Mikulov získá unikátní hotel. Staví ho podnikatel Volařík, který poprvé představuje jeho interiéry
Investiční skupina Volarik Capital podnikatele Mika Volaříka letos v Mikulově zahájí stavbu unikátního hotelu. Interiéry navrhlo studio Jestico + Whiles jako oslavu vinařské tradice přenesené do soudobého kontextu. Koncept stojí na autentičnosti, lokálnosti a zelených prvcích a o jeho vybavení se postarají především čeští a slovenští umělci a společnosti. Nově vznikající hotel je dalším rozšířením aktivit skupiny, která chce v horizontu několika měsíců spustit také vlastní investiční fond.
Oblíbená moravská vinařská destinace se dočká prvního pětihvězdičkového butikového hotelu světových parametrů. Postaví ho podnikatel Mike Volařík, který se přípravám projektu věnoval během uplynulých tří let. „Mikulov je pro mě místo s jedinečným geniem loci. Chtěl jsem tu proto vytvořit stavbu, která bude oslavovat vinařskou tradici místního kraje v nadčasovém pojetí,“ říká podnikatel, kterého s Mikulovem pojí už fungující čtyřhvězdičkový wellness hotel Volarik a zároveň rodinné vinařství jeho otce.
Stavba nového hotelu začne ještě letos a dokončená bude v roce 2024. Hotel vyroste na severním okraji Mikulova v bezprostřední blízkosti Svatého kopečku. Každý z 34 pokojů nabídne hostům vlastní terasu. Součástí hotelu bude zahrada s biotopem, podzemní wellness, multifunkční prostor, lounge a hotelová restaurace s otevřenou kuchyní.
V těchto dnech byly dokončeny návrhy interiérů. O ty se postaralo studio Jestico + Whiles a tým pod vedením britského architekta Seana Cliftona: „V naší práci je vidět otisk kraje a vína. Snažili jsme se maximálně využít lokálního bohatství, přírodních materiálů a přizvat naše kolegy z uměleckého břehu. Oslovili jsme řadu designérů, abychom společně vytvořili unikátní elementy, které podtrhují originalitu projektu. Jak si pětihvězdičkový hotel žádá, tak veškerý nábytek je atypický a vytvořený na míru.“
Tým Seana Cliftona stojí například za luxusním hotelovým resortem Zuri Zanzibar podnikatele Václava Dejčmara. „Zuri je pro mě velkou inspirací v tom, jak se podařilo přenést lokální prvky do nejrůznějších detailů a prvků samotné stavby. Člověk tam má pocit propojení s okolní přírodou a opravdu autentický prožitek toho, že je v Africe a ne v nějakém zaměnitelném hotelovém komplexu,” říká Mike Volařík, který chce prožitek lokálnosti přenést i do svého nového hotelu.
Hlavním motivem místa s pracovním názvem Design Wine & Spa Hotel je současný obraz vinařství. Tradiční odvětví, které ovlivňuje život Mikulova i celé jižní Moravy, prošlo v posledních letech velkou proměnou. Ambicí podnikatele a týmu architektů bylo přenést prvky tradičních postupů při pěstování a výrobě vína do současného designu. „Nechtěl jsem vytvořit další moravský skanzen. Naší vizí bylo přenést typické vinařské a lokální prvky do nadčasového interiéru, aby si hosté užili kouzlo Mikulova i v moderním, ale stále útulném pojetí,” říká podnikatel ke své vizi. Tým architektů podrobně studoval historii kraje, postupy výroby vína a historii jeho pěstování, ale také zdejší zemědělství a dendrologický profil krajiny.
Interiér inspirovaly svislé linie, které odkazují na řady vinic. Barevnou paletu tvoří autentické barvy použitých materiálů a odstíny, kterými prochází vinné hrozny během svého zrání. V blízkosti Mikulova se nachází dnes už zatopený vápencový lom, který inspiroval začlenění kamenných prvků do interiéru. V přilehlé krajině nejčastěji rostou duby a habry, a proto budou v interiéru převažovat. Výrazným prvkem je i odkaz na koše, do kterých se tradičně sklízely vinné hrozny. Ty v interiéru připomínají proplétané zástěny a instalace naddimenzovaných košů přenesených do nových forem.
