Brownfieldy ve městech ožívají. Praha nezůstává pozadu

Zchátralé, na první pohled nepřitažlivé průmyslové areály mají osobité genius loci, které vhodnou rekonstrukcí může znovu procitnout do nevšední industriální krásy. Jejich potenciál koresponduje s nebývalou rozlohou a dalekosáhlou historií. Díky tomu mohou skvěle posloužit i v moderní době. Big Apple je příkladem.

Inspirace v New Yorku

New York je lídrem ve využití brownfiledů. Newyorský projekt The High Line již od svého otevření v roce 2009 slouží jako inspirace městům celého světa. Nadzemní železnice ve čtvrti West Side se stala vyhledávaným volnočasovým místem mnoha newyorčanů. Za impozantními pohledy z rampy nadzemní dráhy a netradiční perspektivou sem však přijíždějí kreativci ze všech koutů planety. Fotí se tady obálky slavných časopisů, umělci tady hledají múzy.

Plánovaný projekt Drážní promenády a liniového parku v pražských Vršovicích The High Line připomíná. Vedle pařížské Promenade plantée, nizozemských cyklistických dálnic a německých městských parků vystavených z železničních brownfieldů byla newyorská The High Line tvůrcům projektu také vzorem. Čtyři kilometry dlouhá spojnice Vršovic a Strašnic, určená k rekreaci, sportu a zelené dopravě, nahradí původní železniční koridor. Železniční historie se tady spojí se současnou architekturou do podoby esteticky zajímavého veřejného prostranství, které nabídne zdejším obyvatelům nové možnosti trávení času.

Nové možnosti ve Vršovicích

Koh-i-noor

Drážní promenáda ve Vršovicích bude propojena s Edenem, který se aktuálně také proměňuje. Rekonstrukce čeká i administrativní budovu Vlasta, sídlo městského úřadu Prahy 10, stejně jako protější industriální areál Koh-i-noor. Ten v režii společnosti PSN znovu ožije jako moderní obytná zóna. Studie ateliéru Jakub Cigler architekti zachovává industriální genius loci, současně původně uzavřený areál otevírá veřejnosti. Vedle 580 nových bytů tady vzniknou i komerční plochy pro obchody služby. Rozšíří možnosti nejenom nových rezidentů, ale i stávajících obyvatel Vršovic.

Počítáme, že na jaře 2023 bychom zahájili demolici a sanaci území a renovaci historické části. Jakmile pak budeme mít všechna povolení, tak začneme s výstavbou,“ uvedl Štěpán Smrčka, ředitel developmentu a projektového managementu PSN.

Modřany nebo Žižkov

Společnost PSN aktuálně připravuje bezmála třicet projektů, ve kterých má vzniknout až 3 tisíce nových bytů. Vyčnívá mezi nimi unikátní transformace původní modřanské fabriky na letecké přístroje Microna v luxusní loftové bydlení Vanguard Prague.

Zatímco v Modřanech běží stavební práce na plné obrátky, ve fázi příprav je rekonstrukce impozantní dominanty Žižkova. Art deco budova bývalé Mezinárodní telefonní a telegrafní ústředny na Fibichově ulici se s PSN promění v nájemní byty.

V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně 80 % prodej a 20 % pronájem. Do budoucna se toto procento ale určitě změní a podíl nájmů posílí. Především se budeme soustředit na přípravu a finalizaci stávajících projektů a rovněž na nákup zajímavých nemovitostí a pozemků, jež by se mohly v této době objevit na trhu. Takové jsme schopni díky dostatku kapitálu rychle koupit a následně přeměnit například na projekt s nájemním bydlením,“ přibližuje developerské aktivity Helena Hyánková z PSN. Uvažujete o prodeji nemovitosti? PSN kupuje!

Ing. Radka Křivánková
Foto: Architektonická studie Koh-i-noor Vršovice, zdroj: PSN, Jakub Cigler architekti

You may also like...