasaženém pandemií, nabírá nové zaměstnance, ztrojnásobila svůj obrat a dosáhla významného úspěchu,“ uvedl Roland Bourgeois, předseda FČOK. Společnost OXYMETAL GROUP, která se specializuje na průmyslové řezání kovů, působí v České republice již třetím rokem a navzdory obtížím zvýšila počet svých zaměstnanců ze 4 v roce 2019 na současných 49.
Ocenění v kategorii Společenská odpovědnost firem (CSR) se zaměřuje na firmy, které do svých podnikatelských aktivit začleňují sociální, environmentální a etické aspekty a zároveň je jejich podnikání ekonomicky životaschopné. Vítězem se stala firma Schneider Electric. „Porota velmi ocenila strategii CSR společnosti Schneider Electric, která se nezaměřovala pouze na snižování emisí uhlíku, ale byla implementována globálně ve všech částech společnosti. Jejich strategie je měřitelná, má konkrétní dopady a neomezuje se pouze na jejich organizaci. Zaměřuje se i na vzdělávání svých zákazníků, partnerů a zainteresovaných stran,“ okomentoval ocenění Roland Bourgeois. Schneider Electric přináší digitalizaci a automatizaci do správy a využívání energie a jejím cílem je zajistit efektivitu a udržitelnost. Kombinuje špičkové technologie, software a služby. Tato řešení jsou základem pro domácnosti, komerční budovy, datová centra, infrastrukturu a průmysl.
Cenu v kategorii Francouzský úspěch v České republice si odnesla společnost ABI Profils. „Porota ocenila dlouhodobou exportní strategii tohoto podniku. Začala významnými počátečními investicemi a toto riziko se vyplatilo. Vývoz do České republiky nyní představuje 30 % tržeb společnosti,“ zdůraznil Michal Macko, ředitel FČOK. Tento francouzský rodinný podnik se specializuje na extruzi a koextruzi plastových trubek a technických profilů. Česká republika byla první zemí, do které společnost mezinárodně expandovala. Tento úspěch jim dodal sebevědomí, aby se rozšířili do nových zemí.
Vzhledem ke kvalitě nominovaných firem se porota rozhodla udělit také Zvláštní cenu dvěma společnostem z odvětví cestovního ruchu a HORECA.
První cenu získala společnost Prison Island, krytý herní a zábavní areál inspirovaný televizní hrou Pevnost Boyard. Tento unikátní koncept se zrodil ve Francii. Prison Island otevřel své brány v Praze před dvěma lety, a to přímo uprostřed pandemie. Navzdory mnohaměsíčnímu uzavření kvůli zdravotním omezením tento mladý podnik uvítal již více než 7 000 hráčů – rodin, přátel a firemních teambuildingových akcí. Nikdy to nevzdali.
Druhé ocenění získala La Cave d’Adrien, francouzská vinárna v srdci Vinohrad. Během pandemie a navzdory tomu, že byla 5 měsíců v loňském roce zavřená, rozvíjela své portfolio zákazníků, posilovala svou pověst a zvyšovala obrat a stala se velmi oblíbeným místem v Praze.
Francie je pro Českou republiku 4. největším zákazníkem a 7. největším dodavatelem.
Francouzsko-česká obchodní komora a LeBooster
Francouzsko-česká obchodní komora je členem mezinárodní sítě 126 francouzských obchodních komor ve světě CCI France International. Již 25 let je nezávislou organizací, která se stoprocentně samofinancuje a reprezentuje podnikatelskou komunitu více než 280 členských firem v České republice. Členské firmy zaměstnávají přes 78 000 lidí a dosahují v České republice obratu přes 163 miliard korun. Komora se zaměřuje na několik klíčových oblastí, kterými jsou podpora podnikání členů a vytváření nových obchodních příležitostí, informování a zviditelnění členů v rámci komunity i navenek, setkávání zástupců firem skrze profesní kluby a další příležitosti pro networking.
Jednou z klíčových rolí komory je podpora vstupu francouzských firem na český trh, ať již formou investic, akvizic nebo francouzského exportu zboží a služeb. Tyto aktivity probíhají pod značkou “LeBooster” a zahrnují studie a analýzy trhu, benchmarking, nábor nových zaměstnanců, zakládání poboček a účetní a daňovou správu. Ročně takto komora pomůže v průměru 60 firmám.