Vznikající hotel je prvním z celkem čtyř chystaných projektů. Všechny vyrostou na pozemcích vlastněných Mikem Volaříkem. Půjde o komplex apartmánových domů, rodinný resort a wellness komplex. Jejich stavbu i provoz zajišťuje Volaříkova skupina Volarik Capital, pod kterou spadá už 13 existujících apartmánů v Mikulově a čtyřhvězdičkový Volarik Hotel. Ten za uplynulé období navzdory ochlazení způsobeném pandemií covidu ztrojnásobil svůj zisk. Skupina bude v horizontu několika měsíců spouštět investiční fond, který umožní i externím investorům podílet se na výstavbě chystaných developerských projektů.
Design Wine & Spa Hotel představuje interiér
Speciálně pro hotel vzniká řada autorských prvků od českých a slovenských umělců, které odpovídají požadavkům na lokálnost. Jedním z příkladů je ikonické svítidlo ve vstupním prostoru, které společně navrhl tým architektů a Preciosa (Kamenný Šenov). „Jsme teď ve fázi, kdy oslovujeme další české a slovenské umělce a firmy, aby se zapojili do vybavení interiéru. Součástí hotelu bude i designový obchod (concept store), kde si jejich originální kousky budou moci naši hosté koupit a přenést si tak atmosféru hotelu k sobě domů,” říká Mike Volařík.
„Inspirovali jsme se i místní architekturou. V pokojích vytváříme jemně strukturované efekty na stěnách, tzv. stařenou omítku, která připomíná omítku lokálních stavení. Tyto stavby byly často zdobeny také florálními vzory, pro které jsme našli uplatnění na obkladech a dlažbě. Poměrně velké zastoupení v interiéru dostalo i dřevo a kov. Chtěli jsme použít tradiční materiály, které se napříč staletími používaly k výrobě vína,“ vysvětluje architekt Sean Clifton.
Recepce: Ochutnávka v plné síle
Prostor recepce dává vyniknout kráse materiálů bez zbytečných přikrášlení. Recepční pult bude vyroben z oxidovaného plechu. Na pozadí ho podpoří stěna z dubového dřeva, typického pro krajinu Mikulova, a také tapeta vyrobená z listů vinné révy. Strop dává prostor hře světla a stínů, o kterou se postará speciálně navržené osvětlení vycházející z tvarosloví hroznových bobulí.
Lounge: Atmosféra obýváku pod zeleným závěsným stropem
Myšlenkou lounge prostoru bylo vytvořit místo, které podněcuje k setkávání a svou atmosférou připomíná útulný obývák, který pojme celou rodinu i všechny blízké. Prostor vybaví modulární nábytek, jehož části se snadno nahradí v případě nutné výměny, a jde tak o nejvíce udržitelnou variantu vybavení. Strop pokrývá kovová síť připomínající podpůrné konstrukce a evokující sítě pro vinnou révu ve vinohradech.
Pokoje: Vinice na stěně a nadvláda přírodních materiálů
Naturální paleta a přírodní materiály definují prostor pokojů, ve kterých nemá nic narušovat klid a výhled přes terasu do pestrobarevné mikulovské krajiny. Strop pokrývá hliněná stěrka s drásaným vzorem, která interiéru dodává zemitost a oproti klasické povrchové úpravě přináší hostům pocit útulna. Stěny jsou vystěrkované tzv. stařenou omítkou, stopy aplikace a struktura materiálu nese odkaz na tradiční povrchovou úpravu domů architektury v kraji. Část stěny tvoří panel s tapetou z vinné révy, který nemá jen estetickou funkci, ale dokáže i skrýt televizi pro ničím nerušený odpočinek.