Rekonstrukce vyhořelého kostela sv. archanděla Michaela je připravená
Pražští radní schválili záměr veřejné zakázky na obnovu kostela sv. archanděla Michaela v zahradě Kinských v Praze 5. Dřevěný kostelík, původně dovezený z území dnešní Ukrajiny, vyhořel v říjnu 2020. Jeho obnova je nezbytná pro zachování kulturního odkazu a umožnění jeho vyžití z liturgického hlediska. Předpokládaný termín zahájení řízení k zakázce je stanoven na březen 2024. Jakmile bude vybrán zhotovitel, stavební práce potrvají 12 měsíců.
Předpokládaná hodnota zakázky činí 44 633 978,50 Kč včetně DPH. S financováním obnovy kostela pomohli také lidé prostřednictvím veřejné sbírky vyhlášené hlavním městem v říjnu 2020, díky nim se podařilo vybrat 1 904 500 Kč. Hlavní město Praha touto cestou děkuje všem, kteří ve sbírce přispěli.
„Jsem velmi rád, že jsme dnes odsouhlasili veřejnou zakázku na opravu kostelíka. Jedná se o důležitý symbol našeho historického přátelství s Ukrajinou. Tento projekt můžeme vnímat i jako symbol dnešní doby; z velké části zničenou stavbu jsme se zavázali obnovit do její původní podoby. Vyčlenili jsme částku přes 44 milionů korun, aby kostel mohl být opraven v souladu s památkovými požadavky. Řešíme také budoucí využití této památky. Plán je, že jej bude provozovat Muzeum hlavního města Prahy a využívat nejen k liturgickým, ale i kulturním účelům,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.
Předmětem zakázky jsou stavební práce na rekonstrukci budovy roubeného kostela z 18. století zničeného požárem. Dřevěný roubený kostelík lemkovského typu byl do Kinského zahrady v Praze přenesen v roce 1929 z Medvedovců (Medvidivtsi) u Mukačeva, tedy z bývalé Podkarpatské Rusi, někdejší součásti Československa. Kostelík stál původně v nedaleké obci Velké Loučky (Velyki Ličky). Přesné datum jeho vzniku není známo, údaje dostupné v pramenech i literatuře se různí, pohybují se v rozmezí druhé poloviny 17. až druhé poloviny 18. století. První převoz kostela se uskutečnil v roce 1793, kdy byl kostelík prodán a celý přenesen do Medvedovců.
Následkem požáru v roce 2020 byly konstrukční prvky věží, bání, střešní námětky a střešní krytina natolik poškozeny, že se v projektu počítá s jejich kompletní výměnou. Před demontáží byly jejich zbylé části pečlivě zaměřeny a zdokumentovány tak, aby bylo možné zhotovit jejich přesnou kopii. Konstrukce roubených stěn a ochozů byly požárem poškozeny v různé intenzitě, v jedné stěně jsou trámy ohněm nepoškozené i trámy zcela prohořelé.
Při stavebních pracích bude respektováno a replikováno původní stavební řešení, a to z důvodu, že se jedná o vědeckou rekonstrukci exponátu skanzenu Národopisného muzea, která je nemovitou kulturní památkou. Po dokončení realizace bude objekt předán Muzeu hlavního města Prahy.
Foto: Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy