Gekoni a teraristika. Co víme o těchto ještěrech a jak je chovat
Jací gekoni jsou a jak se o ně starat? V dnešním článku vám toto zvíře představíme a poradíme, jak se o gekony postarat. Čtěte dál.
Čeleď gekonů zahrnuje 86 rodů s asi 680 druhy malých až středně velkých ještěrů. Jejich přirozeným prostředím jsou skalnaté a travnaté oblasti (suché klima) a to po celém světě mezi 40° severní a 40° jižní šířky. Je však známo několik druhů, které jsou tzv. kosmopolitní a díky lodní dopravě jsou rozšířeni téměř po celém světě.
Jejich kůže je jemná, bez kostěných šupin a dobře a rychle regeneruje. Gekonům snadno dorůstá i odlomený ocásek. Mají dobře vyvinuté končetiny, jejich prsty jsou zakončeny ostrými drápky. Na prstech mají adhezivní polštářky, pomocí nichž šplhají po stěnách a kmenech. Jejich oční víčka jsou srostlá až na pár primitivnějších forem gekonů.
Možno říci, že gekončíky dělíme do dvou základních skupin – a to na ty, kteří dávají přednost aktivnímu životu v noci nebo ve dne. Zajímavostí je také to, že některé druhy gekonů se ozývají hlasitými zvuky a je možno je slyšet na několik desítek metrů. Naopak jiné druhy jsou sotva slyšitelné nebo nevydávají zvuky žádné.
A jdeme na opravdový chov gekonů
Gekoni jsou v našich domácnostech běžně chovanými zvířaty. Je to však velká skupina zvířat, kdy každý z nich má své specifické potřeby. Proto neexistuje univerzální recept, jak by takové terárium mělo vypadat. Jedno je jisté, terárium by jim mělo vytvořit mikroklima, simulující podmínky jejich domoviny.
Velikost akvária
Velikost terária pro gekona se uvádí kolem 45x40x45 cm (dšv) s tím, že by mělo být orientováno na délku. Nedílnou součástí by měl být zdroj tepla, jelikož ještěři milují teplo. Zde se nabízí možnost topného kamene, který by měl být celodenně v provozu. Gekoni vyžadují v teráriích umělé osvětlení. Co se týká dekorací, gekoni mají rádi úkryty, které jim můžeme zajistit pomocí kamenů, kusů dřeva, rostlin apod. Jako vhodný úkryt nám může postačit i obrácený květináč.
Důležitá je také vhodná podestýlka. Názory ve výběru podestýlky se liší, ale jako jedním z vhodných se jeví písek. Pilinám a kůře je třeba se vyhnout, protože mohou škodit gekonům, kteří je čas od času rádi konzumují.
Páry chovejte jednotlivě
V teráriích je nejlépe chovat gekony po jednotlivých párech. Pohlaví se nejlépe určuje u dospělých zvířat. Samci mají zvětšená pouzdra hemipenisů. Většina druhů snáší jedno až dvě vejce, ze kterých se vylíhnou mláďata. Zajímavé je pozorovat gekoní samičku při kladení vajec: čerstvě nakladené vajíčko drží v prstech zadních končetin tak dlouho, dokud jeho povrch neztvrdne.
Pro začínajícího chovatele gekonů je vhodným druhem gekončík noční a gekon panenský. Oba jsou malého vzrůstu – gekončík noční dorůstá něco málo přes 20 cm a gekon panenský ještě méně – pouhých 10 – 12 centimetrů.
A čím takového gekona krmit?
Gekoni jsou hmyzožravci. Vhodné je podávaný hmyz obalit v prášku s obsahem vápníku a minerálů, které jsou pro ně důležité. Jestliže zvíře podaný hmyz nesní, je potřeba tento z terária odstranit, aby hmyz nepokousal gekončíka.