Analytik trhů eToro: Ekonomický zápas mezi Slavií a AS Řím

Dnes se v Evropské lize utkají Slavia Praha a AS Řím. Pro Slavii to bude těžký zápas, protože podle UEFA je na 42. místě mezi nejlepšími kluby v Evropě, zatímco AS Řím je desátý. Než hráči vyběhnou na hřiště, podívejme se, jak by zápas dopadl, kdyby proti sobě místo fotbalových jedenáctek stály česká a italská ekonomika.

Většina ekonomik se v poslední době potýká s vysokou mírou inflace. Ačkoli se globální růst cen zpomaluje, v některých zemích k němu dochází rychleji a v jiných trvá proces dezinflace déle. V září činila meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen v České republice 6,90 %, zatímco v Itálii 5,60 %. Říjen přinesl další výrazný pokles inflace ve většině evropských zemí. V Itálii inflace prudce klesla na 1,9 % meziročně a inflace se snížila také v Německu, Polsku a na Slovensku. Údaje za Českou republiku zatím nebyly zveřejněny, ale i zde lze očekávat pokles. Je nepravděpodobné, že by překonala italských 1,9 %. Italové mají nižší inflaci, takže si připisují první ekonomický gól a AS Řím vede 0:1.

Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, pouze 2,7 %. V Itálii je téměř třikrát vyšší a činí 7,40 %. Zvláště dramatická je nezaměstnanost osob mladších 25 let, kdy je bez práce téměř 22 % Italů v tomto věku. V České republice je bez práce 9,40 % mladých lidí. Vyšší nezaměstnanost je velkým italským problémem, proto Slavia vyrovnává na  1:1.

Podle průzkumu společnosti eToro Retail Investors Beat se globální investoři nyní nejvíce obávají recese. Podívejme se tedy na růst HDP v České republice a Itálii v letošním roce. Podle prognóz OECD dosáhne Itálie v letošním roce hospodářského růstu ve výši 1,2 %, zatímco česká ekonomika poroste o 0,3 %. Reálné údaje na konci roku by však mohly být nižší a česká ekonomika by mohla být dokonce v recesi po celý rok 2023. Rychlejší růst v Itálii je další gól pro AS Řím, který vede 1:2.

Letošní růst HDP však nelze posuzovat bez kontextu několika posledních let, kdy se ekonomiky potýkaly s pandemií Covid-19 a později s důsledky války na Ukrajině. Ukazuje se, že česká ekonomika je jediná v Evropě, která má dnes nižší HDP než v posledním čtvrtletí před vypuknutím pandemie. HDP České republiky je na konci 3. čtvrtletí roku 2023 o 1,4 % nižší (ve stálých cenách) než ve 4. čtvrtletí roku 2019. Italské ekonomice se v tomto období dařilo lépe, když se zotavovala a rostla o 3,3 %. Nižší HDP než před vypuknutím pandemie je další gól pro italský celek a stav je 1:3.

Itálie má druhý nejvyšší dluh v poměru k HDP v Evropské unii (147 %). Více zadlužení jsou v tomto ohledu pouze Řekové (173 %). Česká republika naopak patří mezi země EU s nejnižší mírou zadlužení, která činí 44,2 %. To je hluboko pod hranicí 60 % dluhu k HDP, která je v rámci EU považována za bezpečnou.

Česká republika má mnohem nižší poměr dluhu k HDP, takže připisujeme gól Slavii, nicméně v našem shrnutí základních ekonomických údajů nakonec vítězí AS Řím výsledkem 3:2. Na skóre ze hřiště si budeme muset počkat do čtvrtka.

V tuto chvíli stojí za to přemýšlet o svých penězích a jejich investování. Zlatým standardem je v tomto ohledu geografická diverzifikace, abyste měli ve svém portfoliu společnosti z různých trhů. Takovou zemí může být právě třeba Itálie, jejíž ekonomická struktura je výrazně odlišná od české ekonomiky. Expozici na zahraničních trzích můžeme získat nákupem jednotlivých společností, ETF nebo tematických portfolií.

You may also like...