Česká koruna nyní prolomila psychologickou hranici 23,50 za euro

Česká koruna dnes odpoledne vůči euru zpevnila poprvé od 1. srpna 2008 pod psychologickou úroveň 23,50. Dostala se až na úroveň kursu 23,492 za euro, tedy na svoji absolutně nejsilnější úroveň za celé období od 1. srpna 2008, jak plyne z dat Bloombergu. Od „zrození“ eura v roce 1999 byla vůči němu koruna silnější než dnes pouze ve 14 dnech, a to vesměs v létě roku 2008.

Koruně dnes k posílení bezprostředně pomáhá pozitivní nálada na světových trzích. Hospodářské výsledky amerických firem totiž pozitivně překvapují. Investorům se proto vrací chuť investovat do rizikovějších akcií typu těch automobilky Tesla nebo i do měn, jako je právě česká koruna. Řada investičních profesionálů, například představitelé největšího správce investic na světě, společnosti BlackRock, ale varují, že jde o přehnaný optimismus, zejména vzhledem k makroekonomickým úskalím nadcházející doby.

Česká koruna od začátku invaze posílila vůči euru více než například švýcarský frank. A srovnatelně jako americký dolar. To je pozoruhodný úspěch, uvážíme-li, že americká nebo švýcarská měna jsou tradičně považovány za takzvané bezpečné útočiště nebo také „bezpečný přístav“ pro časy velké nejistoty, rapidní inflace, válek… Koruna je teď svým způsobem bezpečnější útočiště než frank.

Koruna od 24. února do dneška posílila vůči euru o 5,3 procenta, zatímco švýcarský frank „jen“ o 4,2 procenta, plyne z dat agentury Bloombergu (viz graf níže). Americký dolar zpevnil vůči euru za stejnou dobu o 5,4 procenta. Měny typu švédské, norské či dánské koruny nebo třeba britská libra, či polský zlotý nebo maďarský forint, si vůči euru vedly v porovnání s českou korunou ještě mnohem hůře než frank.

V časech velké nejistoty či válek přesunují investoři či střadatelé celého světa svůj majetek do těch nejbezpečnějších měn, jako tradičně je americký dolar nebo právě švýcarský frank. To proto, že ti investoři či střadatelé míní, že pokud svůj majetek a své úspory převedou právě do těchto měn, mají největší šanci, že o ně nepřijdou z důvodu inflace nebo jiného měnového znehodnocení.

Proto v ekonomicky či politicky těžkých časech mají měny typu amerického dolaru nebo švýcarského franku silný sklon zpevňovat. Ruku v ruce s tím, jak do nich investoři a střadatelé celého světa přesouvají svůj majetek, své úspory, které dosud měli v jiných měnách.

Jestliže tedy česká koruna v čase od 24. února 2022 do dneška zpevnila vůči euru výrazněji než švýcarský frank, jedná se vskutku o její pozoruhodný úspěch. Svět ji totiž vnímá podobně bezpečně jako právě frank, ne-li víc. A je to dobrá vizitka také pro celou Českou republiku.

Pochopitelně, přízeň mezinárodního kapitálu je vrtkavá, takže úspěch koruny nelze přeceňovat, nicméně i tak jde o pozitivní vývoj. Může za něj letošní teplá zima a s ní související nadále nadprůměrně naplněné plynové zásobníky napříč EU. Ty jsou nyní o více než 20 procentních bodů naplněnější, než odpovídá pětiletému průměru. Jsou totiž naplněny stále z více než 60 procent. Jejich nadprůměrná naplněnost citelně snižuje riziko hlubší recese v EU i ČR, což korunu pohání vzhůru.

Česká měna ovšem těží také z rozdílu v základním úroku na koruně a v základním úroku na euru. Základní úroková sazba České národní banky činí sedm procent, zatímco základní sazba Evropské centrální banky nyní představuje tři procenta. Rozdíl tedy odpovídá čtyřem procentním bodům. Uvažme, že v dlouhodobém průměru let 1999 až 2023 odpovídá tento rozdíl zhruba 0,6 procentního bodu. Rozdíl v úrocích na koruně a na euru je tedy stále bezmála sedminásobný proti dlouhodobému průměru. Pro mezinárodní investory je tak výhodnější než prakticky kdykoli v minulosti ukládat si své volné prostředky v koruně, a nikoli euru, případně je z eura do koruny přesouvat. I to vede ke zpevnění koruny.

Navíc je Česká národní banka nadále připravena svá eura na devizovém trhu prodávat, a nakupovat za ně koruny, aby tak českou měnu zpevnila a stabilizovala, bude-li třeba. I tato její permanentní připravenost kurs korunu zpevňuje. Jedná se o takzvanou slovní intervenci, v tomto případě tedy ve prospěch koruny.

Které měny od začátku invaze nejvíce zpevňují vůči euru? Koruna překonává švýcarský frank (zdroj: Bloomberg)

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...