Pražští starostové chtějí zvýšit příspěvek na žáka i uspokojivou kompenzaci výpadku příjmů z hazardu

Magistrát dosud nevyřešil kompenzace výpadku příjmů, který městským částem způsobil plošným zákazem hazardních her, v důsledku čehož trpí hlavně místní vzdělávání, kultura a sport. I to byla jedna z výtek, která vůči dosluhující koalici Zdeňka Hřiba (Piráti) zazněla na výročním sněmu starostů pražských městských částí. Ti na svém setkání řešili hlavně to, jak se do jejich každodenního provozu propisuje vysoká inflace, což vede k bezprecedentnímu růstu režijních nákladů.

Starostové na sněmu vedení Prahy vyzvali, aby jim pomohlo vyrovnat ztráty, které pociťují v důsledku zvyšující se inflace. Závažná je podle nich především situace ve školství, které se musí potýkat s historicky vysokými cenami energií na vytápění. Pokud magistrát nedostatek financí na provozní výdaje nevyřeší, nevylučují ani scénář, kdy se některé školy budou muset zavřít. Zdlouhavé bezvládí po podzimních komunálních volbách tuto bezradnost dle jejich názoru pouze prohlubuje.

„Panika je samozřejmě nejenom v oblasti školství. Tím, že je vyhlášená inflace 15,1 %, a tím, že nikdo neví, kolik vlastně nakonec budeme platit za ty účty. Vymýšleli jsme různá opatření. Třeba krizový energetický fond. Zakázali jsme plesy i sportovní události. A to jenom, kvůli tomu, aby všechny peníze šly do toho, abychom udrželi radnici v chodu, a tak udrželi v chodu i školu,“ řekl například pro ČT24 Pavel Žďárský (nestr.), starosta MČ Praha 19. I on se, stejně jako jeho kolegové, postavil za požadavek zvýšení takzvaného příspěvku na žáka.

„Městské části jsou dnes podfinancované a ve chvíli, kdy máme inflaci víc než 15 %, kdy se na nás valí neustálé zvyšování platů, tak se může stát, že budeme muset omezovat poskytované služby. Čili vyzvali jsme k tomu, aby se zvýšil takzvaný příspěvek na žáka a abychom začali řešit deficity výkonů státní správy, kdy jich spoustu platíme, ale nedostáváme za ně náklady, které s nimi máme,“ vysvětlil zase pro ČTK Tomáš Portlík (ODS), starosta MČ Praha 9, který zároveň upozornil na fakt, že Hřibova koalice dodnes nedostála svým slibům co se týče kompenzací výpadku příjmů městských částí po zavedení nulové tolerance hazardních her na celém území města.

Model nulové tolerance – tedy stav, kdy je po celé Praze zakázán provoz tzv. technických her – předpokládá regulační vyhláška, jejíž autorkou je končící radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (SPOLU, dříve Spojené síly pro Prahu). Ta vstoupila v účinnost v roce 2020 a předpokládá se, že do roku 2024 herny z Prahy kompletní zmizí a v provozu zůstanou jen kasina se živou hrou. Podle odhadů tak město přichází zhruba o miliardu korun ročně z rozpočtového určení daně z hazardních her, což se pak samozřejmě projevuje i v rozpočtech městských částí.

Dosluhující náměstek primátora pro oblast financí a městský rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě) dlouhodobě starostům sliboval, že představí uspokojivý kompenzační mechanismus, nicméně se tak dosud nestalo a zodpovědnost za tento krok spočine na bedrech nově ustavené Rady. „Dnes nemáme žádný recept, odkud se peníze vezmou. Pokud výpadek nahrazen nebude, hrozí, že například sport bude značně omezen,“ kritizuje Portlík nenaplnění slibu daného městským částem.

O efektivních modelech regulace hazardu se v důsledku současné inflační krize hovoří i v jiných českých městech. Odklon od regulace směrem k prohibici odmítli v nedávném referendu voliči v Kladně, kteří hlasování hromadně ignorovali, což vedlo k tomu, že bylo vyhlášeno jako neplatné. Stejně tak od začátku roku hlasovali o zavedení nulové tolerance zastupitelstva ve Valašském Meziříčí či Turnově. V obou případech byl nápad zamítnut s tím, že se města budou snažit o důmyslnější regulaci například prostřednictvím adresného systému.

You may also like...