Eugene Tzigane a Prague Philharmonia uvedou program inspirovaný Vídní
Prague Philharmonia uvede 26. února další ze svých orchestrálních abonentních koncertů. Pod taktovkou Eugena Tzigane zahraje orchestr díla Johannese Brahmse, Ludwiga van Beethovena a Arnolda Schönberga.
Zmínění tři autoři mají společné jedno: všichni z nich prožili podstatnou část svého života ve městě hudby, ve Vídni. Koncert tak bude odrazem vývoje vídeňského hudebního života, zastoupena bude jak hudba klasicistní První, tak i Druhé vídeňské školy.
Původně ohlášeného dirigenta Domingo Hindoyana, který se ze zdravotních důvodů nebude moci koncertu zúčastnit, zastoupí uznávaný dirigent Eugene Tzigane, kterého list Berliner Morgenpost označil za „suverénního dirigenta“, a který stál v čele tak významných těles, jako jsou Bruckner Orchester Linz, London Philharmonic Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Netherlands Philharmonic nebo Tokyo Metropolitan.
Večer otevřou Schönbergovy Valčíky pro smyčcový orchestr. Valčíky se prolínají celým Schönbergovým dílem a často předznamenávají klíčové momenty v jeho kompozičním vývoji.
Na pátém abonentním koncertu zazní také hudba Johannese Brahmse, skladatele, jenž je ústřední postavou letošní sezony orchestru. Variace na Haydnovo téma napsal Brahms na základě nalezené skladby, jejíž autorství se připisovalo právě Haydnovi. Skutečný původ kompozice však zůstává sporný.
Večer uzavře dílo Ludwiga van Beethovena, slavná Symfonie č. 5 c moll „Osudová“. Orchestr PKF se hudbě tohoto velikána intenzivně věnuje od počátku své činnosti.
PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus, tyto komponenty vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která tvoří stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale i velmi flexibilní, jeho tvorba sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který ji vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal spojit generace excelentních a zkušených hráčů s talentovanými a technicky perfektně vybavenými mladými umělci.