Pražany inflace nezaskočila: Počet nových exekucí se meziročně dokonce snížil
Rok 2022 se nesl ve znamení špatných ekonomických zpráv a náročné reality, zejména v oblasti cen. Drahé energie, pohonné hmoty, vytápění, a z toho vyplývající inflace ve dvouciferných číslech. Všechna data měla vést k rostoucímu počtu exekucí v celé ČR, včetně Prahy. Ale nestalo se tak. Pražany inflace nezaskočila.
V Praze meziročně klesl počet nových exekucí o 33,5 %
Česká justice spravuje veřejně přístupné Statistiky a výkaznictví českých soudů a státních zastupitelství. Vedena jsou tady data o počtech soudních a dalších řízení, v členění po měsících, po čtvrtletích, pololetích nebo i celých letech. Údaje jsou ještě rozděleny podle místa – jak za celou ČR, tak po jednotlivých krajích nebo okresech.
Díky tomuto výkaznictví je možné si o vývoji nejen v oblasti exekucí udělat poměrně přesnou představu. Jako vzorovou ilustraci jsme vzali meziroční porovnání nově nařízených exekucí za prosinec roku 2021 a prosinec roku 2022. V Praze bylo v prosinci 2021 vyhlášeno 6 656 nových exekucí. V prosinci roku 2022 to bylo 4 426 nových exekucí, tedy pokles o 33,5 %.
Příznivý vývoj je zaznamenán v celé ČR
Velmi dobré výsledky zaznamenaly i ostatní kraje České republiky. Díky tomu najdeme znatelný pokles nových exekucí i v celorepublikových číslech. V prosinci 2021 bylo ve všech krajích ČR nařízeno 43 866 nových exekucí, ale v prosinci 2022 už to bylo 32 091 nových exekucí. Pokles tak v měřítku celé ČR dělá necelých 27 %.
Co se skrývá za tímto nebývalým úspěchem?
Že jde o úspěch na české poměry opravdu nebývalý, o tom nelze pochybovat. Extrémně špatný vývoj v ekonomice, a přesto statistiky nových exekucí tak rapidně klesají. Čemu za to vděčíme? Vývoj posledního roku může ukazovat, že jsme pochopili, že v roce 2022 skončila legrace.
Že jsme si uvědomili, že finanční gramotnost není jen prázdné slovo, a konečně jsme se o ni začali více zajímat. Že se konečně učíme pracovat s osobním a rodinným rozpočtem, znát nejen své příjmy, ale i výdaje. Zodpovědněji zacházet s půjčkami, porovnávat si jejich ceny a podmínky a odpovědněji přistupovat ke splácení. Zkrátka to vypadá, že jsme potřebovali právě takovýto impulz, abychom se probudili.
Velkou pomocí byly i novelizace zákonů a jimi určovaných pravidel
Na poklesu počtu nových exekucí, který můžete ve výkaznictví českých soudů sledovat několik posledních let, se jistě „podepsala“ i změna české legislativy. A to jak novelizace předpisů souvisejících se spotřebitelskými úvěry a jejich poskytováním, tak postupné změny pravidel ohledně exekucí a jejich vyhlašování (u spotřebitelů, ale též u OSVČ, pokud si vzaly půjčku na IČO).
Svou měrou se na letošním zlepšení podílejí také ty instituce, které se přidaly k milostivému létu, dokonce i preventivně. Vedle již probíhajících exekucí totiž některé z nich odpustily klientům sankce také na těch dluzích, které se do exekuce ještě ani nedostaly. A díky jejich kroku už nedostanou.
Jak se situace vyvine v roce 2023? Zatím máme „našlápnuto“ dobře
Do budoucnosti nikdo dohlédnout nedokáže. Dá se jen odhadovat na základě dosavadních výsledků. Exekucím předchází prodlení se splácením, nebo úplné vynechání splátek. Takovouto evidenci najdeme v registrech dlužníků, v podobě Barometru úvěrového trhu, který sleduje i splácení (nebo nesplácení) jednotlivých půjček, včetně hypoték.
Obrázek: Složení ohroženého dluhu a jeho meziroční vývoj, 3. čtvrtletí roku 2022Zdroj: Barometr úvěrového trhu
Zatím poslední dostupná data jsou ze září 2022, v porovnání se zářím 2021. Jak prozrazuje obrázek výše, s hypotékami se Češi snaží. Objem nesplácených hypoték klesl meziročně o více než 18 %. Ale u spotřebních půjček už situace tolik růžová není.
Objem úvěrů ohrožených nesplácením totiž poprvé po několika letech vzrostl, přestože jen o 0,6 %. Může se jednat o první známku obratu k horšímu. Ale také nemusí. Data z posledního čtvrtletí loňského roku by měla být zveřejněna do konce března. Tam se dozvíme víc.