Mladí Češi jsou finančně zodpovědní, ale hodně sázejí
Mladí ve věku od 18 do 30 let se podle analýzy společnosti Patron Go chovají ve finanční oblasti poměrně zodpovědně. V případě obyčejných úvěrů splácejí více peněz bankám než nebankovním institucím. Jsou schopni si platit vlastní bydlení, ať již v podobě hypotéky nebo nájmu. Zodpovědné finanční chování mladým částečně kazí data ohledně sázek a hazardních her, za které utrácejí měsíčně poměrně výrazné sumy. To přitom může ohrozit hodnocení jejich finanční situace u bank. Závěry přináší souhrnná analýza útrat v roce 2022 v průměru mezi 3000 uživateli.
Za hypotéky mladí ve věku 18 – 30 let loni utratili průměrně 10743 korun měsíčně a za nájmy 8022 korun. Za bankovní půjčky průměrně vydali 4132 Kč za měsíc. Vedle toho za půjčky od nebankovních institucí o tisícovku méně, průměrně 3214 korun za měsíc.
„Mladá generace za hypotéku utratí víc peněz než za nájmy, to je dobrá zpráva. Dokazuje to, že velká část mladých má na to, aby splácela vlastní bydlení. Od bank si mladí Češi sice půjčují víc peněz než od nebankovních společností, nicméně ten poměr by mohl být výrazně nižší. Na nebankovních půjčkách totiž výrazně více přeplatí na úrocích a můžou je dostat do problémů,“ říká šéf Patron GO Lukáš Vršecký.
Na poměrně zodpovědnou správu financí u mladých ukazují i další data Patron Go, podle kterých mladí lidé od 18 do 24 let mají založené životní i penzijní pojištění. Na penzijní pojištění v průměru dávají 370 Kč měsíčně a na životní pojištění 737 Kč. Zároveň mladí i investují, v průměru za jednu investici utratí 1084 Kč a v případě kryptoměn je to dokonce 1614 Kč.
Mladí Češi rádi sázejí
Zároveň si ale mladý Čech průměrně loni vsadil 85krát za rok a 58krát zaplatil za hazardní hry. To znamená, že v průměru si jde 7krát do měsíce vsadit a 5krát měsíčně si užívá hazard. Průměrná měsíční útrata přitom u sázek činila 2443 Kč a u hazardních her 1243 Kč.
„Klienty upozorňujeme na fakt, že některé banky lidem, kteří pravidelně sázejí nebo platí za hazardní hry, mohou zamítnout hypotéku. Proto by si měli hlídat, jak často a jak vysoké částky prosázejí, případně si předem zjistit, jestli to pro jejich banku neznamená problém,“ nabádá zakladatel Patron GO Jiří Paták.
Analýza společnosti Patron GO je zpracována z dat za rok 2022 v průměru mezi 3000 unikátními uživateli mobilní aplikace Patron GO. Analýza zaznamenává pouze online platby uživatelů.