Literární dárek k devadesátinám herečky Aleny Vránové: … a díky za všechna ta moje nová rána!
Alena Vránová, jedna z nejvýraznějších hereckých osobností českého divadla i filmu, v červenci slaví 90. let. Nakladatelství Galén, coby nevšední dárek k jubileu, vydává knihu Alena Vránová… A díky za všechna ta moje nová rána! Autorem poutavé biografie, na jejímž vzniku oslavenkyně spolupracovala, je Jakub Horváth.
Do srdcí několika generací diváků se Alena Vránová zapsala především jako Krasomila z pohádky Pyšná princezna. Její filmová, televizní a rozhlasová kariéra je však mnohem bohatší. Ostatně už samotný název knihy volně odkazuje k filmu natočenému podle prózy Haliny Pawlowské, v němž skvěle ztvárnila maminku hlavní hrdinky Olgy. V úvodním rozhovoru Alena Vránová s pověstným sarkasmem rekapituluje svůj život, práci a názory. Následuje pestrá mozaika vzpomínek, pozdravů a poklon pětapadesáti jejích přátel a kolegů, jsou mezi nimi například Zlata Adamovská, Tereza Brodská, Tatiana Dyková, Dagmar Havlová, Jan Hřebejk, Ivana Chýlková, Viktor Preiss, Karel Smyczek, Milan Šteindler, Zdeněk Troška, Marta Vančurová… Závěrečnou část knihy tvoří stručný přehled nejvýznamnějších divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí této nezaměnitelné herečky.
Alena Vránová se narodila 30. července 1932 v Praze. Navštěvovala Dismanův dětský rozhlasový soubor, s nímž koncertovala po válce i v Británii, a v dětských rolích vystupovala na pražských profesionálních jevištích. V roce 1953 absolvovala DAMU, dva roky hrála v oblastním divadle v Benešově, od r. 1955 v pražském Divadle ABC, s nímž přešla r. 1962 do Městských divadel pražských, kde setrvala až do r. 1993. Hostovala ve Viole, v Činoherním klubu a věnovala se také interpretaci monodramat. V letech 1997–2016 působila v Divadle Ungelt. Ztvárnila řadu stěžejních rolí ve filmu i v televizi, hojně se uplatňuje také v rozhlase a dabingu. Je laureátkou Ceny Thálie, Ceny Františka Filipovského. Na 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 1997 získala Cenu za nejoblíbenější českou filmovou princeznu.
Autor knihy Jakub Horváth (1981) se věnuje publikační činnosti se zaměřením na hudbu, film a divadlo. Externě spolupracoval s Týdeníkem Rozhlas a s Hudebními rozhledy. Je autorem knižního portrétu Když se řekne Jiřina Bohdalová (2016, nakladatelství Motto). V současné době spolupracuje s magazínem OSA – Autor In. Pravidelně moderuje besedy pro pražské senior kluby, kam si nejčastěji zve přední české herce. Vyučuje hře na klavír a na klávesy, působí jako varhaník v kostele u svatého Norberta a klavírista v restauraci U Císařů.
Jakub Horváth: Alena Vránová… A díky za všechna ta moje nová rána! Vydalo nakladatelství Galén.