Sdružení přátel piva vyhlásilo výsledky ankety o Pivo roku 2019
(Zichovec) Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 proběhlo v kongresovém sále pivovaru Zichovec již dvacáté deváté vyhlášení cen SPP pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku. Jedná se o jedinou spotřebitelskou celorepublikovou soutěž a o nejstarší „novodobou“ soutěž v ČR vůbec. A přestože za celou dobu prošla celou řadou změn (změny kategorií, počet vyhlašovaných umístění – v devadesátých letech byla vyhlašována pouze vítězná piva) – zůstává stálicí mezi ostatními pivovarskými soutěžemi a stejné je to i s celkovým počtem soutěžních kategorií.
Anonymní degustace proběhly v Praze, v Břevnovském klášterním pivovaru Sv.Vojtěcha dne 27.9. 2019. Poměr získaných ocenění mezi minipivovary a průmyslovými pivovary zůstal i v letošním roce poměrně vyrovnaný (což svědčí o letité pravdě – „pivo je buď dobré či špatné a na velikosti varny nezáleží“).
I letos se prosadily moravské pivovary v rámci celorepublikových výsledků SPP, což svědčí nejen o vyrovnané kvalitě v rámci celé ČR, ale i povědomí a oblibě jejich piv nejen mezi pivními znalci. V návaznosti na výsledky z roku 2018 je patrné, že sládek roku 2018, pan Pavel Palouš, se velmi dobře prosadil i na novém působišti v pivovaru Cobolis, když získal hned dvě ceny.
Zajímavostí je určitě 3. místo v kategorii Minipivovar roku pro dříve průmyslový pivovar Herold z Březnice, který ještě před pár roky sbíral ocenění v kategorii Pivovar roku. Bohužel kapacitou – nikoliv kvalitou – spadl o kategorii níže a členové SPP ocenili, že i po výpadku zásadního exportu dokáže jako malý průmyslový pivovar úspěšně vyrábět své produkty dále.
Z výsledků:
Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:
- Primátor Weizen (kategorie pšeničných piv) ……………………………………… 299 hlasů
- Bernard IPA (kategorie světlých, svrchně kvašených piv) ………………………. 267 hlasů
- Bernard černý ležák (kategorie tmavých (polotmavých) piv …………………….. 266 hlasů
V anketní části hlasovala téměř polovina členů SPP z 1 491 a to pro různých 311 značek piva!
Skokan roku: Choco Cow Zlatá Kráva – skvělý čokoládový stout z pivovaru, který vznikl teprve před pár měsíci.
Foto: Petr Brodecký
Kompletní výsledky
Světlé výčepní pivo roku
Kategorii světlého výčepního piva, vnímá běžný spotřebitel převážně jako „desítku“ a pivo k běžné konzumaci. V posledních letech spotřeba v této kategorii lehce klesá na úkor silnějších piv.
- Podskalák / Pivovar Rohozec
- Bernard kvasnicová Desítka / Rodinný pivovar Bernard
- Únětická 10° / Pivovar Únětice
Světlý ležák roku
Světlému ležáku pro změnu neřekne v českých podmínkách nikdo jinak, než „dvanáctka“ a jedná se zcela nepochybně o nejprestižnější pivní kategorii. S tím, jak jsou spotřebitelé rok od roku náročnější, tak stále více sahají právě po těchto pivech. V ČR jde téměř o 55% celkové produkce.
- Budweiser Budvar Original / Pivovar Budějovický Budvar
- Bakalář za studena chmelený / Tradiční pivovar v Rakovníku
- Harrach – Světlý ležák Original / Pivovar Jeníkova vila
Speciál roku (nově Silné pivo roku)
S novou nápojovou vyhláškou, která začala platit na sklonku loňského roku, byla kategorie speciálních piv přejmenována na silná piva. Tato kategorie je neskutečně pestrá, spadá sem obrovské množství pivních stylů, které spojuje pouze světlá barva piva, spodní kvašení a jde o piva s minimálním extraktem pivní mladiny (EPM) 13%.
- Frankie Fucking Five 5-Fingers / Pivovar Frankies
- Magor 15 Zichovec / Rodinný pivovar Zichovec
- Svijanský Kníže / Pivovar Svijany
Tmavé (polotmavé) pivo roku
Jak se rozšiřuje nabídka pivních stylů, tím větší je tlak na rozšíření pivních kategorií i v rámci naší soutěže. Sdružení přátel piva skoro již dvacet let drží počet ryze pivních cen na deseti, aby nedocházelo k devalvaci ocenění a pokud některou kategorii přidáme, jinou souběžně zrušíme, či spojíme. Proto letos prvně byla spojena kategorie tmavých a polotmavých piv (popř. řezaných). Pozn.: celkový výstav těchto piv v ČR tvoří jen cca 4%.
