Skvělý paralukostřelec David Drahonínský zasadil svůj strom v projektu Kořeny osobností
Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. Svůj strom, jako 118. osobnost, zasadil paralympionik, lukostřelec David Drahonínský, který získal již dvakrát zlatou medaili z letních paralympijských her, a to v Pekingu a v Tokiu. Na paralympiádách získal i další medaile, je mistrem světa z roku 2015 a držitelem dvou světových rekordů. Řadí se k světové lukostřelecké špičce, a to i mezi zdravými sportovci. V botanické zahradě vysadil jeřáb olšolistý, který pochází z Asie a váže se právě k jeho úspěchům v Pekingu a Tokiu.
David Drahonínský (* 1982) již v dětství holdoval sportu a outdoorovým aktivitám. Hrál fotbal, hokej, byl dobrovolným hasičem, chodil do skautského oddílu a věnoval se taekwondu. Po vážném úrazu a poranění míchy v 17 letech je upoután na vozík. Vystudoval mezinárodní vztahy a evropská studia na Metropolitní univerzitě Praha. Jeho aktivní sportovní kariéra začala v roce 2000 u boccii, od roku 2001 se věnuje lukostřelbě. Velký průlom v jeho kariéře přinesly Letní paralympijské hry v Pekingu, kde získal svou první a hned zlatou paralympijskou medaili. Na dalších paralympiádách v Londýně a Rio de Janeiru získal stříbrné medaile a svůj úspěch završil zlatou medailí z paralympiády v Tokiu v roce 2020. Je držitelem dvou světových rekordů, během sezón v letech 2014–2015 stanovil pětkrát světové maximum. V červenci 2023 se český tým paralukostřelců v čele s Davidem Drahonínským na mistrovství světa v Plzni prostřílel k účasti na Letních paralympijských hrách v Paříži v roce 2024.
„David Drahonínský je nejen úspěšným sportovcem, ale také příkladem silné a cílevědomé osobnosti. Patří mezi naše nejúspěšnější sportovce, a to nejen v oblasti parasportu, a tak zcela jistě je hodnotným jménem v našem projektu Kořeny osobností. Myslím si, že handicapovaným sportovcům bychom měli věnovat více pozornosti, stejně jako ochraně přírody a neměli bychom je podceňovat. Děkuji Davidovi, že se do našeho projektu zapojil,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Odolný asijský jeřáb
David Drahonínský v rámci projektu Kořeny osobností vysadil jeřáb olšolistý (Sorbus alnifolia). Jedná se o asijský druh jeřábu, který se vyskytuje jak ve východní Číně, tak v Japonsku, ale i Koreji. V angličtině tak nese pojmenování „Korean mountain-ash“. V domovině dorůstá výšky až 20 m. Obvykle roste ve smíšených lesích, na stráních a v roklinách. Čím však nejvíce upoutá, je podzimní zbarvení listů a plodů. Listy, které jsou eliptické a pilovité, se na podzim barví do sytě žlutých až oranžových tónů. Kromě toho připomínají olši, o čemž vypovídá i latinský název. „Plodenství je na jeřáb poměrně řídké, ale zbarvení kulovitých malvic to plně vyvažuje. Při dozrání jsou korálově červené s bělavým ojíněním. Barva plodů se spolu s barvou listů krásně doplňuje a vytváří impozantní podzimní efekt. A proč jsme jej vybrali právě pro Davida Drahonínského? Jedná se o velmi odolnou dřevinu a upomíná na jeho úspěchy na paralympiádách v Asii, tedy v Číně a v Japonsku, kde se i tomuto jeřábu daří,“ doplňuje Tomáš Vencálek, kurátor dřevin Botanické zahrady hl. m. Prahy, který rostliny pro projekt Kořeny osobností vybírá.
O projektu Kořeny osobností
Unikátní projekt Kořeny osobností vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s Darinou Miklovičovou v roce 2009, a tak již čtrnáctým rokem přitahuje pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky jejich vysazování nejvýznamnějšími českými i zahraničními osobnostmi 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově. Do projektu Kořeny osobností se zapojilo již 118 významných jmen z řad vědců, státníků, myslitelů, umělců, sportovců, ale též válečných veteránů či představitelů charitativních organizací. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi nimiž jsou například prezident Václav Havel, Meda Mládková, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman.
Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz