Dobrá předsevzetí pro lepší kondici osobních financí v roce 2023
V letošním roce bude více než kdy dříve důležité spravovat své finance chytře a prakticky. Připravili jsme pro vás předsevzetí, která vám pomůžou dát si oblast osobních financí do pořádku, a ještě něco uspořit. Dieta by se totiž v novém roce měla týkat především zbytečných nákladů.
„Předsevzetí v oblasti osobních financí by se měla zaměřit především na efektivnější organizaci a správu výdajů. Mnoho Čechů a Češek ztrácí peníze na spotřebitelských úvěrech, které by bylo možné refinancovat, mají peníze uložené na účtech, které se neúročí, nebo nemají celkový přehled o tom, za co vlastně utrácí. Na trhu přitom existuje dost praktických bankovních produktů, které s takovými záležitostmi pomůžou. V řadě případů stačí udělat jednoduché změny, jejichž dodržování je navíc poměrně snadné a mnohdy stačí jen sednout k internetu nebo jedinkrát navštívit banku. Start nového roku pak může zafungovat jako motivační impuls k uskutečnění změn v přístupu k penězům,“ vysvětluje Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví v Max bance.
Jaká letošní předsevzetí se vám podle finančních expertů zúročí?
Předsevzetí 1: Refinancuji své spotřebitelské úvěry
Refinancování spotřebitelských půjček, kreditních karet nebo kontokorentů vám pomůže ušetřit tisíce i desetitisíce korun ročně. Stačí převést své finanční závazky do jediné banky. V takovém případě totiž máte možnost různé úvěry sloučit do jednoho a získat výhodnější úrokovou sazbu. Toto předsevzetí je přitom snadné splnit – výši úspory spočítáte pomocí online kalkulačky a refinancovat lze i bez návštěvy pobočky, stačí chytrý telefon a internet.
Předsevzetí 2: Založím si spořicí účet
Převedením peněz z běžného na spořicí účet zmírníte dopady inflace. „U nejlepších spořicích účtů se úroková sazba pohybuje nad 6 procenty. Když na takový spořicí účet převedete v příštím roce například sto tisíc, můžete se každý měsíc radovat z pětistovky navíc,“ popisuje Irena Jandíková.
Předsevzetí 3: Udělám si pořádek v běžných výdajích
Kontrola nad pravidelnými výdaji je klíčem k efektivní správě financí i vyšším úsporám. Udělejte si proto audit pravidelných poplatků a u každé položky si upřímně odpovězte na otázku, zda služby skutečně využíváte. Soustřeďte se především na služby na bázi měsíčního předplatného, které nevyužíváte, ať už se jedná o třetí streamovací platformu, předplacený magazín, nebo třeba členství ve fitness, kam ani nestíháte pravidelně docházet.
Předsevzetí 4: Přejdu na elektronické bankovnictví a zúčtování
Za pravidelné výpisy a faktury, které vám chodí do schránky, obvykle platíte peníze navíc. Převodem těchto služeb z papírové na elektronickou formu tak nejen uspoříte, ale budete šetřit také životní prostředí. To se týká i internetového a mobilního bankovnictví – technologie v tomto případě šetří papír i cesty do banky a přinášejí okamžitý přehled o stavu financí. „V CREDITAS Banking mohou klienti sledovat své účty ve více než dvaceti bankách, kdykoliv a kdekoliv, přes online bankovnictví a mobilku si za pár minut založíte i řadu produktů nebo během chvilky přepošlete peníze,“ říká Lucie Brunclíková z Banky CREDITAS.
Předsevzetí 5: Volné peníze investuji
Většinu peněz český střadatel obvykle ponechává na netermínovaném nízko nebo vůbec neúročeném účtu. O to rychleji se jeho úspory reálně zmenšují v důsledku současné dvouciferné inflace, a přitom by mu mohly přinášet zajímavý výnos. Ten se samozřejmě odvíjí od stupně rizika, které je každý z nás ochoten podstoupit. Pro někoho je přijatelná pouze hotovost či peníze na běžném účtu, pro jiného zase akcie a zlatou střední cestou jsou samozřejmě dluhopisy, které umožňují „pojistit“ si nadprůměrný výnos na delší dobu. V každém případě pro většinu klientů je možné nalézt optimální mix úspor či investic odpovídajících jejich potřebám a odvaze. Stačí jen chtít.