Ambasador Kaufland Školy hokejových talentů Jágr: Bez podpory a peněz dnes sport dělat nelze
Legendární útočník Jaromír Jágr se loni jako ambasador zapojil do unikátního projektu Kaufland Školy hokejových talentů, který chce pomoct k celkové změně sportovního prostředí. Inovativní program rozvíjející děti, jejich rodiče, ale především také trenéry, manažery a tím i samotné kluby nyní vstupuje do své druhé sezony. V průběhu té první se majitel kladenských Rytířů několikrát s mladými hokejisty setkal a připravoval pro ně speciální challenge. „Šlo hlavně o mé oblíbené cviky. Hokejista je však musí dělat ne jednou, ne dvakrát, ale milionkrát. Je to o opakování, tělo to musí dělat jako automat. Tím získáte víc času, protože vše je na ledě potřeba dělat rychleji a rychleji,“ řekl slavný hráč.
Jágr plánuje mladým hokejistům pomáhat i nadále. Sám ale často upozorňuje, že aby hráči něco dokázali, musí dát hokeji maximum. „Talent je pro mě to, že vaše tělo se určité dovednosti naučí za méně opakování nebo rychleji než tělo, které talentované není. To je jediný rozdíl,“ vysvětluje olympijský šampion a dvojnásobný mistr světa.
V padesáti letech se stále snaží jít na ledě i mimo něj příkladem, spoustu času věnuje rozvoji samotného klubu. „Dal jsem si po sezoně delší tréninkový oraz a pořád v něm pokračuju. Nezměnil jsem ani stravu a taky je to na mě vidět. Na profesionálního sportovce je to špatné, nechodím ani zatím na pravidelné tréninky. Musím dát ostatním nějaký náskok,“ žertoval jeden z podporovatelů Školy hokejových talentů, která odstartovala loni na podzim. Během deseti základních jednodenních kempů se do ní zapojilo 181 hokejistů ročníků 2008-2011, 22 trenérů a osm středočeských klubů, konkrétně HC Rakovník, HC Slavoj Velké Popovice, HK Kralupy nad Vltavou, HC Berounští Medvědi, HC PZ Kladno, HK Lev Slaný, HC Junior Mělník a také Jágrovi Rytíři. Mladí hráči absolvovali přípravu na ledě, pracovali na fyzické kondici a také se hlavně věnovali osobnostnímu rozvoji. Podobně tomu bude i v druhé sezoně projektu, do níž se nově zapojí HC Spartak Žebrák a HC Benátky nad Jizerou.
I tentokrát se žáci školy a jejich rodiče mohou během plánovaných deseti jednodenních kempů (úvodní proběhl 5. října na kladenském stadionu) dozvědět o fyzioterapii, mentální přípravě, správné stravě pro sportovce a dalších oborech, které jim v jejich růstu mohou zásadně pomoci. Samozřejmě nebudou chybět ani cvičení na ledě pod vedením odborníků, sportovních trenérů i ambasadorů, kterými jsou kromě Jágra i další hráči Kladna. V květnu byl také zahájen projekt Trenérské akademie týkající se rozvoje manažerských a sportovních dovedností nejen pro trenéry ale i manažery klubů.
Jako majitel sportovního klubu si Jágr dobře uvědomuje, že bez podpory silných partnerů dnes ve světě sportu není možné fungovat. „Kaufland je pro nás jako generální partner nejvíce důležitý. Sport a peníze, to je ruka v ruce, bez toho to nejde,“ konstatuje. Zároveň vidí, že společnost už sport nebere stejně jako dřív. „Pro lidi už sport není taková priorita. Na to musí zareagovat sportovní šéfové a snažit se tu mládež ke sportu zpátky přitáhnout. Ta změna přichází všude, v celé společnosti, nejenom ve sportu,“ dodal.