Vytváříme vlastní komunitu, říkají stand up komici z Vtípečků se zelím
Komunita. Především tak chce být vnímána komediální skupina Vtípečky se zelím. Ta se snaží dát prostor a zázemí všem, kteří chtějí naplno rozjet svoji kariéru ve stand upu nebo si ho jen zkusit. Vystoupit si s novými vtipy před lidmi umožňují nováčkům i ostříleným komikům takzvané open mic večery, které skupina pořádá každé dva týdny v baru Myslíš? na Národní třídě v Praze.
Nervozita, adrenalin, ale také nadšení a někdy i zklamání. Přesně takové emoce provázejí stand up komiky na takzvaných open mic večerech Vtípečků se zelím. Začátečníci se zde učí vystupovat před lidmi a pokročilí účinkující zkouší nové vtipy, které pak používají při standardním představení.
„Open mic není nutné zlo. Ty večery jsou speciální. Na klasickou show chodí všichni dokonale připraveni a s ověřeným materiálem. Zde je prostor pro to vyzkoušet naprosto cokoliv. Zážitek to není jen pro účinkující, ale hlavně pro diváky. Vědí, že jsou u vzniku něčeho úplně nového, a najdou se i tací, kteří raději navštěvují open mic večery než naše standardní představení,“ říká Ondřej Cabal, spoluzakladatel komediální skupiny Vtípečky se zelím.
Vystoupili youtubeři i členka ochrany
Ta pořádá open mic večery každých čtrnáct dní v baru Myslíš? na Národní třídě v Praze. Zájem o to zkusit si, jaké to je stoupnout si sám před lidi a co nejvíckrát je rozesmát, už projevilo mnoho účastníků. Skupina vítá na pódiu jak ostřílené komiky, mezi něž patří třeba Jiří Jakima, Tigran Hovakimyan nebo Libor Macháček, tak i úplné nováčky.
Vlog Tigrana Hovakimyana z open mic večeru Vtípečků se zelím:
youtube.com/watch?v=GWaFy1homiw
„Měli jsme zde například dívku, která pracovala v ochrance, novináře, spisovatele, studenty, youtubery, influencery i lidi, které potkáte v kancelářích nějakého korporátu. Někteří z nich se open miců účastní pravidelně a vystupují s námi na klasických představeních Vtípečků se zelím,“ dodává Cabal s tím, že pravidelné pořady nenavštěvují jen lidé z Prahy, ale také vystupující a diváci z celé republiky.
Vzájemné podpora mladých komiků
Cabal zároveň nechce, aby veřejnost vnímala open mic večery jako nějaký konkurz na nové komiky. „Open micy Vtípečků se zelím jsou především prostorem pro experimenty, školou a hlavně zábavou. Slouží nám také k utužování naší komunity. Vtípečky se zelím totiž vznikly hlavně kvůli tomu shromažďovat mladé a začínající komiky,“ uvádí Cabal s tím, že pustit se v Česku do stand upu není vůbec jednoduché.
„Trvá velmi dlouho, než si vás všimne nějaká produkce, a navíc jste v tom úplně sami. Vtípečky nabízejí příležitosti pro to seznamovat se s dalšími komiky, vyměňovat si kontakty a stát se součástí nějaké skupiny, jejíž členové se vzájemně podporují. Provozování produkce je jen část našeho cíle. Chceme být především komunitou,“ vysvětluje Cabal.
Poprvé rozesmát publikum
Dveře mají Vtípečky se zelím otevřené úplně pro každého. Jedním z těch, kteří si s touto skupinou poprvé vyzkoušeli stand up a nyní se účastní i svých prvních klasických představeních, je například třicetiletý Pavel Wünsch z Rakovníka.
„Už jako malý jsem poslouchal, že jsem ukecaný a mám rád pozornost. Když mě kamarád oslovil, zda-li bych nechtěl zkusit stand up, kývl jsem. Komedie byla jasná volba,“ popisuje Wünsch, který své první vystoupení absolvoval právě u Vtípečků se zelím.
„Moje poprvé bylo pro mě na jednu stranu stresující, ale jakmile jsem vylezl na stage a slyšel smích, tak to ze mě spadlo a začal jsem si to užívat,“ říká Wünsch s tím, že k tomu pokračovat ho motivovaly především pozitivní reakce, které vůbec nečekal. „Vystupování je pro mě osvobozující a je to výborný lék proti stresu. Zkrátka mě baví bavit,“ dodává komik, který se živí jako operátor v továrně.
Zájemcům o to zkusit si stand up pak doporučuje, aby se nebáli tolik, jako se ze začátku bál on sám. „Když nejde o život, tak nejde o nic,“ říká Wünsch.
Vtípečky se zelím zveřejňují termíny nejbližšího open micu vždy na www.facebook.com/vtipeckysezelim/events
Zájemci o vystoupení se s nimi mohou domluvit prostřednictvím zpráv na Facebooku, Instagramu či e-mailu info@vtipecky.com.
Foto: Pavel Hrdlička a archiv Vtípečků se zelím