- Svatý Norbert Dark lager / Klášterní pivovar Strahov
- Tmavý ležák Čerťák / Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov
- Bernard černý ležák s jemnými kvasnicemi / Rodinný pivovar Bernard
Pšeničné pivo roku
Kategorii pšeničných piv vyhlašujeme teprve posedmé a vítáme, že konkurence je stále těžší. Jedná se o pivní styl, který vznikl v Čechách zřejmě za panování Přemyslovců a který byl u nás ještě před cca 200 lety nejrozšířenější, než ho vytlačil během průmyslové revoluce klasický český ležák.
- Primátor Weizen / Pivovar Primátor
- Clock Goldie 11° Weizenbier / Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna
- Zvíkovský Rarášek / Pivovarský Dvůr Zvíkov
Světlé, svrchně kvašené pivo roku
Jedná se o další velmi rozmanitou kategorii, která zahrnuje všechna světlá piva svrchně kvašená bez rozdílu stupňovitosti, tedy např. od lehkého Summer Ale až po belgický tripel.
- Primátor IPA / Pivovar Primátor
- 14° Tractor IPA / Pivovar Zlatá kráva Nepomuk
- Bernard IPA / Rodinný pivovar Bernard
Tmavé (polotmavé), svrchně kvašené pivo roku
Rovněž v této kategorii dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu, čemuž vděčíme zejména minipivovarům. Vedle piv typu Ale do této kategorie spadají také piva typu Stout či Porter, případně některá další.
- ChocoCow 14° / Pivovar Zlatá kráva Nepomuk
- Baby Revolution / Rodinný pivovar Zichovec
- Twist 14° American Red IPA / Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna
Kyselé pivo roku
Jde o zcela novou pivní kategorii, která reaguje na neustále vzrůstající zájem právě o tato piva a předcházela jí debata mezi členy SPP, jak tuto kategorii nazvat. Argument proti vybranému názvu byl, že může ve spotřebitelích evokovat negativní vnímání. Nutno ale podotknout, že kyselé pivo rozhodně neznamená zkyslé pivo. U kyselého piva je kyselost žádoucí a sládek dělá vše pro to, aby výsledný produkt byl skutečně kyselý.
- Zichovec Sour Passion Fruit / Rodinný pivovar Zichovec
- Cobolis Berliner Weisse Aronie / Cobolis pivovar Ládví
- Cobolis Berliner Weisse Original / Cobolis pivovar Ládví
Minipivovar roku
Sdružení přátel piva může jako jediné vyhlašovat kategorii Minipivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Jde o pivovary s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva ročně.
- Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna
- Rodinný pivovar Zichovec / Zichovec
- Pivovar Herold / Březnice
Pivovar roku
I na titul v kategorii Pivovar roku má SPP již od roku 2004 ochrannou známku. Na rozdíl od kategorie předchozí, počet průmyslových pivovarů poslední roky stále klesal. V současné době však došlo ke zlomu, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl a spadají tak do kategorie určené průmyslovým pivovarům.
- Rodinný pivovar Bernard
- Pivovar Primátor
- Pivovar Únětice
Sládek roku
Letošní laureát měl od sudiček, či spíše od příbuzných předurčeno, jakým směrem se bude ubírat jeho profesní kariéra. Vždyť v pivovarech pracovali jeho otec, strýc, teta i otcův bratranec. Od malička náš laureát bydlel v rakovnickém pivovaru, kde od roku 1980 jeho táta dělal hlavního sládka, tedy tamní pivovar od malička znal jako svoje boty. Po základní škole šel studovat do Prahy na potravinářskou průmyslovku pivovarství, kde roku 1990 maturoval. Poté nastoupil na rok do nedalekého krušovického pivovaru, než po něm sáhla armáda a on musel narukovat na vojnu. Po vojně nastoupil ke svému tátovi do rakovnického pivovaru, kde prošel celým provozem, což pro něj byla ohromná škola života. Bohužel v roce 1995 byl pivovar pronajmut, výroba klesala, až byla ukončena. Pak přišla nabídka z pivovaru Krušovice a náš letošní oceněný sládek byl u rozjezdu nové filtrace, nových cylindrokonických tanků a nové stáčírny v Krušovickém pivovaru. V roce 2004 byla sice výroba v Rakovníku obnovena, ale pivovaru se stále příliš nedařilo až do doby, kdy ho v roce 2010 koupil nový majitel a kdy se vrátil do pivovaru náš letošní oceněný, zpočátku velice krátce jako podsládek, poté jako sládek. Pod jeho vedením pivovar jenom kvetl a produkce úspěšně narůstala. V roce 2010 byl výstav cca 10 000 hl, loni už přes 150 tisíc hektolitrů, z čehož přes 50 % produkce se vyvezlo.
Náš letošní oceněný má rád cyklistiku, motosport a zahradničení na své zahradě. Je jím mistr sládek Radek Holopírek, který v pivovarech v Rakovníku a v Krušovicích pracovně strávil již bezmála třicet let.