Praha podporuje Hodinu Země, pražské památky večer potemní
Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do Hodiny Země, celosvětové akce na ochranu přírody a klimatu. Prostřednictvím své servisní společnosti Technologie hlavního města Prahy, která spravuje soustavu veřejného osvětlení v metropoli, dnes večer od 20.30 do 21.30 hodin zhasne slavnostní osvětlení významných pražských památek.
„Až v sobotu pohasne několik pražských památek na jednu celou hodinu, někteří lidé budou možná googlit důvod ‚zatmění‘. Myslím si ale, že většina Pražanů Hodinu Země již zná. Jde o celosvětovou iniciativu, jejíž cílem je upozornit na zhoršující se stav klimatu a úbytek biodiverzity. Pro Prahu ochrana životního prostředí není okrajové téma, již několik let má klimatický plán, který postupně naplňujeme,“ říká náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
„Těší mě, že můžeme dát Zemi čas i touto symbolickou hodinou, na kterou zhasneme pražské dominanty, jako je Národní divadlo, Staroměstská radnice nebo Prašná brána. Omezení uhlíkové stopy a nežádoucích světelných emisí je cíl, na kterém pracujeme dlouhodobě. Modernizujeme pražskou soustavu veřejného osvětlení instalací energeticky úspornějších LED svítidel s dálkovým řízením a regulací. Další oblastí je podpora rozvoje elektromobility, kde stavíme víceúčelové stožáry, které Pražanům posvítí na cestu a zároveň z nich bude možné dobíjet elektroauta,“ řekl Michal Hroza, radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury.
Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka v sobotu v rámci Hodiny Země potemní celkem pět desítek významných pražských památek, které budou „zhasnuty“ dálkově z centrálního dispečinku společnosti v pražských Holešovicích za účasti náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jany Komrskové a radního Michala Hrozy odpovědného za městskou infrastrukturu.
Zhasnuty budou tyto památky: Národní divadlo, Kostel sv. Prokopa (Žižkov), Žofín, Mánes, Malostranské mostecká věž, Památník Vítkov, Kostel sv. Antonína, Národní památka Vyšehrad, Kostel sv. Ludmily (Nám. Míru), Loreta, Černínský palác, Dům umělců (Rudolfinum), Kostel sv. Mikuláše a Pomník Jana Husa (Staroměstské náměstí), Staroměstská radnice, Krannerova kašna, Kaple sv. Kříže, Karlův most, Petřínská rozhledna, Kostel sv. Havla, Stavovské divadlo, Čechův most, Rotunda sv. Máří Magdaleny, Obecní dům, Prašná brána, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Karlín), Kostel Emauzy, Kostel sv. Jana Nepomuckého Na Skalce, Strahovský klášter, Kostel. Sv. Apolináře, Kostel sv. Ducha, Socha Franze Kafky, Kostel sv. Šimona a Judy, Týnský chrám, Kostel sv. Haštala, Kostel sv. Jakuba Staršího, Socha TGM, Kostel sv. Norberta, Kostel sv. Ignáce, Státní opera, Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, Kostel sv. Petra (Dubeček), Kostel sv. Martina (Řepy), Sovovy mlýny, Kostel Panny Marie Vítězné, Kostel Povýšení svatého Kříže (Vinoř), Libeňský zámeček, Kostel sv. Fabiána a Šebestiána, Kostel sv. Remigia, Kaple, škola a park v Dolních Měcholupech, Památník obětem komunismu, Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Nebušice), Zřícenina Baba.
THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení, nasvěcuje také pražské památky a zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a stromy. Dále se stará o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Pro všechny technologie provozuje nonstop dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP se podílí na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky a působí jako městský obchodník s energiemi. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel.